IMT

Te tehnicke stvari mene previse ne zanimaju kolega.Ti traktori imaju koliko znam tri vrste brzina kardana.Uglavnom je caka u zadnjem reduktoru.Kako kazu kardan je dosta brzi kad ide direkt bez reduktora.To ti je najjeftinija solucija.Skines reduktor ,kupis vratilo od IMT 542,549 i ugradis ga direkt bez reduktora.Tu ti jos treba kuciste zadnjeg lezaja i ploca koja ga pokriva.Mozes skinuti radionicki prirucnik za IMT 558 i 560 sa foruma.Tu ti sve pise od kardanu i brzinama.
 
ebem li ga ako je tacno to sto pise na haubi
2vvsup0.jpg

6t1dsn.jpg
 
Ima dosta ljudi zahtjeva da bude kardan blizi kucistu.Bar je tako u mom kraju. Tad ide ploca i drugo kuciste lezaja.Normalno ova tvoja verzija je jeftinija,al znas kako to ide .Vezi konja gdje gazda kaze..
 
to cu polako na prolece da rasturim pa da vidim koju cu varijantu,prvo bih morao da prikacim par masina sa kojima bih radio kardanom i utvrdim smeta li im budza pa da odlucim na koju varijantu da idem,ako ne smeta budza neka je ;)
hvaal vam momci na pomoci,kako sam skapirao osovina od 542 ili 549 i lezaj pa da donesem odluku sa ili bez budze
 
na svakom originalnom satu ima tacno prikazano obrtaji remenuce kardana u odnosu na obrte remenice motora,
e sad ovo znam provereno 533 539 558 imaju taj takozvani brzi kardan,za 560 567 znam proveerno da je spor,merili smo stric i ja ima i on tu spravicu ko stoperica,zetor je 2 brzinac i imas ovaj ko na 560 i neki brzi od ferge to znam provereno na zeci 5011

Obrtaji remenice NISU isto sto i obrtaji kardana. Kutni prijenos na remenici je u odnosu 1:1.3 ili tako nesto blesavo i zato su oznaceni okretaji remenice na satu zbog strojeva koji imaju pogon preko remenice.

Na satu IMT traktora (uzmimo 539 na primjer) je u gornjoj polovici "izrezan" dio koji pokazuje putnu brzinu i tamo pise 540 o/pv sto je ravno 1500 okretaja motora. Okretaje remenice nemojte mjesati s okretajima prikljucnog vratila posto to nije jedno te isto.

to cu polako na prolece da rasturim pa da vidim koju cu varijantu,prvo bih morao da prikacim par masina sa kojima bih radio kardanom i utvrdim smeta li im budza pa da odlucim na koju varijantu da idem,ako ne smeta budza neka je ;)
hvaal vam momci na pomoci,kako sam skapirao osovina od 542 ili 549 i lezaj pa da donesem odluku sa ili bez budze

Ako neces budzu tek onda ide direktna osovina i budza se uklanja s traktora. Ako tu ne smeta "budza" dovoljno ju je otvoriti i povaditi sve iz nje i odnesti nekome na tokarski stroj (strug) da dva komada osovine zavari direktno. Dobijenu dugacku osovinu vracas u budzu bez gornjih zupcanika i imas brzi kardan. Ima 3-4 komada tako odradjena u mom kraju i rade godinama bez greske.
 
hvaal Bobo jso samo jedno pitanje,prilikom varenja tj spajanja osovina reci mi koliko tacno mora biti zavareno sve u centru tj da znam jel mogu sam da varim ili da nadjem nekog ko moze da zavari sto bise reklo u mikronima precizno i tacno ili moze biti malo odstupanja?
 
Ima i u bolje opremljenim trgovinama traktorskih dijelova za kupiti original dugacko vratilo.Tad netreba variti..
 
onda je sigurnije kupiti novu,tako cu i uraditi,samo sto cu prvo skinuti moju pa sa njom po radnjama,jer ako budem kupovao bez uzorka ne pise mi se dobro
 
Kao sto je kolega napisao 100% u centru, zato sam i napisao da nosis majstoru da stavi obje osovine u tokarski stroj i da ih on vari. Ovo rjesenje ni je na odovravam, ali kad covjek hoce proci sto jeftinije ovo rjesenje funkcionira. Kazem, ima ovdje 3-4 tako odradjena traktora i funkcionira.

Mnogo ljudi ne voli 560 imati u dvoristu da mu radi s kardanom. Evo kolega ima 542 s kojim kosi, okrece sjeno, prska i jos kojekakve poslove radi. Ima i 565 sa sporim kardanom pa mu je islo na zivce sto kardan koji pase na 542, zbog duzine ne pase na 565 s istim prikljuckom zakopcanim pa je sve radio s 542.

Kolega forumas "Becarina pusta" mu je u zamjenu za reduktor kardana i sve osovine sto idu u kompletu dao direktnu osovinu, lezaj i plocu koja drzi lezaj iz svog 549. Kolega od kako ima direktan, kratki kardan se preporodio a htio je zbog toga prodati 565. Sad 565 kosi, prska, tjera silokombajn. Da je vario osovinu, opet bi morao imati krece kardane da pasu na 565 koji opet ne pasu na 542 i zato nije htio variti.
 
E bas me zanima kako stavite osovinu sa 540,542,549 na 560,565,577,tacnije kako ugradite plocu od542,549 sa lezajem pozadi na 560,565 umesto one budze?

Ovde na forumu slabo ima koji majstor iz prakse.
 
E bas me zanima kako stavite osovinu sa 540,542,549 na 560,565,577,tacnije kako ugradite plocu od542,549 sa lezajem pozadi na 560,565 umesto one budze?

Ovde na forumu slabo ima koji majstor iz prakse.

Mogu ti otici kod dvojice kolega poslikati. Jedan ima FABRICKI 560 s takvim kardanom i plocom, a drugi ima od "becarine puste" osovinu, lezaj i plocu. Na ploci se buse dvije nove rupe i drze ju dva sarafa umjesto originalnih 4.
 
Ko je to menjao i radio zna da raspored srafljenja budze na trupu 560,565,577 nije isti kao na ploci kod 542,549.To veoma dobro znam jer sam radio a i imam oba traktora u dvoristu pa se i vidi golim okom da se razlikuje.

- - - - - - - - - -

Da,da,moraju prepravke,orginal nemoze da se ugradi kao sto se ovde pise.
 
Da,da Bobo postoji orginal ploca za 560.... ali ova orginal ploca s 542 nemoze bez prepravki na 560,565.

Uglavnom razumeli smo se:osmeh:
 
Nazad
Vrh