IMT 5100-5136 diskusija, dorade-prepravke

Taj sklepani reduktor mora zadržati smer.
Zašto je jedino kvalitetno rešenje prepravka planetarnog prenosa?
Zato što se time rasterećuje baš slaba tačka kt par..
Prepravkom ulaznog para i dalje su momenti na kt identični..

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Taj sklepani reduktor mora zadržati smer.
Zašto je jedino kvalitetno rešenje prepravka planetarnog prenosa?
Zato što se time rasterećuje baš slaba tačka kt par..
Prepravkom ulaznog para i dalje su momenti na kt identični..

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
Kolika investicija bi bila da se planetarci preprave ?
 
Generalno, ako bi se uspelo sračunati da se šerpa zadrži, a da se napravi centralni ulazni zupčanik+zupčanici sateliti, to je onda ukupno 8 zupčanika.
Gruba procena oko 1200€.
Ako bi se sve vratilo na fabričke brzine, nebi morao sređivati pr.vuču..

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Nisu ako dobro znam. 6/34 nosi na jednom zubu opterećenje a 11/39 na dva.
Postoji mera tog 'nošenja' i zove se stepen sprezanja. Uvek je manji od dva a veći od jedan..
Kod 11/39 jeste manje opterećen zub, ali i dalje ne nose dva zuba, zavisi od ugla spirale.
Sam moment je, naravno, i dalje isti..

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Generalno, ako bi se uspelo sračunati da se šerpa zadrži, a da se napravi centralni ulazni zupčanik+zupčanici sateliti, to je onda ukupno 8 zupčanika.
Gruba procena oko 1200€.
Ako bi se sve vratilo na fabričke brzine, nebi morao sređivati pr.vuču..

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
To bi bio onda pravi pogodak
A cifra nije ni mala a nije ni strasna
Ako bi to naravno dugotrajno resilo problem diferencijala na imt51××

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока
 
Pa činjenica je da bi se glavno opterećenje pomerilo na planetarni prenos i time uklonio problem sa kt para.
Ali, kako bi uzgledao taj planetarni prenos napamet ne mogu reći..

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Ma ok, znam da nisu puna dva zuba uposlena (zaokružio sam da ne bi ulazili u detalje) ali je više nego što je na 6/34. Mirosti ne sumnjam ja u tvoje znanje, ni najmanje, pogotovo ne kad su zupčanici u pitanju. Znam da si doktor za te stvari. Nego sam samo na glas razmišljao.... Odnosno da se ispravim. Ako je momenat isti zar ne bi trebalo da duže traje k/t 11/39 u odnosu na 6/34 zbog te rasterećenosti? Ne zameri.... ali znam šta me interesuje ali nisam stručan ni najmanje pa ne mogu znati te stručne termine.
 
Zato u naslovu ove teme piše "diskusije"


Послато са SM-J330F помоћу Тапатока
 
I nekako mi deluje da bi bolje bilo ugraditi taj k/t 11/39 a prednjoj vuči korak uskladiti zupčanicima. I da, ako bi bilo mesta prvo bih stavio neke veće točkove na prednju vuču pa bih onda prema njima uskladio zupčanike. Ustvari ne bih ja, al znam ko bi. Za nick koristi sliku neke crne američke pile.... :)
 
Naravno, trajnost je sigurno veća kod ovog kt para i sve na njemu je povoljnije od starog.
Znam da već postoji set za usporenje na ulazu u menjač, ali nisam siguran da bi ovaj kt par i dalje bio dovoljno jak da može, recimo, krljati kao stari JD 4020/30..
Mercedes/Man kamioni (spori kiperi)imaju 9 kombinacija na osovinskom planetarnom prenosu pa kod njih možeš postići razne vučne karakteristike.
Obzirom da set za usporenje već postoji i nije skup, mislim da je ipak najbolje to isprobati..

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Pa znaš kako, ja verujem da bi trajao jer takav kt par ide u imt-a 588 koji ima 80ks (najjači od najmanjih a da nosi takav k/t) i traje skoro 50 godina (imam ga pa zato znam). E sad 51xx je ipak teži, jači traktor, veće gume, veća opterećenja... ali opet nekako mislim da bi trajao duže (morao bi trajati) nego ovaj kikiriki indijanac, hebo mater svoju, godinu dana. Ali naravno ne bi ni kao na JD-u... da se ne lažemo. Da se dobije trajanje od nekih 10-ak godina u zavisnosti od toga koliko traktor radi, mislim da bi bilo sasvim prihvatljivo. Ali onda opet nastaje problem. Ovakvih 11/39 k/t zupčanika više nema novih. A i da ima uverili smo se u kvalitet istih.
Set za usporenje menjača je izmišljen u našem selu i koliko znam postoji još jedan prototip zupčanika kojim su ljudi malo previše usporili menjač pa bi možda baš taj set legao na ovaj k/t par. Mogu da saznam broj zuba tog para pa ako neko hoće da izračuna....
 
Siniša pogledaj koliko je recimo 588 lakši od 5106. Ne odredjuje se veličina transmisije na traktoru samo prema motoru već prema očekivanoj vučnoj sili, a vučna sila prema težini traktora. Uz dovoljnu redukciju i motor od 533 bi pokidao K/T na 5136!

Inače računao sam koliko treba usporiti menjac da bi ostala ista brzina kretanja prvom brzom kao sa usporenim menjacem i standardnim K/T. Ispada da treba da bude odnos oko 1,8:1 na ulaznom paru. To je npr 43 zuba gonjeni zupčanik, 24 pogonski. Fabrički je (32/35) 0.86:1 , a usporeni menjac je (35/32) 1.16:1. Mana je što će zupčanici posle ulaznog para trpeti veći obrtni moment.

@mirosti Pitanje: Da bi ostvarili isti obr. moment posle diferencijala sa ubrzanim prenosom moramo da delujemo većim momentom na ulaz diferencijala. Tj recimo da na fabricki par (5.66) na ulazu deluje 1000Nm. Na izlazu imamo 5660 Nm. Da bi ostvarili isti izlazni moment sa parom od 558 (3,45:1) na ulaz moramo da delujemo sa 1640Nm. Da li je on toliko jaci da to podnese, tj. da li se maksimalni dozvoljeni moment odredjuje prema ulazu ili prema izlazu K/T para ?
 
Znam Petre, i napisao sam u postu iznad da je 51xx serija teža nego 588 npr. Znam im i težine.
Tu su i dimenzije guma.... Kud i kamo bolje vuku 38-ice gume nego 34-ke koje su stavili na novije 5135 ili 5136. A naravno na 588, 30-ke još manje, ali je i traktor lakši skoro pa duplo. Ma sve je meni jasno. Imao sam ih prilike, nešto malo doduše, popravljati, voziti.... i zamalo da kupim jednog očuvanog ali magarac nisam. Kod mene ne bi bio previše uposlen i verujem da bi mi trajaaooo u p.m. Sa skoro novim gumama, sa novim motorom iz IMR-a, sa prepravljenim uključivanjem prednje vuče... Ma traktor, štogod. Pogotovo za te pare! Kod mene bi samo išao u transport, malo ciklon... zamenio bi mi 588 ko ništa. Al hebi ga nikad dosta pameti.
 
I nekako mi deluje da bi bolje bilo ugraditi taj k/t 11/39 a prednjoj vuči korak uskladiti zupčanicima. I da, ako bi bilo mesta prvo bih stavio neke veće točkove na prednju vuču pa bih onda prema njima uskladio zupčanike. Ustvari ne bih ja, al znam ko bi. Za nick koristi sliku neke crne američke pile.... :)
Sa tockovima bi bilo najlakse, da trebaju veci, nego trebaju manji, davno sam racunao ali bas dosta manji
 
