Herbicidi u kukuruzu

Jel pomaze monosan protiv samonikle deteline?hteo sam je oprskati totalom posle Vaskrsa,ali evo vidim nikao kukuruz 50%.
 
Ja sam zvao danas ljude iz Bayer-a (preko zelene linije) i čekam da se javi neki zaštitar. A hteo sam da ih pitam u vezi prskanja Adengom da li da sad u subotu isprskam parcelu ili sačekam sledeću nedelju i porast temperature, da li sme da se prska odmah posle ovih hladnih dana (stres). Nadam se da neće da preraste 3 lista. A imam za njih i neka pitanja u vezi pšenice pošto ću isto sa njihovim preparatima da prskam.
 
Da li je neko radio sa Principal plusom od du ponta? Kako se pokazao i kako se krece cena?

Nada poslednja umire.
 
Adengo ide po uputstvu do 3.lista,stručnjaci kažu da može i u 4.listu! A da može u 7.om,možda u Sremu,ja sam pitao za Bačku,tačnije NS srez :ppozdrav:
 
Upravo se čuo sa zaštitarom iz Bayer-a. Moram da sačekam da malo otopli jer je ovo bio stres za kukuruz kao i za pšenice. Inače rekao mi je čovek da Adengo može i preko 4 lista ali kad je normalna godina. Inače ako mi kukuruz, zbog čekanja da otopl, preraste 3 lista može i do 4 ako je u fišeku. E sad da li im verovati ili je marketing.
 
Upravo se čuo sa zaštitarom iz Bayer-a. Moram da sačekam da malo otopli jer je ovo bio stres za kukuruz kao i za pšenice. Inače rekao mi je čovek da Adengo može i preko 4 lista ali kad je normalna godina. Inače ako mi kukuruz, zbog čekanja da otopl, preraste 3 lista može i do 4 ako je u fišeku. E sad da li im verovati ili je marketing.
Mozes ti i do 6 listova ali smanjujes prinos.:ppozdrav:
 
Upravo se čuo sa zaštitarom iz Bayer-a. Moram da sačekam da malo otopli jer je ovo bio stres za kukuruz kao i za pšenice. Inače rekao mi je čovek da Adengo može i preko 4 lista ali kad je normalna godina. Inače ako mi kukuruz, zbog čekanja da otopl, preraste 3 lista može i do 4 ako je u fišeku. E sad da li im verovati ili je marketing.
List u fiseku se ne broji.
 
Nisam jos cuo da je neko radio sa preparatom koji sadrzi aktivnu materiju koja je zemljisna i da je koristi u momentu kadane moze da dodje do zemljista od kukuruza koji je skoro pa sastavio redove. Apsolutno nema rezona , zato nije ni radjeno tesitranje u tom uzrastu . Zasto ga raditi u 7. listu pored tako dobrih i selektivnih preparata kao sto su Monsoon Active i Laudis. Monsoon ide kada je preovladjujuci korov sirak (iz rizoma) ukoliko njega nema, onda samo Laudis. Takodje zavisi i od rotacije useva, vrste zemljista itd. da ne nabrajam bez potrebe. Evo primer, laksa zemljista su po prirodi toplija i vise odgovaraju sirku, ako je rotacija useva psenica-kukuruz , a strnjika se neadekvatno obradi ili sredi totalom nakon zetve dolazi do sve vece brojnosti rizomskog sirka u takvim uslovima se radi sa Monsoon Active. Ukoliko je parcela botanicka basta Laudis+Equip. Ukoliko postoji rezistentni sirak Adengo+Laudis .. itdd itdd itdd kombinacija ima u izobilju, potrebno je samo naci pravu formulu za vasu parcelu. Naravno vredi spomenuti i Merlin Flexx koji je u cenovnom rangu sa genericima (mozda cak i nesto jeftiniji). Svi ovi prepaprati ne ostavljaju posledice po naredni usev u standardnom plodoredu, za specificne situacije se moram tacno raspitati .
 
I sve to sto vi navodite se resi sa daleko jeftinijom hemijom.Jedino sto kad pitaju sa cime si prskao usta nisu puna BAYER.
Ako je njiva prljava do 3 lista kukuruza ide dikamba 0.5l/ha+terbutilazin 1.2l/ha.Korekcija u 8 listu ako treba Cornisto(mezotrion) i neki nikosulfuron.
Ako moze da se ceka 5-6list idem dikambu+mezotrion+nikosulfuron.Naravno doze zavise od brste i velicine korova.Stvar u oba slucaja resena.
 
Nije samo aktivna materija ta koja cini neki herbicid. Po toj teoriji mogao si i u kucnoj radinosti da napravis sebi hemiju za kukuruz.
Ono sto niko ne meri je razlika u prinosu, i da li je uopste ima. Ja mislim da ima i da nekad nije opravdana razlika u ceni. I jos da dodam da kad god ne koristim skupu hemiju koriatim domacu, a od PRC i Cergara nkkad nista.
 
Nazad
Vrh