Industrijska paprika

Odg: indrustrijska paprika

Ok, hvala.
Kad se kaže "industrijska" kod nas se misli na papriku koja se suši i melje (tzv aleva).
20 t/j mi izgleda mnogo bolje od 4-5 t/j :haha: . Da bi se došlo do nekog ok prinosa mora i da se uloži, ali kako je kod nas sve nesigurno ljudi se ne usuđuju da ulažu i vode se onom "koliko rodi, rodi".
 
Odg: indrustrijska paprika

I kod nas je nesigurno, no loše je voditi se po tome. Dobra stara: "Tko ne riskira ne profitira" uvijek je vrijedila i vrijedit će.
Ja godišnje proizvedem preko 200 tona povrća i ni za jednu kilu mi nije osiguran plasman. Sve je mrtvo slovo na papiru, pa ipak se nešto zaradi. Radim i radit ću dok god ovo ima računa.
 
Odg: indrustrijska paprika

Naravno, slažem se sa tobom. 'beš posao ako u startu računaš da si propao, onda je bolje i neraditi ništa. Ako već radiš radi kako treba, ako ni u tom slučaju nema zarade, kako bi tek zaradio ako radiš kako netreba.
 
Odg: indrustrijska paprika

cabage "Tko ne riskira ne profitira" je :D al ima još jedna "pametna" od starog Grunfa "ako kaniš pobijediti , nesmeš izgubiti " :haha:
Pa sigurno je bolje ispoštovati sve preporučene mere za pripremu zemlje mislim štose tiče djubriva nemožeš ti da nebaciš ništa prihrane pa onda da se kuka nema ... slabo rodilo ... neisplati se ...itd na kraju se opet isplati , jeste možda u početku to malo skuplje al džaba ti da nebaciš ništa djubra a onda radiš isto a na kraju nemaš ništa . logično . :nono:
 
Odg: indrustrijska paprika

Cabage, mozda nisi video ali ja u jesen zaorem 80 kg MAP/11-52-0 ,predsetveno dodam jos 3x15 100kg/kj+100kg ureje.Dosta parcela gde radim povrce su mi nadjubrene sa stajnjakom .Kalijum ne forsiram posto analize pokazuju da ga ima od optimuma do previse.Problem je voda .Bunar bi trebao da busim na 80-100m ,dok otvorene vode nemam ni blizu kod njiva gde radim povrce .Godisnji prosek padavina za nase podrucje je 550 lit po metru kvadratnom.Kad je samo bolji raspored padavina postizemo 8-10 t/kj u suvom ratarenju.
 
Odg: indrustrijska paprika

cabage je napisao(la):
nebojsa je napisao(la):
Čitao sam malo ovu temu i vidim da se prinos vrti oko 4-5 t/ha. Moj kolega seje ind. papriku i kaže da ima prinos 7-8 t/j kad je lošija godina a u dobrim godinama i 10 t i više. Radi direktnom setvom, bez navodnjavanja. Radi jedno jutro i znam da je baš posvećen tome a i zemlja je dobra (Bački Brestovac). Šta vi mislite o tome?
Ovo sa prinosima ovisi o gnojidbi. Koliko sam vidio Kiraj je tamo napisao 100 kg petnaestice na jutro :sta: :sta: :sta:
Ja svake godine na jutro zaorem u jesen oko 300 kg 7-20-30 i u proljeće još bacim nekih 200 kg hidrocomplexa 12-11-18+mikroelementi i 1000 kg pečenog stajskog gnoja iz vreča.
Uz navodnjavanje i ovakvu gnojidbu na jutru berem preko 20 tona.
slika025.jpg

slika017.jpg

slika012q.jpg

slika028.jpg

slika024e.jpg


Ovo je paprika za ajvar. Kod nas se i to zove industrijska paprika. Kemijam s kojekakvim soratama da dobijem vrhunski prinos.

