Ishrana maticnog jata

Maticnim primercima dajem sledece: 60% mesavina zob i jecam, 40% mesavina kukuruz, suncokret i psenica - ovo ide prepodne, popodne svaki drugi dan, naizmenicno dobijaju granule (mesavina Farm Commerce, Gebi i Chickprom) ili seno lucerke. Pored ovoga dajem im sargarepe, cvekle, jabuke.

One koji su namenjeni za tov, u toku celog treceg meseca hranim bez granula.
 
Sada sam presao na panonce, a do sada mesanci svih boja ;).
Na tri meseca kod ovih mesanaca, neki prosek je bio 2.60-2.90kg.

Panonce sam kupio zenke (7 komada) i jednog starijeg muzjaka, pa cu izdvojiti neke za maticne. One su sa tri meseca od 2.9 do 3.25kg. (Zato i prelazim na panonce)
 
50% ječam, 30% zob, 15% tritikal i 5% suncokret. To mešam sa granulama u odnosu 2:1 u korist granula (mešao sam i 3:1, ali mislim da nema potrebe toliko jako da ih hranim). To dajem kako mužjaku, tako i skotnim ženkama i ženkama koje doje do mesec dana, onda dajem čiste granule, dok ne odvojim mlade. Naravno, lucerku i svežu vodu i obradujem ih kojom šargarepom u toku dana. Kad je sezona jabuka, dobijaju i jabuke (ne volim da dajem prskane).
 
drobac ubaci koje zrno kukuruza... probaj pa javi :)

- - - - - - - - - -

Uzeo sam farm commerce 16% granule, cena 395din ali vijam druga da mi spusti marzu ako uzmem 200 kg. Lira neka kompanija ima granule po ceni 378 din 10kg.
uzeo sam farm commerce 18% za jagnjad, nisu mi naplatili ali misle da je cena 360-380 din. Sastav je slican kao za kunice, samo su krupnije, manje vitamina od 16% ali imaju vise proteina. Sastav kao granule za kunice 15% samo sto imaju 18% proteina ali su jeftinije sto je super. 10-20% jednih granula, 10-20 drugih granula i ostalo zrnevlje.

Jel neko imao iskustva sa hranom za jagnjad 18%?

Ako mi spusti cenu na 360 din za 10kg bice super :)
 
Kukuruz je pun ugljenih hidrata, koji se pretvaraju u masti, pa se stvaraju masne naslage ispod kože, koža se raširi i postane previše labava. Zato ga izbegavam.
 
Ima. Zato ih i "razređujem" žitaricama. U principu, to su priplodni kunići, pa i ako imaju masnih naslaga i labavu kožu, svejedno ne idu na izložbe, pa nije bitno, ali ja volim da budu u top formi, čak i ako ih ne izlažem. Ko drži tovne, njemu je svejedno. :)
 
Moji ga nisu ni pipali kad sam ga davao, bukvalno sam ga bacao iz hranilica. A uživaju oni u mnogo čemu da bih im davao nešto što je loše za njih.
 
Ja mojima pola godine nisam davao jer je kao rizicno tesko za varenje itd. ni na farmi nikada to nisi jeli i ja ubacim malo da vidim kako ce da reaguju.. smazali to i granule prvo. ubacim malo vise opet smazali sve i granule. pazi, malo masnoce, zaliha da stvore pogotovo dok doje nije lose.
 
Poslednja izmena od urednika:
@TENT83. Bice druze,bice...Forsiracu ih granulom 100% G.Milanovac za jagnjad II/16% proteina+ planinsko seno (kupio sam 20 bala-oko 350kg). Do sada je davalo dobre rezultate,pa videcemo.:ppozdrav:
 
Pit,druze nemoj davati maticnim kunicima jagnjeci starter (18%) a ako dajes onda mesaj sa jecmom i zobi u odnosu-1/3 granule +1/3 jecma +1/3 zobi.Priplodnjaci se od ciste granule brzo ugoje i onda nastaju p[roblemi oko parenja i kocenja.A sto se tice tovnih,ja sam proslu turu isterao na jagnjecem starteru i najzadovoljniji sam sto se tice rezultata tova odkako gajim kunice.:ppozdrav:
 
Ne dajem maticnim ciste granule, dodajem mesavinu zitarica, nego sam pisao u ovoj temi da ne otvaram novu.
 
Da li bi trebalo skotnim zecicama 7 dana pred kocenje povecati ili smanjiti hranu kolicinski ? Bas se nesto razmisljam smanjiti kolicicnu zbog lakseg okota, a sa druge strane trebace im dosta energije, nisam pametan... :sta:
 
Nazad
Vrh