Herbicidni pojas unutar reda

Pa ti stvarno još puno moraš da učiš....

Pošto vidim kolega da si totalno ne upućen, pa reko malo da ti objasnim. Profesionalni alat je onaj alat koji se koristi svaki dan a da se pri tome ne kvari i cijena tog alata je dosta skuplja u odnosu na isti takav koji se koristi u hobi poslu ili povremenim radovima. Druga stvar profesionalni alat se izrađuje od kvalitetnijeg matreijala i samim tim manje se haba i troši, odnosno predviđen je da traje puno duže od običnog. To najbolje znaju oni koji imaju takav alat i rade sa njim.
Koliko sam razumio za tvoju informaciju onaj što hoda sa leđnom prskalicom zaradi više sa 1 hektara nego u tvom slučaju sa 3 h.

ovde nedostaje "opomena za spam"
ili nista nije spam?
Ili je spam samo kad ja pisem?
No, svejedno

Niti je tacno ono sto si napisao jer sve sto si rekao je stvar licne procene, a i nemoguce je tako klasifikovati jer svi proizvodjaci tvrde da se njihov alat ne kvari, da je od super materijala i tako to. Ali nisam te to pitao, pitao sam kad se proizvodnja sljive moze zvati profesionalnom? Kad natovaris igrackicu na ledja i pumpas ili kad to uradis masinom?
Koliko ti vremena treba da sa tom igrackom istretiras recimo 5 ha vocnjaka, a ta povrsina uopste nije prevelika za profesionalno bavljenje vocem?
Ja npr, da ne bude da te samo ispitujem, za 1 ha povrsine za tretiranje herbicidom u redu, u prvom tetiranju, dok se grane nisu povile od roda potrosim maksimalno 1 sat. A ti?
Trcis li dok prskas kako bi ustedeo vreme, jer kod profesionalnog bavljenja bilo kojim poslom utroseno vreme za neku operaciju je vazan cinilac, dakle trcis li?
 
Ja sam pisao u ovoj temi o profesionalnom alatu (već sam objasnijo štaje) i njegovoj upotrebi, a ne o profesionalnom bavljenju šljiva kako ti navodiš (govorim za ovu temu). Ali evo odgovoriću ti.
A za tvoj odgovor koliko treba vremena za 1 ha da se istretira totalom leđnom prskalicom marke Herby -4, je oko 2 h do 2:30 h normalnog hoda. Potroši se oko 15 litar vode i 1,5 litara totala (tretira se samo traka uz voće s jednu i drugu stranu otprilke širine 1,5 m), a koliko ti potrošiš sredstava i tečnosti. I ne vidim zašto se ova prskalica ne može koristiti na velikim površinama dnosno lično sam vidio gdje se oko 120 ha tretira samo sa ovom prskalicom od toga je skoro pola u terasama ili je možda i ovo mala površina.
Slažem sa da je na traktorska prskalica OK i daj je treba koristiti gdje god se može. Ali kako ćeš traktoraskom prskalicom tretirati voće totalom koje je posađeno u terasama ili kad rod savije i obori grane do zemlje. Molim odgovor.
 
Potroši se oko 15 litar vode i 1,5 litara totala (tretira se samo traka uz voće s jednu i drugu stranu otprilke širine 1,5 m),
Ooo pa to onda nije samo profesionalna igracka, vec je i carobni stapic!
15 litara rastrvora na hektar tretirajuci pojas sirine 1,5 m?
Ok, hajmo malo matematike.
Verujem da sadis ljive na 4 m medjurednog rastojanja, ti si valjda zagovornig guste sadnje? Ako je tako onda je matematika sledeca:
Na 1 ha sa medjurednim razmakom od 4 metra ti zapravo imas 25 redova duzine po 100 metara sto iznosi 2500 metara. Tretiras pojas sirine 1,5 m dakle
2500 x1.5=3750.
sto znaci da je tretirana povrsina 0,375 ha (37,5 ari)
Nju istretiras sa 15 litara rastvora.
Ok
hajmo sad da vidimo sta predlazu proizvodjaci herbicida.
Preporuka je sledeca

U zavisnosti od vrste korova i površina na kojima se primenjuju preparati na bazi glifosata (360 g/l glifosata, odnosno 480 g/l glifosat IPA) uz utrošak većih količina vode (200-400 l/ha), tretiranje se vrši u količinama:.....................



Ako uzmemo minimalnu preporucenu kolicinu dakle 200 litara na 1ha, onda bi za 37,5 ari trebalo da se utrosi
100:200=37,5:x
100x=37,5x200
100x=7500
x=75
Dakle minimalna preporucena kolicina je 75 litara a ti trosis 5 puta manje i tvrdis da je to u redu?
Ili proizvodjaci pesticida ne znaju za tu cudotvornu spravu ili ti gresis i to debelo.
Bice da oni pojma nemaju, da ne treba citati uputstva, da su to sve ludaci, treba samo pratiti forum.
Koliko ja trosim, pa sredstva 2, 3 litra po hektaru tretirane povrsine a vode mnogo vise od tebe.

