Isplati li se zapoceti biznis sa prodajom prasica ili ne ?

Ajd, sad ovako: Krmaca realno pojede oko 400 kg hrane= 12.000 din
Prasici realno oko 300 kg koncentrata = 12.000 din
struja lekovi itd 4500 po jednoj krmaci = 4.500 din
-----------------------------------------------------------------------
28.500 din
Prosecna cena prasadi 145 din x 300 = 43.500 din
-----------------------------------------------------------------------
za sest meseci mucenja oko svega = + 15.000 din
I sve to sad puta kolko krmaca.... Problem je u sustini u PRODAJI. Desetak prasica moze da proda i moja baba, ali kad stgne 200 kom za prodaju usred posta onda je zajebano... Ja licno mogu da prodam za Bozic oko 100 komada, za uskrs 50- tak za svetog Jovana 50- tak.... Naleti period kad prodas 10 x 25 kg x 200 din = 50.000. Retko, ali naleti... Moras da znas ljude, i moras da imas extra kvalitet. Drzis SAMO ONOLIKO KOLIKO MOZES DA PRODAS...
SRECNO...
 
@Zoransef
Koliko treba koncetrata da pojedu prasad?Ako izguraju 30 kg mase sa 30 kg koncetrata ja ih pojedem ZIVE
 
pozdrav svima drago mi je sto je ovakva tema postavljena, ja se iskljucivo bavim prodajom prasadi tj.otac, imamo 65 krmaca 6 nerastova i 12 nazimica sad cemo prodati oko 12do 14 k, i 2ili 3 nerasta zbog skucenosti u prostoru, godisnje proizvedemo 0ko 1200- 1250 prasadi, i mozda utovimo oko 25 komada, sto se tice prodaje malo je zaglavilo, ali u zadnjih 15 godina koliko se bavimo nikad nismo prekidali sa proizvodnjom, imamo stalne kupce sto tovljace sto pecenjare, nikada nedolaze nadkupci i sa njima nemamo posla, au zadnjih 8-9 g nismo otisli na pijacu, poso je veliki, i dosta ima problem, i ogromna su ulagana, al netreba gledati na kratke staze i nikako svastariti, mora se imati kontinuitet u proizvodnji, i naravno kvalitet, i samo posteno se mora raditi, jer kad jednom nekoga zajebes gotovo je, sada je cijena kod nas 3km, 9m. 2007-4. 2008.= 2,5, 4.2008-9.2008 0d 6,5 do 5km, a januar 2009 cak 7km po kg zive vage i onda je od 4. 2009-8.2010. varirala od 4 do 5 km, ( 1euro=1,95km) tu se nikad nezna, varira ko ludo, al znam da radimo porodicno zivimo svi zajedno, nema ko ce mi kenjati nad glavom, sta cu raditi, i svoj sam gazda, i zivimo bolje nego mnogi u inostranstvu, IZVINJAVAM SE NA MALO DUZOJ DISKUSIJI, AL SAMO NAPRIJED DRUZE NEMOJ NIKAD POSUSTAJATI I KAD JE NAJCRNE, SVANUT CE VELIKI POZDRAV
 
draganpopo je napisao(la):
pozdrav svima drago mi je sto je ovakva tema postavljena, ja se iskljucivo bavim prodajom prasadi tj.otac, imamo 65 krmaca 6 nerastova i 12 nazimica sad cemo prodati oko 12do 14 k, i 2ili 3 nerasta zbog skucenosti u prostoru, godisnje proizvedemo 0ko 1200- 1250 prasadi, i mozda utovimo oko 25 komada, sto se tice prodaje malo je zaglavilo, ali u zadnjih 15 godina koliko se bavimo nikad nismo prekidali sa proizvodnjom, imamo stalne kupce sto tovljace sto pecenjare, nikada nedolaze nadkupci i sa njima nemamo posla, au zadnjih 8-9 g nismo otisli na pijacu, poso je veliki, i dosta ima problem, i ogromna su ulagana, al netreba gledati na kratke staze i nikako svastariti, mora se imati kontinuitet u proizvodnji, i naravno kvalitet, i samo posteno se mora raditi, jer kad jednom nekoga zajebes gotovo je, sada je cijena kod nas 3km, 9m. 2007-4. 2008.= 2,5, 4.2008-9.2008 0d 6,5 do 5km, a januar 2009 cak 7km po kg zive vage i onda je od 4. 2009-8.2010. varirala od 4 do 5 km, ( 1euro=1,95km) tu se nikad nezna, varira ko ludo, al znam da radimo porodicno zivimo svi zajedno, nema ko ce mi kenjati nad glavom, sta cu raditi, i svoj sam gazda, i zivimo bolje nego mnogi u inostranstvu, IZVINJAVAM SE NA MALO DUZOJ DISKUSIJI, AL SAMO NAPRIJED DRUZE NEMOJ NIKAD POSUSTAJATI I KAD JE NAJCRNE, SVANUT CE VELIKI POZDRAV

Potpuno se slazem stobom,kvalitetna roba ima svog kupca i sa nakupcima uopste ne treba imati posla!! :nono:
 
ovo predzadnje izlaganje mi se jako dopalo iako se moja porodica bavi uzgojem druge vrste zivotinja ali je razmisljanje ispravno. Slicno tako razmisljaju i farmeri na zapadu posto sticajem okolnosti poznajm situaciju :cao:
 
@ Za R. Srpsku

Problem je kod nas tj, sa ove strane Drine sto se daleko vise gaje svinje, s 'tim je
i ponuda daleko veca. Skoro da nema domacinstva na selu, sa bar jednom krmacom.
A, prodaja po stocnim pijacama, vasarima je minimalna.
To veoma utice na cenu. Ali glavni problem u svemu prave NAKUPCI koji konstantno
obaraju i ovako kilavu cenu. Izvoza svinja nema, klanice su privatizovane i proizvodjaci
su dovedeni u jos gori polozaj. Iz gore navedenih proracuna se vidi trenutna isplativost.
Nemoguce se odluciti za prosirenje sa jos neizvesnijom buducnosti.
Moje misljenje je, da su trenutno najugrozeniji proizvodjaci prasica koji vagaju na nekih do 30 tak
krmaca i zavise od cene koju forsiraju nakupci.
Veci proizvodjaci, kojih malo ima su mahom vezani za mini farme i ljude koji se ozbiljnije bave tim poslom.
 
Kurkela je napisao(la):
@ Za R. Srpsku

Problem je kod nas tj, sa ove strane Drine sto se daleko vise gaje svinje, s 'tim je
i ponuda daleko veca. Skoro da nema domacinstva na selu, sa bar jednom krmacom.
A, prodaja po stocnim pijacama, vasarima je minimalna.
To veoma utice na cenu. Ali glavni problem u svemu prave NAKUPCI koji konstantno
obaraju i ovako kilavu cenu. Izvoza svinja nema, klanice su privatizovane i proizvodjaci
su dovedeni u jos gori polozaj. Iz gore navedenih proracuna se vidi trenutna isplativost.
Nemoguce se odluciti za prosirenje sa jos neizvesnijom buducnosti.
Moje misljenje je, da su trenutno najugrozeniji proizvodjaci prasica koji vagaju na nekih do 30 tak
krmaca i zavise od cene koju forsiraju nakupci.
Veci proizvodjaci, kojih malo ima su mahom vezani za mini farme i ljude koji se ozbiljnije bave tim poslom.
u potpunosti te razumijem, ovdje je sasvim druga situacija bar u mome kraju nema jacih farmera od mene pa se nekako gura , a u nekim drugim opstinama poput kozarske dubice, gradiske, nove topole, to je haos kao i kod vas presica ko blata a ,cijena nikakva i sad je ciscenje malih proizvodjaca, do 10 k, mnogi ce ugasiti farme zbog visoke cijene zitarica, i bice deficit mesa u prolece konkretno prasica, veliki pozdrav
 
Vidi, moje misljenje je sledece:
ukoliko ne pruzis musteriji kompletnu uslugu, ne mozes da radis, a to podrazumeva:
"ja ocu da kupim prase kod tebe, al jbg, treba da ga zakoljem kod Janka a da pecem kod Marka... a jel bi mog'o Ti to da mi zavrsis?"
podrazumeva uslugu klanja i pecenja ako hoces da prodas svoj proizvod!
 
francuz je napisao(la):
Vidi, moje misljenje je sledece:
ukoliko ne pruzis musteriji kompletnu uslugu, ne mozes da radis, a to podrazumeva:
"ja ocu da kupim prase kod tebe, al jbg, treba da ga zakoljem kod Janka a da pecem kod Marka... a jel bi mog'o Ti to da mi zavrsis?"
podrazumeva uslugu klanja i pecenja ako hoces da prodas svoj proizvod!
pa ako je potrebno i to se radi zaprave ko hoce ocistim, moja je usluga ciscenja 15 km , + prase sto da ne , zakoljem ih godisnje bar stotinjak, a neka ga pece sam sebi.poz i musterija je uvijek u pravu to nesmijemo zaboraviti
 
Ej, sad sam tek obratio paznju da se tema zove " Isplati li se zapoceti biznis sa prodajom prasica ili ne ? PRODAJOM. Pa trgovina se uvek isplati, dok je proizvodnja nesto sasvim drugo...Zato moj odgovor na temu glasi : Naravno da se isplati ako kupis jeftinije nego sto ces prodati... PA SA SRECOM... ::namigivanje::
 
Bolje jedno vruce(pivo)nego 4 ladna,bolje stara baba nego djeva mlada.....ispravite me ako gresim?puklo je sve u srbiji bitan je hobi,neko peca neko juri sojke neko se drogira a ja cuvam prasice :bravo: :bravo:
 
draganpopo je napisao(la):
francuz je napisao(la):
Vidi, moje misljenje je sledece:
ukoliko ne pruzis musteriji kompletnu uslugu, ne mozes da radis, a to podrazumeva:
"ja ocu da kupim prase kod tebe, al jbg, treba da ga zakoljem kod Janka a da pecem kod Marka... a jel bi mog'o Ti to da mi zavrsis?"
podrazumeva uslugu klanja i pecenja ako hoces da prodas svoj proizvod!
pa ako je potrebno i to se radi zaprave ko hoce ocistim, moja je usluga ciscenja 15 km , + prase sto da ne , zakoljem ih godisnje bar stotinjak, a neka ga pece sam sebi.poz i musterija je uvijek u pravu to nesmijemo zaboraviti
i jos nesto, pre nego se opustis u posao, spremi hranu da imas da nebi bio iznenadjen.
Ja kazem ovako:
-treba imati 1,5 puta godisnju potrosnju hrane na lageru pa poceti proizvodnju.
koga zmija pecala, gustera se plasi!
 
Nazad
Vrh