Inkubatori i prateća oprema

Da, tu sam sliku kao primer uzeo, a mislim da je bila postavljena, ako se ne varam, na forumu svijet ljubimaca. Takav tip inkubatora, višeslojni, nisam nikada koristio, ali sam čuo da su stari moravini inkubatori dosta pouzdani, pa ako si ga koristio, molim te da izneseš svoje utiske o njemu.
 
odlican je, ko zeli intenzivno da se bavi ovim poslom... inace ima 1000 mesta za jaja, regulator vlage, automatsko okretanje...
 
Imam jedan stari frizider sirina 75, visina 45, dubina 40 od njega bi napravio inkubator za svoje potrebe i posto sam totalni pocetnik sto se tice toga imam dosta pitanja a planiram da ga napravim po uzoru na ovaj posto vidim da se dobro pokazao
55.jpg

Pitanje za pocetak za kolegu Beca,
1.gde se otprilike nalazi ram, na trecini visine? i
2.cini mi se da je onaj uvuceni deo na dnu frizidera isecen ili ?
Hvala unapred
 
@Beca

Jako je dobar ovaj tvoj sistem automatskog rotiranja i nameravam da napravim i ja nesto slicno, pa bih te zamolio da mi pokazes ako imas semu elektronike koje koristis? Moze i na PP.
Nasao sam nesto slicno ovde samo ne znam da li je isto?

Pozdrav!
 
Ma nije problem, prijatelj i ja smo original šemu našli na sajtu svijet ljubimaca, ako se dobro sećam postavio je član foruma Starnet i ja mu se i ovom prilikom zahvaljujem, samo što ju je moj prijatelj preradio i napravio uređaj koji za sada odlično funkcioniše.
Sem postavljanja šeme za tebe i sve koje zanima,ne mogu vam nešto više pomoći pošto nisam elektroničar, samo mi je objašnjeno kako mogu da biram da li hoću da se aktivira na 2,4,6 ili 8 h i da ništa drugo ne diram ::namigivanje::
Kod mene je podešeno na 4h da aktivira motorčić za okretanje jaja.
Evo prerađene šeme, a slika gotovog uređaja je na 6 strani ove teme.
semazaokretanjejajakoja.jpg

Pozdrav
 
@Beca
Nikako nisam uspeo sa ovom tvojom shemom, ali uspeo sam da je preradim i da radi.
Koji program koristis za crtanje shema?

Evo kako izgleda moja shema:

tajmer5s4h.jpg
 
Šemu sam nacrtao, tj. prepravljao u Paint-u, po šemi koju mi je prijatelj olovkom nacrtao napamet na papiru na poslu, pošto su je još neki tražili. Sad ne znam da nisam ja negde pogrešio u precrtavanju, ali kod mene radi a kad odem na posao pitaću prijatelja da pogleda obe....poslaću ti na pp slike uređaja izvađenog iz kutije slikanog sa obe strane, pa možda i uočiš grešku kad uporediš sa šemom.
 
Poslednja izmena:
@Beca
Na koliko da ostavim okretanje jaja, na 2 ili 4 sata?
Koliki je precnik onih rupa za ventilaciju?
Ja sam napravio sa burgijom od 5mm i ne znam da li je to dovoljno i da li su na dobrom mestu:
dsc8062.jpg


Zavrsio sam prepravku inkubatora, napravio termostat, automatsko okretanje jaja (hala @Beca), ubacio dva ventilatora, napunio stiroporom i dodao sam pumpu za vodu koja se sama ukljucuje kada spadne nivo vode u posudi (ali nisam bas zadovoljan kako se ukljucuje pumpa, moram da napravim po drugoj shemi).

Evo par slika, sada treba jos malo da ga sredim da bi lepse izgledao, ali morao sam da ubacim prvu turu:

dsc8010.jpg




dsc8055.jpg


dsc8028.jpg


dsc8033.jpg


img0280.jpg
 
Po meni, okretanje na 4h sasvim dovoljno, i dok sam ručno okretao na 8h nije bilo problema, a otvori za ventilaciju su ti u visini grejača i to je ok, samo to što su 5 mm može da bude problem, pošto se u njima "sudara" topao vazduh iz inkubatora i hladniji iz prostorije. Dolazi do kondenzacije a ako je otvor mali, malo veća kap vode može da ga zatvori ili prepolovi, a onda i vlaga u inkubatoru varira. Kod mene su na prvom inkubatoru 12 mm, a na ovom drugom 10 mm. Ti ih imaš dosta i nema potrebe da budu veći od 10 mm. Napravi i čepove za otvore a vlagu od 55-60% za prvih 18 dana podesi kada je pola njih zatvoreno, a otvaranjem i zatvaranjem ostalih dodatno regulišeš vlagu. Sve otvore ćeš morati da otvoriš tek kad pilići počnu da izlaze i vlaga skoči preko 80%, tako da bi je smanjio, i neće biti problema. Bar je kod mene tako.
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Kad treba poceti sa prskanjem jaja pumpicom? Posto mi je inkubator poluautomatski sa ventilatorom, da li treba povremeno vaditi jaja da se hlade kao i kod obicnih inkubatora?
 
Pozdrav svima. Posto uskoro ponovo dolazi vreme za inkubiranje jaja, nadam se da ce se ova tema zahuktati. Elem ja sam prosle sezone napravio viseslojni inkubator za 360 jaja , sa posebnim delom za izleganje ( postavicu slike uskoro) pa posto sam se mucio 2 meseca da ga nastelujem kako treba , mozda nekome mogu da pomognem oko izrade slicnog. Pozdrav
 
To bi bilo veoma lepo i korisno.Unapred hvala u ime svih zainteresovanih.

- - - - - - - - - -

Posto si novajlija evo ti uputstvo za postavljanje slika zlu ne trebalo.:osmeh:
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh