Herbicidi u kukuruzu

Jel radio neko adengo + 24d, i koje doze?

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Adengo ako ima vlage unisti tako malu ambroziju , zakrzlja i osusi se. Ako imas problem samo sa ambrozijom Laudis i Equip su ti jako skupa sredstva. Dikamba ili neka jeftinija za sirokolisne to rjesavaju. Ides jacom dozom , ako ides max dozom ima nekoliko dana efekta i na kukuruz , tu mislim 0,5l /kj , onda ne idi da gledas kukuruz barem nekoliko dana ili popij nesto za smirenje ako ides da vidis. Inace dikamba u velikim koncentracijama suncokret 30cm visine i jos vecinu sirokolisnih korova za 24 sata spali da opuste listove do zemlje.

Inace dikamba se moze koristiti i kao total ali u puno jacim dozama.

Recimo kod nas ni neznaju kako izgleda palamida jer je nema ali zato imamo neke korove koji su doneseni sa zapada zemlje u polovnim kombajima za koje nisno ni znali do prije 10 godina da postoje. A koji su postali problem.

Mene muci 1 problem znaci adengo ide do 3. Lista s tim da su mnogi prskali i u 4. Listu i rekli da problema nije bilo. Ja sam prskao kad je 95% kukuruza imao 4 lista a 5%kukuruza mu se vrh 5. Lista nazirao u sredistu biljke. Sad me zanima jesam li prekasno isao i kakvu stetu mogu ocekivati ima li tko iskustva?
 
Vec sam napisao da Mezatrion ne skida ambroziju. To znam, jer sam radio u kombinaciji sa terbutilazinom i kombinacija je ok ali ne i za ambroziju.
Laudis i Equip vec imam kupljen ali muci me to jer ne znam da li ova kombinacija sigurno skida ambroziju visine 5-7 cm.
U slucaju da znam da je nece odneti onda bi koristio verovatno dikambu do 5 lista a kasnije Laudis i Equip.
 
Mezotrion i dikamba i nešto za sirak po volji rešavate uglavnom sve širokolisne trave dobro i jeftino, tuče palamidu, poponac i divlju grahoricu koji su problem u soji jer ih nema sa čim rešiti, laudis odličan ali poponac i grahoricu bez partnera dikambe neće rešiti.
 
Ne znam šta bih rekao.Nisam probao kod sebe pa nemam valjan savet.Dok sam koristio Monsoon Active video sam da hoće dobro da šokira kukuruz,veoma agresivan herbicid od koga kukuruz požuti.
 
Mezotrion i dikamba i nešto za sirak po volji rešavate uglavnom sve širokolisne trave dobro i jeftino, tuče palamidu, poponac i divlju grahoricu koji su problem u soji jer ih nema sa čim rešiti, laudis odličan ali poponac i grahoricu bez partnera dikambe neće rešiti.
Kada se pomesaju spomenuti herbicidi,dali se smanjuie doza per hektar?
 
Ne znam šta bih rekao.Nisam probao kod sebe pa nemam valjan savet.Dok sam koristio Monsoon Active video sam da hoće dobro da šokira kukuruz,veoma agresivan herbicid od koga kukuruz požuti.
Prvo je pobelio,zatim se iskrivio i jedva oporavio.
Ja sam prošle godine radio u 3 listu...sretnem ga,kaže on sačekaće 5 list,tako mu rekao zaštitar.
Posle toga...''ebo me zaštitar''.
 
Kako adengo deluje na palamidu i poponac?

Послато са TA-1021 уз помоћ Тапатока
 
Mezotrion i dikamba i nešto za sirak po volji rešavate uglavnom sve širokolisne trave dobro i jeftino, tuče palamidu, poponac i divlju grahoricu koji su problem u soji jer ih nema sa čim rešiti, laudis odličan ali poponac i grahoricu bez partnera dikambe neće rešiti.
Колико Мезотриона а колико Дикамбе по хектару!?
 
Fendt 515c pitao sam drugara za tvoj slučaj i kaže da možeš očekivati čistu njivu stim da je kukuruz možda malo dobio po njokalici ali možda i nije. Sledeći put nemoj čekati peti list ali u četvrtom možeš slobodno prskati.
 
Kristal možeš i pune doze a može i manje a to ti zavisi od zakorovljenosti parcele i veličine korova.

Nikt zbog dikambe moraš najkasnije prskati u 5-om listu i gledati da posle prskanja bude naredna 2-3 dana bez nekog velikog zahlađenja zbog dikambe.Ja lično koristim 0,5lit po kj nikosava (nikosulfuron) zbog uskolisnih iz semena i malo da šokira rizomski (pošto ga nemam na parcelama i u kukuruzu se neborim sa njim preterano ) a možeš i punu dozu 0,7-0,75lit po kj jednokratno ili njega u splitu 0,4lit po kj prvi put i kasnije još 0,4-0,5lit po kj u drugoj turi ako ima više rizomskog sirka, i dodam 0,1-0,11lit intermeca ( mezotriona) i 0.2-0,3lit koloseum po kj(dikambe) ako su korovi manji (1-2para listova), ova kombinacija je za neka osrednju zakorovljenost a ako ima višegodišnjih širokolisnih korova tipa poponac, palamida, grahorica, poveća ambrozija, štirevi, čičak, divlja paprika onda 0,125lit mezotriona i 0,4lit dikambe i nikosulfurona u zavisnosti od zakorovljenosti sirkom.Bitno je da procenite i znate kakva vam je njiva, nije bitno da li je kukuruz u 3 ili 5-om listu već koliki su korovi i tako pravite dozu, manji korovi slabija doza veći korovi veća doza ili tvrdokorniji korovi.Bolje i ranije odraditi tretman nego zakasniti pošto će se upotrebom mezotriona formirati herbicidni film koji će sprečavati nicanje novih korova pošto deluje zemljišno, da ponovim pratite i vreme kakvo će biti, nadam se da sam bio jasan.

Što se tiče adenga, ja ga nisam koristio ali 2017g ko ga je kod nas koristio usled malih padavina nije se isprao u dublje slojeve i sproleća 2018g je mučio soju ispočetka ali usled kiša prošlo je nekako, da li je bilo posledica neznam ali bilo je tih problema.
 
Peak wg75 od Syngete skida ambroziju u kukuruzu i dobar deo sirokolisnih korova...Jedino mana mu je sto nedeluje na palamidu.Prskao sam prosle godine sa pola doze u kukuruzu koji je imao preko 8 listova i skinuo svu ambroziju...Jedan od jeftinih preparata a efikasan..

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока
 
Deluje malo i na palamidu. Prošle godine koristili Peak i Nikosav na jednoj parceli. Zaustavi je za tu godinu, sledeće evo je opet.
 
Bio je paket callam, kelvin i dash.......pakiranje za hektar, ubije sve...... I sada su izbacili kelvin, pa neznam s čim više rješavati...... Možda lumax, svi ga hvale, al poslije se ne smije pšenica sijati valjda
 
Nazad
Vrh