Kako tretirati sljivik podignut na tersama?
A koliko takih sljivika ( o profesionalnim govorim) ima u Srbiji i Bosni? Zasto bih ja kupovao spravu za tretiranje vocnjaka na terasama kad takvog nemam?
( Naravno da se moze i takav tretirati traktorskom prskalicom ali bas me zanima odakel ti iuopste ideja da pises o sljivicima na terasama)
Kako tretiram kad je vocnjak po teretom roda povio grane?
Lako, spustim nosac dizne nize, vozim malo sporije i to je sva mudrost.



lično sam vidio gdje se oko 120 ha tretira samo sa ovom prskalicom
Ajd kazi gde je to.

 
Ja sa herbijem trošim 15-20 l tekućine na hektar u kojoj je 3l totala. Širina tretiranja oko 1,5m.
 
Ooo pa to onda nije samo profesionalna igracka, vec je i carobni stapic!

Vidim da nisi nakd čuo za tretiranje korova na bazi glifosata sa ultra smanjenom količinom tečnosti. I nije nikakav čarobni štapić već malo savremenija tehnika koju očigledno ne pratiš.

A evo ti i link proizvođača Herbija:
http://www.micron.co.uk/product/the_herbi-4

Link jednog od distributera.
http://www.agra.hr/osx/hr/c10/Prskalice-za-herbicide/a8/Prskalice-za-herbicide.html

Gde proizvođač navadi da se površina od 1 ha tretira sa 10-30 litara tečnosti u zavisnosti koja se dizna koristi.

A pored ovih prskalica postoje i prskalice koje uopšte ne koriste vodu neko čist glifosfat, a evo ti takođe i link:
http://www.plodovizemlje.hr/proizvodi.aspx?param_id=27

Zanimljivo zar ne, sigurno nisi znao. Šta kažeš na ovo?

Druga stvar ja sam napisao 120 hektara voćnjaka (zasad šljiva, breskva, višnja i kruška) koje se takđe tretira na isti načina protiv korova kao i šljiva, a ne isključivog zasada šljive kako ti prevede. Ako te baš interesuje zasad se nalazi u selu Riječani, 5 km od Laktaša. A evo i fotografija da vidiš kako izgleda.


Kolega Vocar koliko stavljaš totala u herbi kad potrošiš 3 l za hektar međurednog prostora. Ja stavljam 0,4 do 0,6 litara totala na herbi, pršćem sa žutom diznom i popali sve. Obično trebaju 3 herbija.
 
Ja koristim herbi za prskanje u redu, a ne za međuredni pojas. Tačnije 0,75l/herbi. Prskao sam nekad sa žutom, ali sad sa plavom, ručno proširenom. :) Evo slika kako to izgleda, ranije objavljena.

e03o9d.jpg


Molio bi Futurefarming-a da poslednje postove prebaci u temu o totalima. Poz!
 
Mali lapsus mislio sam na prskanje u redu, a napisao međuredni prostor, ali skontao si. Svaka čast na urednosti voćnjaka i formiranom obliku. E ovo je primjer iz knjige kako treba da izgleda voćnjak, čista desetka.
 
bez ljutnje ! za mene je najbitnije šta se u voćnjaku ubere !!!!! a lepota je na poslednjem mestu, to samo prolaznike interesuje . poz
 
A šta je lijep voćnjak odnosno izgled kao ljepota to je subjektivna stvar i kako se kome svidi. Nisam mislio na izgled kao ljepa fotografija, već kako je sve urađeno na profesionalan način. Poprskan korov, stavljen sistem KPK, formiran uzgojni oblik jednako na svim sadnicama , zdrav list, stabla u punoj kondiciji e na to sam mislio kad sam rekao: "E ovo je primjer iz knjige kako treba da izgleda voćnjak, čista desetka". A kad je sve tako fino uradi mora da bude i dosta roda kolega Vocar to najbolje zna.
 
Šta kažeš na ovo?
Kazem da su neopevane gluposti.
Navoditi linkove proizvodjaca kojekakvih spravica koji tvrde da su njihove spravice revolucionarno otkrice, je znak da onaj koji ih navodi sustinu ne zna, pa je kao takav laka meta za kojekakve marketinske trikove.
Takvih situacija gde su marketinski potezi usmereni na lakoverne a neupucene je dosta, nisu nikakav specifikum proizvodjaca tih spravica. Tako rade i proizvodjaci npr sprava za vezbanje koji tvrde da se njihovom spravom postaje Bred Pit za nedelju dana, proizvodjaci kojekakvih cipela koji tvrde da ako se nose njihove patike sve bolesti ce biti izlecene, i jos more toga.
Takvi su i ovi tvoji proizvodjaci carobnih stapica koji tvrde da njihova spravica pobija sve sto je nauka do danas tvrdila a tvrdila je i tvrdi ne moze sa malom kolicinom tecnosti na povrsinu biljke naneti dovoljno supstance koja ce joj blokirati rad korena. Nemoguce je 15 litara tecnosti rasporediti tako da na svaku biljku dospe dovoljna kolicina.
Ali ako mislis da moze, daj podatke o diznama, o pritisku, i najvaznije, o velicini cestica, lakocemo izracunati da li je moguce. (mani me prica o bojama dizni, daj ozbiljnije parametre)
I kako objasnjavas da ozbiljni proizvodjaci poljoprivredne opreme ne prave takve cudotvorne spravice vec se akaju sa kojekavim skalamerijama u koje treba sipati tone vode kad, ti tvrdis, da voda i nije neophodna, i koje kostaju malo bogatstvo kad se sve to bolje moze uraditi sa spravicom od 100 evra?
Izvini ali ovo u sta su te ovi preveranti ubedili je cista glupost.
A sta je razlog da nasednes proceni sam.
 
интересанто .. иначе на сајту произвођача пише да је капљица 200 до 300 микрона и проток 60 до 150ml/min..
 
200 do 300 mikrona?
Standrad. nista spektakularno.
E sad, ako se ista kolicina tecnosti razlicitim prskalicama razbije na kapi istih dimenzija dobije se isti broj kapi, dakle njima se moze prekriti ista povrsina biljne mase.
Kojom onda carolijom sa istim brojem kapi ova igracka prekrije 5 puta vecu pobrsinu od drugih prskalica?

Naravno, moze se veca povrsina dobiti usitnjavanjem kapi, time se teoretski moze pokriti veca povrsina , sto uopste nije tesko postici bilo kojom prskalicom promenom dizni i pritiska, ali to sa sobom nosi druge velike probleme kao sto je zanosenje, stvaranje agregata i sl.

Velicina kapi, pritisci, otvori dizni, oblici, nacini razbijanja tecnosti i ostalo su predmet veoma ozbiljnih istrazivanja, ali da bi se shvatilo da ovo sto se ovde tvrdi o toj svemocnoj spravi nije tacno je dovoljno znati najelementarnije zakone fizike.
 
Kazem da su neopevane gluposti.

S ovim si dovoljno pokazao svoju stručnost, amaterluk totalni. Ispade pametni od cijelog svijeta, ali nek se vidi kakve gluposti pišeš koje nemaju veze s vezom.

Druga stvar ti tvrdiš:
Nemoguce je 15 litara tecnosti rasporediti tako da na svaku biljku dospe dovoljna kolicina.

a na osnovu čega. A ja pršćem uvek sa tom količinom tečnosti, i popali korov 100%, a ti me ubjeđuješ da to ne može i da su to marketinski trikovi.

Izvini ali ovo u sta su te ovi preveranti ubedili je cista glupost.
A sta je razlog da nasednes proceni sam.

Halo stani malo ja imam tu stvar 7 godina koja radi savršeno i prezadovoljan sam, a nisam ni jedini. Ti navodiš da je to čista glupost, nisi čak ni vidio kako radi, dok ja radim s njom konstantno. Ti si u parvu a ja ne, ti imaš samo teoriju, a ja provjerio u praksi.


Molio bih ostale članove koji imaju Herbi da iznesu svoje mišljenje o njemu odnosno kakav im je učinak kada pršću korov sa oko 15 l sredstva po hektaru i da li su zadovoljni s istim?
 
Ispade pametni od cijelog svijeta,
A ne, nikako.
To upravi ti tvrdis. Ceo ozbiljan svet silne pare trosi na skupe masine, nauka silno vreme i novas trosi da iznadje sto povoljija resenja a ti kazes, ma budale, nemaju pojma, spravica zvana herbi je prava stvar samo sto svet to jos nije ukapirao.

Halo stani malo ja imam tu stvar 7 godina koja radi savršeno i prezadovoljan sam

Vazi, samo javi Dzonu Diru neka se ne muci bez veze sa onim grdosijama, neka i on pocne da pravi herbi.

Potsecas me na babe iz mog sela koje kazu da lekari pojma nemaju, a da one znaju travke koje sve bolesti lece. Kazu, istio kao i ti, ja probala, evo pitaj moju priju i ona je.
Ali ne cudi to ipak, tvoj svet se zavrsava na herbiju pa mislis da je to najbolje sto postoji.

