Herbicidi u soji

Mislim da je Cicimorić pisao da ide sa ispod 100 l u prskanju na crno.
 
Zavisi kako je njiva spremljena ,i koje dizne se koriste. Ja prskam sa 110l kj i mislim da je dovoljno.
 
Dosta je, ali mora biti spremno kao za luk iz baruta. Bitno je cime apliciras preparat na zemljiste. Ako su dizne lose i neodgovarajuce malo je 400 l.
200 l/ha sa diznama ID3 na oko 4-5 bara i to je to.
 
Nema člana baderljica da se javi a i ja sam pisao pre baš u ovoj temi... On je prskao i dubinsko i površinsko sa prskalicom od 1000 litara 50 kj... I sve je uspelo odlično...
 
Imam dva pitanja zasad , moglo je i u temi herbicidi u kuuruzu ali evo ovde :
ajde da malo prodiskutujemo o generičkim herbicidima uopšte . Dali mislite da ima bitne razlike izmedju "originala" i Kineskih ili Galenikinih generika ? Vidim da su ove godine neki kao BASF , Bayer i možda i drugi krenuli agresivnije sa reklamama da se prave štete koristeći "kopije" . Dali je to tako ili samo propaganda ? Čitao sam o tome na Američkim forumima , i većina iskusnih farmera kaže da je to mazanj očiju i da nema problema sa genericima . Šta mislite ?

Drugo , jel postoji jednostavan način za provjeru dali u zemlji ima ostataka herbicida od prošle godine koji mogu biti štetni u ovogodišnjim usjevima ? Dali je neko radio nešto slično , kako , jel skupo ,..? Brine me uglavnom soja poslije kukuruza gdje je korišten terbutilazin , mezotrion ili laudis ?
 
Konkurencija je čudo ponaročito što ti kinezi i ostale kopije su duplo jeftinije od tih renomiranih kuća pa im otkinu dobar deo kolača.Što se tiče analiza posledica korišćenja originala ili zamena to bi trebale da rade poljoprivredne službe koje imaju labaratorije i pritom nebi trebao niko da se meša niti lobira u korist nekog znači nezavisne da budu.Ja šta sam primetio to je da originali bolje rade u tim nekim stresnim uslovima to jest kad su niže temperature nagle promene verovatno zato što imaju bolje nosače i protektante a samim tim i biljke lakše podnose tretman.Što se tiče umanjenja prinosa zbog upotrebe hemije to je uvek prisutno u određenom procentu, nekad više nekad manje a to sve u zavisnosti kad je primenjeno i koje doze dali odjednom ili u split aplikaciji, količine padavina, tipa i kondicije zemljišta pa verujem da ima i uticaj i do sorte-hibrida.Ti zemljišni herbicidi su jako opasni ako tokom godine bude malo padavina pa se sporo spiraju u dublje slojeve onda dogodine hoće da prave problema a to je teško golim okom primetiti, jedino na strninama se može videti golim okom posledice zemljišne hemije.Najbolje je da se upotreba hemije svodi na minimum ako je to moguće ali no.
 
Ja radim sa corumom (tri godine) zadnje dve dodajem obavezno i harmoni, jako lepo odradjuje ako se korovi prskaju u kotiledonima znaci jedva vidljivi, ako se saceka da dobiju po koji list pisi propalo. Desi se ponekad da soja nije sva ni izasla napolje a idem prvi split, znaci bukvalno gledati samo uzrast korova a ne soju.
 
Isto kao i Raca, stim da sam probavao da muckam Kvazar + Savazon/Galbenon da pravim Corum. Prosle godine 2x1l/ha Coruma bukvalno nijedne travke nije bilo. Njiva je cista. Harmoni sma dodao u prvom splitu punu dozu, u drugom samo Corum + Dash. Dasha ako nemam stavim Inex, Frend itd i ne vidim neku razliku.
 
I šta kažeš na to što si mućkao kvazar i galbenon , ne razumi te u potpunosti , a zanima me jer ja baš tako radim već 2 godine , split po pola kvazar i galbenon ?
 
Corum nije nista drugo nego marketinski trik,pomesa se neki generik pulsara, i bentazon,doda promony i sl,e prska se,jeftinije a ucinak isti,na parcelama gde nema ambrozije,gde je ima ni corun ne pomaze.
 
Nazad
Vrh