Ova paprika za mljevenje kod nas isto daje dobre rezultate. Uz pravilnu agrotehniku moguće je doći do 20 tona po jutru.
Druze mozes li mi reci koja ti je sorta ovo paprike za ajvar i gde mogu kupiti seme ove paprike?Kod mene se dosta gaji paprika za ajvar i ima velika kvantaska pijaca,pa mi je prodaja jako olaksana,pa mi zato treba neka dobra paprika a ovo sto vidim na slici je nesto jako lepo..Veliki pozdrav od Dejana iz Krusevca
 
Odg: indrustrijska paprika

Ovo ogromno na slici ne možeš kupiti nigdje. Osim ako nisi dovoljno dobar sa uvoznikom SAKATA sjemena za vašu državu. Dakle, ova jako debela se zove Arcano F1 i nema je uopće za kupiti u cijeloj bivšoj Jugoslaviji i šire. Ja dobio iz španjolske.
Ova druga, sitnija, koja u biti i jest ajvarica, zove se Csango F1 i proizvod je mađarske sjemenske kuće Duna. Pa ako imate zastupnika za Duna sjeme pokušaj kontaktirati.

@Kiraj... Molim bez da shvatiš da sam mislio nešto loše, samo sam naveo podatke koje si ti ispisao. Ja znam da sa takvom gnojidbom ne bih imao što brati. Meni je nedavno došla analiza tla, ph 7,7 fosfor i kalij 25 mg, što je jako dobro, humus 2,8% i još su mi u preporuci napisali da na hektar bacim 400 kg kompleksnog kalijevog gnojiva, i u prihranama još tolko. Tako se postižu vrhunski prinosi. Znam da je u mnogo predjela bušenje bunara veliki problem, jer je velika dubina u pitanju. Znam čovjeka koji ima bunar dubok 105 metara, ali budući da ne želi na kocku stavljati cjelogodišnji trud zbog moguće suše, odlučio se na takvu investiciju. Kod nas bušenje tekvog bunara košta 15 tisuća eura plus pdv.
Ako imaš veliku parcelu u komadu, isplati se.

Šta da kažem, ja sam odmah u startu razmišljao najprije o bunaru, zatim o kupovini zemljišta oko sebe. Meni je taj bunar ova godine na 4 jutra osigurao berbu od 35 tisuća eura bez poreza i šta bi da ga nije. Džabe bačeno enormno puno gnojiva i svega kad nema vode da se to sve usvoji u biljku.
 
Odg: indrustrijska paprika

Cabage ,sve je u redu i tako je kako Ti kazes ali ko zna mozda mladji Kiraji pocnu i busiti bunare .Evo jedne analize i preporuke. Evo primer jedne parcele . N-o.23% P2O5-15.63, K2O-50 ,CaCo3-4,55 -humus-3.88 , pH 7,42.Preporuka za industrijsku papriku za 2010 god je 120 kg MAP-a .
 
Odg: indrustrijska paprika

Po meni je ovo Ok zemljište. Dosta humusa (mada humusa nikad dosta), puno kalijuma ali fosfora imaš jako malo i mislim da 120 kg MAP-a po ha neće biti dovoljno. Kada ima ovako malo fosfora mora se dati više da bi se podigao nivo na duže staze (tzv melioracijsko đubrenje). To je moje mišljenje ali se ograđujem jer nisam proizvođač paprike pa nemam iskustva sa tim.
 
Odg: indrustrijska paprika

Posto je ove godine MAP pristupacan sa cenom , ovu njivu sam vec uzorao i dao sam oko 120 kg MAP-a po ju
4vrb7m.jpg
tru. Zemlja je po katstru I klasa. Jos da dodam da vec 4 dan beremo drugi put papriku i ispada oko 2t/kj ,tako da se moze ocekivati prinos oko 5,5 t/kj iz dva branja a ako bude i trece mozda naguramo i 6 t. Od kako su temperature malo spale pocelo je ponovno cvetanje.
 