Pa znaš kako, ja verujem da bi trajao jer takav kt par ide u imt-a 588 koji ima 80ks (najjači od najmanjih a da nosi takav k/t) i traje skoro 50 godina (imam ga pa zato znam). E sad 51xx je ipak teži, jači traktor, veće gume, veća opterećenja... ali opet nekako mislim da bi trajao duže (morao bi trajati) nego ovaj kikiriki indijanac, hebo mater svoju, godinu dana. Ali naravno ne bi ni kao na JD-u... da se ne lažemo. Da se dobije trajanje od nekih 10-ak godina u zavisnosti od toga koliko traktor radi, mislim da bi bilo sasvim prihvatljivo. Ali onda opet nastaje problem. Ovakvih 11/39 k/t zupčanika više nema novih. A i da ima uverili smo se u kvalitet istih.
Set za usporenje menjača je izmišljen u našem selu i koliko znam postoji još jedan prototip zupčanika kojim su ljudi malo previše usporili menjač pa bi možda baš taj set legao na ovaj k/t par. Mogu da saznam broj zuba tog para pa ako neko hoće da izračuna....
Taj previse usporen je izlivan iznova
Ili je od nekog imt traktora ?


Послато са SM-J330F помоћу Тапатока
 
Proračun transmisije se uvek radi prema ostvarenom momentu, a moment se ostvaruje, naravno, na pogonskim točkovima u kontaktu sa tlom.
Sa druge strane imamo pogonski motor koji kroz prenos na točkovima može izgenerisati određenu vučnu snagu, odnosno svoj obrtni moment.
Momente prema ovim parametrima nije problem sračunati, ide se jedna iteracija od strane točkova, a druga od strane motora.
E sad u glavnu matricu moraju ući i parametri radnog veka, faktor udara, a to je baš ono što smatram da nije dovoljno uzeto u obzir pri dizajniranju transmisije ovog traktora.
Ja čujem da neko opravdava slab KT par time što je taj traktor kao namenjen za(lake) površinske radove, i da nije namenjen za teška opterećenja itd.. To je smešna priča, jednostavno to se nije smelo fabrici dogoditi da ta slaba tačka ostane. Bar je trebalo u kasnijoj proizvodnji otkloniti taj problem i ponuditi rešenje.
Strana motora:
Tih oko 500 Nm motora provereni MF menjač sigurno nosi(i dosta više), i tu sigurno nema problema, čak i sa ugradnjom usporenog para(to je ujedno i odgovor Petru).
Strana točkova:
Na strani točkova kod ovog traktora težine preko 6t, postoji ozbiljan moment koji se može preneti na tlo pre proklizavanja točkova.
Ja sada nemogu da spekulišem o ostvarenoj vučnoj sili, da bih preko poluprečnika pogonskog točka došao do momenta, ali je on daleko veći nego u slučaju traktora od 3-4 tone.
Pretpostavljam da je konstruktor u velikoj meri uzeo uticaj grananja snage i skidanja iste baš ispred KT para, pa je time operisao sa dosta manjim momentom na KT paru. Većini je poznato da su prednje vuče uglavnom neispravne i da u tom slučaju taj nesretni KT preuzima na sebe kompletan prenos snage i automatski biva tih 30-40% opterećeniji od projektovanog.
Da stvar bude još gora ni 2wd traktor fabrički nema jači KT par(naravno, za njih bi to bilo skuplje)..
Dakle, ispravna prednja vuča će daleko produžiti vek trajanja KT para. Tu mislim da točkovi trebaju biti za dobrom šarom da bi prenoili svoj deo kako mora.
E sad KT par. Veliki je problem što više ne postoji kvalitetan fabrički deo, napravljen od dobrog materijala sa pravilnom termičkom obradom koji bi ipak uspeo odraditi neko solidno vreme, već samo komercijalno jeftino đubre gde je praktično skuplje ugrađivati delove nego sama njihova cena koštanja. Sa ovim što je kolega skender uradio svakako će imati dobar efekat na trajnost, ali problem usporenja je ostaje. Stojim i dalje da je sada najpravilnija opcija usporenje u finalnom prenosu. Ako bi se našli reduktori od nekog MF-a, JD, i drugih traktora u srodstvu, koji bi imali potrebni prenosni odnos, to bi onda bilo zaista trajno rešenja.
 
Uspeo sam da nađem u oglasima od mf kt par samo 6-37 za nekih 300 dolara
Taj ugrađuju na male mf od 30 ks
Opet ne znam koliko je taj dugotrajan i kako
Bi se on ponasao


Послато са SM-J330F помоћу Тапатока
 
Evo ga
58551defb10750480721c85893fe6636.jpg


Послато са SM-J330F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh