Iskorištavanje grana nakon rezidbe

Interesantna tema.
Grana od voca je previse, voca u mom kraju ima mnogo, svi to pale.
Meni je elegantnije resenja, baliranje, seckanje je O.K. ali je sporo i kad treba iseckati nekoliko tona granja to je ogroman posao. Da li je neko probao da napravi balirku za granje? Trazio sam po netu i ne mogu da nadjem nista pametno.
 
Ja sam u fazi pravljenja balirke mislim da ce biti genijalna ali i skupa za izradu, ova će sigurno moći balirati malinu i kupinu ali testiracu j je i na granama posle orezivanja.
 
Momci bravo. Ozbiljan je to posao i balirka ne može da bude jeftina ali je dobit mnogo veća. Uopšte nije tačno to da do sada niko nije napravio balirku za grane. Tako nešto postoji izmedju ostalih i od firme sa linka dole i skupo je, mnogo je skupo.

Ako imate u vidu da sa intenzivnog voćnjaka u proseku imate oko 3 t grančica i ako bi se to upresovalo ili bar urolovalo bilo bi za grejanje tako reći idealno. Interesovao sam se za tako nešto i imam nešto podataka pa ako bi vam bilo od koristi javite se.

http://www.caebinternational.it/w/lang1/prunings-pick-up.html
 
Slikaću je kada bude gotova,tad ćemo i staviti sve na papir,cena uf,dosada je otislo negde oko 3000.
 
U svetlu sve vece zelje za koriscenjem biomase za dobijanje energije, ovo je izuzetna tema... Posto mi je ovo uza specijalnost svima zainteresovanima mogu da objasnim energetsku snagu ivera dobijenog iveranjem granjevine, nacin izracunavanja velicine kotla potrebnog za grejanje... super tema!
 
Danas se malo seckale nove i stare grane u voćnjaku sa novom seckalicom . Nisam mogao da verujem kako dobro radi , a pravio sam je napamet bez ikakvog proračuna i pregledavanja.*
http://www.dodaj.rs/f/1W/t9/3u7vJIdD/20141124152046.jpg

- - - - - - - - - -

20141124153737.jpg


- - - - - - - - - -

*

[/url]

- - - - - - - - - -

20141124144156.jpg


- - - - - - - - - -

20141124152046.jpg
 
Šta radiš sa ovim granama pošto i nisu baš sitne za kompost ili pokrov....za grejanje pretpostavljam?
 
Evo i ovde da se ukljucim malo u diskusiju.Moj kolega pravi secke za granje idozatore za ubacivanje granja u kotao.Secka moze da sece graje do 7 centimetra precnika na duzinu od 3-5cm.Isecene grane prihvata u dzakove i odlaze ih na suvo mesto za lozenje kotla.Za sezonu mu treba oko 200 vreca za kotao od 35KW. Ako je neko zainteresovan secku moze da pogleda na jetjub"secka za granje homolje 1 homolje2.Secka noze da sece i loz od vinograda.Mogu da vam posaljem kon5takt na PP.
 
Gledao sam klipove i seckalice su pristojne. Mene licno interesuje drobilica ili ciper. Taj cips posle moze da se koristi za malciranje a i za kompost. jedino ne znzm kako gori kad se metne u kotao. Predpostavljam da bi valjalo da se cips malo prosusi pre nego se odlozi negde na suvo da ceka zimu ... Da li imate iskustva sa lozenjem cipsom i kako to gori
 
ja sam se grejao prosle zime na tako nesto slicno, i postizalo je jako dobru temperaturu, centralno grejanje je u pitanju
 
Granje prilikom rezidbe je prosuseno jer je voce u fazi mirovanja.Iseceno granje pakujem u plasticne vrece za zitarice,tako da se tokom leta dodatno suse.Vrece odlazem pod nadstresnicu gde su zasticene od atmosferskih padavina,takodje od jakog sunca(da se nebi raspale)i cirkulacija vazduha ih dodatno susi.Vrece treba pakovati tako da ne budu potpuno zbijene vec da imaju cirkulaciju vazduha.Takodje sam sekao potpuno olistale grane i kod njih se pojavila vrlo mala kolicina bnudji u sredini vrece,dok kod ovih od rezanja voca apsolutno nije bilo problema.Tako seckano granje sam koriszio za lozenje kazana za rakiju,dok moje kolege koristaza parno grejanje.
 
Uh, kako nije bolje prikazan način transporta tih seckanih grana u kotao...
 
Ja sam kupio istu ovakvu i super je stvar. Za sad radi odlicno, naseckao nekih 50 dzakova ali je nisam koristio za granje od orezivanja vec sam krcio neke medje oko vocnjaka. Stavljao u nju do 5 cm precnika bagrena, sljive, jasena i lepo pokrio 2 meseca grejanja u medjusezoni, kofu od jupola na 30-40 min. Nadam se da ne reklamiram proizvod ako kazem da je vlasnik jako korektan.
 
Nazad
Vrh