Odg: indrustrijska paprika

Eh, po analizi ova je zemlja izvrsna, čak više nego izvrsna, a i lijepo izgleda. Ja nemam crnice, kod mene je naplava, nešto poput pijeska kojem ne smeta suša :D
Dakle, jedini problem što nema prinosa jest nedostatak vode. Paprika je vrlo zahtjevna kultura prema vlazi u zemlji. Čak ako ima i dovoljno vlage u tlu, zna se dogoditi kod krupnoplodnih tamnozelenih paprika da se pojave simptomi nedostatka kalcija u tlu. Kod vručina kad su temperature u hladu blizu +40, na suncu je to još dosta više i tada paprika da bi nadoknadila nedostatak vlage u listu, a do kojeg opet dolazi jer na takvim temperaturama slabije cirkuliraju sokovi u biljci, vuče vlagu iz ploda. Tada se na plodu javljaju ožegotine koje mogu zavarati čak i stručnjake. U takvim situacijama ja navodnjavam svaki dan po 4 sata, uglavnom predveće ili rano ujutro, a ponekad i cijelu noć.

Navodnjavanje je najmanja stavka kad se u globalu uzmu svi troškovi i podijele na proizvodnju. Ako izostaviš navodnjavanje, a zadržiš sve ostale troškove na istoj razini, vjerojatnost da se berbe prepolove je vrlo izvjesna i najvjerojatnija, a ponekad čak i izostane, ako nastupi duga suša. Ja evo ne mogu navodnjavati sve površine zbog rascjepkanosti i već vidim da mi je propalo 40 tona kupusa, odnosno da nije narasao. Glavice su ostale sitne, presitne za bilo kakvo razmišljanje o prodaji.
 
Odg: indrustrijska paprika

dejcaks je napisao(la):
cabage je napisao(la):
nebojsa je napisao(la):
Čitao sam malo ovu temu i vidim da se prinos vrti oko 4-5 t/ha. Moj kolega seje ind. papriku i kaže da ima prinos 7-8 t/j kad je lošija godina a u dobrim godinama i 10 t i više. Radi direktnom setvom, bez navodnjavanja. Radi jedno jutro i znam da je baš posvećen tome a i zemlja je dobra (Bački Brestovac). Šta vi mislite o tome?
Ovo sa prinosima ovisi o gnojidbi. Koliko sam vidio Kiraj je tamo napisao 100 kg petnaestice na jutro :sta: :sta: :sta:
Ja svake godine na jutro zaorem u jesen oko 300 kg 7-20-30 i u proljeće još bacim nekih 200 kg hidrocomplexa 12-11-18+mikroelementi i 1000 kg pečenog stajskog gnoja iz vreča.
Uz navodnjavanje i ovakvu gnojidbu na jutru berem preko 20 tona.
slika025.jpg

slika017.jpg

slika012q.jpg

slika028.jpg

slika024e.jpg


Ovo je paprika za ajvar. Kod nas se i to zove industrijska paprika. Kemijam s kojekakvim soratama da dobijem vrhunski prinos.

Ova paprika za mljevenje kod nas isto daje dobre rezultate. Uz pravilnu agrotehniku moguće je doći do 20 tona po jutru.
Druze mozes li mi reci koja ti je sorta ovo paprike za ajvar i gde mogu kupiti seme ove paprike?Kod mene se dosta gaji paprika za ajvar i ima velika kvantaska pijaca,pa mi je prodaja jako olaksana,pa mi zato treba neka dobra paprika a ovo sto vidim na slici je nesto jako lepo..Veliki pozdrav od Dejana iz Krusevca

Probaj da nadjes "Ljubetov dlan", sorta u tipu kapije, ima dosta suve materije i jako dobar prinos, trebalo bi da bude semena ove godine.
Obavezno sa navodnjavanjem ako hoces dobar prinos.
Pozdrav
 
Odg: indrustrijska paprika

aremane je napisao(la):
dejcaks je napisao(la):
cabage je napisao(la):
nebojsa je napisao(la):
Čitao sam malo ovu temu i vidim da se prinos vrti oko 4-5 t/ha. Moj kolega seje ind. papriku i kaže da ima prinos 7-8 t/j kad je lošija godina a u dobrim godinama i 10 t i više. Radi direktnom setvom, bez navodnjavanja. Radi jedno jutro i znam da je baš posvećen tome a i zemlja je dobra (Bački Brestovac). Šta vi mislite o tome?
Ovo sa prinosima ovisi o gnojidbi. Koliko sam vidio Kiraj je tamo napisao 100 kg petnaestice na jutro :sta: :sta: :sta:
Ja svake godine na jutro zaorem u jesen oko 300 kg 7-20-30 i u proljeće još bacim nekih 200 kg hidrocomplexa 12-11-18+mikroelementi i 1000 kg pečenog stajskog gnoja iz vreča.
Uz navodnjavanje i ovakvu gnojidbu na jutru berem preko 20 tona.
slika025.jpg

slika017.jpg

slika012q.jpg

slika028.jpg

slika024e.jpg


Ovo je paprika za ajvar. Kod nas se i to zove industrijska paprika. Kemijam s kojekakvim soratama da dobijem vrhunski prinos.

Ova paprika za mljevenje kod nas isto daje dobre rezultate. Uz pravilnu agrotehniku moguće je doći do 20 tona po jutru.
Druze mozes li mi reci koja ti je sorta ovo paprike za ajvar i gde mogu kupiti seme ove paprike?Kod mene se dosta gaji paprika za ajvar i ima velika kvantaska pijaca,pa mi je prodaja jako olaksana,pa mi zato treba neka dobra paprika a ovo sto vidim na slici je nesto jako lepo..Veliki pozdrav od Dejana iz Krusevca

Probaj da nadjes "Ljubetov dlan", sorta u tipu kapije, ima dosta suve materije i jako dobar prinos, trebalo bi da bude semena ove godine.
Obavezno sa navodnjavanjem ako hoces dobar prinos.
Pozdrav

Hvala prijatelju na savetu,ali sam cuo da taj "LJUBOV DLAN",i nema neki prinos na otvorenom,jer su ga vec neki sadili kod mene ovde u selu,i nije bas..Inace,kao sto sam vec nekoliko puta i ovde napisao kod mene u selu ima velika kvantaska pijaca i nema odakle ne dolaze za papriku u kornison..Bukvalno je otimacina za crvenom paprikom,i najvise se sadi SLONOVO UVO,koja je ove godine neverovatno dala dobar rod i kolicinu.
Ja planiram naredne godine da posadim jedno hektar pod paprikom,ali iskreno nemam pojma sta bih sadio.Hteo bih nesto novo,nesto sto niko ne sadi,nesto sto dobro rodi,ali..Potpuno sam sludjen i sto vise gledam po internetu koje sorte imaju sve vise ne znam..Znam da cu saditi SLONOVO UVO,ali od belih paprika koje imaju dobar prinos na otvorenom iskreno pojma nemam..Video sam da su dobre sorte DONAT F1.ARLEQIN F1....ali iskreno ne znam ni sam,a morao bih se nesto odluciti jer ne bih samo sadio crvenu papriku..
Eto,toliko..Ako neko ima neki savte bio bih mi dobro dosao i unapred hvala...
 
Odg: indrustrijska paprika

@ cabage
Jel taj hidrocomplex 12-11-18 Yarino đubrivo? Ako je to to što ja mislim kod nas ga nema. Imaju još uvek neka Kemirina osnovna đubriva. Od Yare još uvek imaju samo kristalon. Kolika je cena tog hidrocomplexa kod vas i kakve su mu karakteristike?
Šta koristiš za prihranu uz ovakvo osnovno đubrenje?
 
Odg: indrustrijska paprika

I jos nesto..Ako neko moze malo blize da mi objasni nacin gajenja rasada paprike u kontejnerima? Sta i kako sve ide,posto bih probao na taj nacin da proizvedem dobar rasad...Hvala
 
Odg: indrustrijska paprika

zeko je napisao(la):
cabage gde nabavljaš pečenog stajskog gnoja iz vreča i po kojoj ceni
Ima kod nas u Virovitici velika poljoapoteka i on uvozi iz vana, Italija konkretno. Tona stoji nekih 200 eura, bez poreza. Jako dobra stvar, makar neki nisu zadovoljni, ali nemaju ni optimalne ostale karakteristike tla, tako da ni ovaj gnoj ne dolazi do izražaja.
nebojsa je napisao(la):
@ cabage
Jel taj hidrocomplex 12-11-18 Yarino đubrivo? Ako je to to što ja mislim kod nas ga nema. Imaju još uvek neka Kemirina osnovna đubriva. Od Yare još uvek imaju samo kristalon. Kolika je cena tog hidrocomplexa kod vas i kakve su mu karakteristike?
Šta koristiš za prihranu uz ovakvo osnovno đubrenje?
Da, to je Yara gnojivo. Ne znam sad napamet koliki su udjeli pojedinih mikroelemenata, no zastupljeni su ja mislim svi i to u optimalnim razmjerima. Cijena mu je nekih 1 euro za kilu, ali je sad malo pala, no ne znam koliko. Meni je to fenomenalno gnojivo, nema boljega.
Ostalo nejde ništa pred sadnju. Dalje radim samo kroz kap po kap sistem. Pri svakom navodnjavanju koristim 25 kila po hektaru neko od Scotts gnojiva. Ta su mi se pokazala najbolja kao vodotopiva. Nakon sadnje ništa nekih 3 tjedna, jer fosfor mi je u tlu jako pristupačan, pa se biljke odlično primaju i razvijaju nakon sadnje. Kad počne cvatnja počinjem jednom tjedno formulacijom 10-10-30. 25 kg koštalo nekih 50 eura ali je isto palo oko 10 % prošli mjesec. No ima jedno novo gnojivo, bar na našem tržištu. Isto Scotts, a tvorničko ime mu je Agrolution. Formulacija je 14-7-14+14 CaO. Nevjerojatno je uopče vidjeti kak paprika reagira na to gnojivo. Kao da ju netko pumpa odozdola. Tako da praktično više sigurno neću ni koristiti ništa drugo osim toga. Malo je skuplje (60 eura 25 kg), ali stvarno je najbolje. Kad na vanjskoj paprici napraviš prinos od 65 t/ha, nešta je zaslužno za to.
No da ne bude zablude, osnovna gnojidba je osnovna i tu nema nikakvih nadomjestaka, a ove fertirigacije mogu biti samo šlag na tortu. Ne može se fertirigacijom napraviti prinos, može se samo poboljšati.
 
Odg: indrustrijska paprika

@ cabage
Neznam za trenutne cene ali čisto sumnjam da je kod nas nešto pojeftinilo :haha:
Scotts jeste dobar ali je i skuplji od Kemire. E sad dali je za toliko i bolji neznam. Inače ovde nešto muljaju i sa formulacijama a i sa brendovima. Izgleda se valjaju neke stare zalihe. Imamo dva zastupnika a imaju totalno različite brendove i formulacije. Neverovatno. Ove formulacije što si ti naveo kod nas ne postoje u ponudi ni kod jednog od njih. Kod nas je od Scotts-a najjeftiniji Solinure a i on se kreće od 50 do 60 e zavisno od formulacije. Neki drugi brendovi idu i do 80 e a Peters prof. ide preko 100 e za 15 kg.
Reci mi da li imaš neku vrstu podrške od distributera ili sam eksperimentišeš?
 
Nazad
Vrh