Ima jedan zanimljuiv stih koji to lepo objasnjava:

neznanje se gubi u neznanju
ko sto pamet pamecu se brusi.

Sto ce reci, ti u svom neznanju i ne znas koliko ne znas, pa tu sparvicu pravljenu najverovatnije za neke vikendice i dvorista smatras profesionalnom masinom za ozbiljan posao.
 
@sljivar , vocar

Hvala na iskustvima i slikama u vezi Herby-ja . Ja sam rad da probam i naravno više verujem praksi nego teoriji .Sutra krećem u potragu za spravicom .
 
@ironman

Auuuu al su ti poređenja i odgovori, ali neka, neka samo piši da se vidi kakve gluposti iznosiš.

Nevolim uredjaje na baterje pogotovo ne u poljoprivredi. Neznaci da nije tacno to sto tvrdis ali ipak cu se osloniti na malo ozbiljnija orudja. Mozes li da snimis ili uslikas tvoj uredjaj kako radi?

Šta ima veze na koji je pogon ako radi i obavlja dobro svoju funkciju. Bar za mene nije bitno. Malo je teško uslikati i snimiti kako radi, jer dok radi pravi finu maglu koju je teško vidjeti i snimiti. Ali evo jednog snimka na youtube-u. Na snimku treba obratiti pažnju na beton kako polako postaje vlažan odnosno kako uređaj rasprskuje tečnost.


A evo i jedan slika kako rasprskuje magli....link
 
To na youtube sam i ja video a mene je interesovao tvoj uredjaj da vidim u radu. Ako pravi takvu maglu, u tom slucaju moraju biti idealni uslovi bez vetra bilo kakvog jer takve cestice bi oduvao povetarac. Nesto sam nepoverljiv prema takvim igrackama, mozda gresim ali mislim da me nemogu ubetiti da je icemu dobra ta "igracka na baterje". Dosadasnja iskustva svih pokazuju da se bilo koji uredjaj na baterje izbegava bar u poljoprivredi jer se dobro ne pokazuju u vecoj eksploataciji sto zbog kvaliteta ostalih delova sto zbog cinjenice da radni vek baterja nije bas veliki niti jeftin kad dodje vreme za zamenu. Treba gledati sve strane tog proizvoda, Kod nas ih slabo ima pa je i pitanje odrzavanja necega takvog dovedeno u pitanje. Kod nas se obicno koriste normalne rucne i motorne prskalice ili traktorski atomizeri a ovakve "igracke" kod nas samo mogu koristiti vikendasi koji imaju viska para i vremena na pretek.:sta:
 
sljivar, pusti ironmana, on i kad piše uglavnom piše gluposti i to uglavnom u grču neke ljubomore. Dovoljan je on sam za sebe. :)

Imam i ja Herbi već godinama i odlično funkcioniše, i potrošim 15-20l tekućine na hektar i u čemu je problem. Ko ne vjeruje neka nabavi pa proba, a ko i to ne želi neka "ćera" po svom.
Prskalica raspršuje mirkronske kapi čiju maglicu koju stvaraju se i ne vidi dok se pršće. Jedini pokazatelj da sprava odlično radi svoj posao, kada se prisloni blizu stabla voćke nakon par sekundi dođe do vlaženja kore u vidu linije.
Čuj baterije nisu jeftine? Ma jašta, gorivo i amortizacija traktora i ratarske prskalice nakon godinu dana su sigurno jeftiniji od 4 baterije. :) 4. baterije su za sezonu sasvim dovoljne, možda i 2 sezone, ali nisam nikad probao, jer zamjenim ih u početku godine pa ne mogu da tvrdim da bi 2 sezone izgurale.

Moja preporuka je Herbi svakom ko tretira korove herbicidima ručno, a ne motorizovano. Održavanje i lakoća rukovanja su izuzetni. Pojma nemam što krenu kolega ironman to i porediti. Miješaš babe i žabe kao i obično da bi ispao pametan. Negirajući nešto što nikad nisi ni vidio niti probao, ne čini te pametnim nego čini jednu tvoju osobinu izražajnom gore pomenutu. Opušteno kolega. :)

---------- Poruka napisana u 16:20 ---------- Prethodna poruka je at 16:15 ----------

Kiša što sinoć pade je Bogom dana.
 
Zna li se cena uredjaja i cena baterja kod vas? Kod nas jos uvek nisam video da neko koristi ovaj uredjaj?Ako je to istina kao sto tvrdite trebalo bi da bude vec uveliko zastupljeno svuda. Videh na ovom drugom snimku kad ga je upalio malo i kapluca na 13:40min klipa pa na dalje jel to normalna pojava? Mozeli se ova sprava koristiti za nekakvo drugo prskanje sem za totalne herbicide u redovima?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh