Herbicidi u šećernoj repi

E... nije ni to tako jednostavno... jer ako je repa u fazi kotiledona onda nesmeš baš da mešaš svašta u prskalicu.... Ja sam jedne godine pomešao Betanal (fenfedifam+desmedifam) sa metamitronom i etofumesatom (dobio betanal quatro) i nakraju presejavao repu! :nono:
 
Ja repu od siroke trave prskam tri puta ako ima potrebe sto znaci da sa trecinom doze mozete prskati repu bez ikakvih posledica na nju samu i to obavezno u vecernjim satima kada je temperatura niza a sam korov se nocu otvara i bolje upija preparat, prvi put obicno idem samo sa betanalom 1lit. po hektaru a drugi put 1 lit. betanala 30gr safari 1kg goltih(metafol) i ako je potrebno i trece prskanje uradim kao i drugo. :ppozdrav:
 
Pardon,pa izvinte.Postoje tablice na osnovu kojih se vidi koji preparati i u kojim količinama mogu (ako se mogu)
mešati da se ne bi slučajno dobio štetan efekat po biljke,pa vas upozoravam da se postarate da te tablice nabavite i koristite.Jeste,knjižurina je povelika ali vama koji radite poljoprivredu svakako će biti od koristi.
 
Seme neposredno pre setve, dan dva, zaštitimo cruiserom 350fs protiv zičara i ostale gamadi.Protiv pipe koristimo konzul 1.5-2l/ha. Protiv korova koristimo sledeću kombinaciju:
I - Prskanje
1) Betanal am 11 new 0.5l/ha
2) Goltix 0.5 l/ha
3) Lontrel 100 0.3 l/ha
4) Safari 30 g/ha
5) Trend 0.2-0.25 l/ha trend je okvašivač i ide uz utrošak vode 0.1 l/100l vode
sve ovo ide u jedan spric uz 250 l/ha vode.

II-Prskanje
10-12 dana kasnije sa istom dozom
* ne prskati na temperaturi višoj od 21 setepen celzijusa
* u II-prskanju, ako je potrebno može se dodati nešto za uskolisne korove ( npr. mi smo koristili Gallant super 1l/ha )

III-Prskanje
* 10-12 dana posle II-prskanja sa istim dozama
Napomena. ovo je bila preporuka sećerane sa kojom smo imali ugovor, inace sve ovo je pokazalo visok rezultat i nismo imali nikakvih problema sa korovima.

Za zaštitu šećerne repe od cerkospore koristili smo bravo + rias na sledeći na:
I-Prskanje
1) Wuxal boron 2 l/ha (Prihrana)
2) Galant super 1 l/ha (Za uskolisne korove)
3) Bravo 0.5 l/ha
4) Rias 0.3 l/ha
*sve ovo ide uz utrošak vode 300-400 l/ha uz visok pritisak na prskalici, i prskati predveče.

II-Prskanje
*10-12 dana kasnije uz iste doze

Ove godine ću izvršiti male promene pri zaštiti od cerkospore, umeso brav+rias koristiću Sphera.

I-Prskanje
*Prvo prskanje ću ići samo sa Wuxal boronom 2 l/ha i to u vreme kada lišće počne da zatvara redove

II-Prskanje
1) Wuxal boron 2 l/ha
2) Sphere 0.3 -0.35 l/ha
*Uz utrošak vode od 300-400 l/ha, u večernjim satima
*Samo sa ova dva preparata ću prskati jel će Wuxal biti lepilo

III-Prskanje
1) Galant super 1 l/ha
2) Trend 0.2-0.25 l/ha
*uz utrošak vode od 250 l/ha
*trend 0.1 l/100l vode
*III-Prskanje ide odmah posle II-prskanja, ako je moguće stići u toku večeri, ako ne onda sutra dan

IV-Prskanje
* 10-12 dana nakon II-prskanja uz iste doze

V-Prskanje
*10-12 dana nakon III-prskanja uz iste doze

Nadam se da vam nisam otežao ovim izlaganjem već da sam vam malo pomogao.Ja ovako izvodim žaštitu šećerne repe i nikad nisam imao nekih problema, sem problema pri eksploataciji.Najviše zahvaljujući dobroj odnosno lošoj organizaciji vađenja.srdačan pozdrav za sve forumaše
 
mnogo ti skupa ova zastita. nije valjda da to sve uradis u jednoj sezoni. ako to radis svake sezone koliki prinos ostvarujes?
mi smo prosle godine isli samo dva tretmana protiv cerkospore. koje su to sorte koje treba svakih desetak dana prskati protiv cerkospore?
 
To je kompletna zaštita za celu sezonu.Protiv cerkospore smo prskali dva puta i ove godine ću, ako ne bude bilo potrebe za tri puta.Kao sto verovatno znas to se zove split tretman (dva do tri prskanja u kratkom vremenskom intervalu).Ako si pažljivo čitao post izložio sam prošlogodišnju zaštitu od cerkospore i plan za ovu godinu.Za ovu godinu planiram da koristim sphere zbog boljeg prinosa i digestije.Da kada budes zaštićivao repu od cerkospore ako nemas uskolisnih korova, naravno tretman sa Gallant superom + trend ne moraš da primeniš jel nema potrebe za njim.To sam stavio ako bude bilo problema kao opciono rešenje.Nažalost repa je skupa za proizvodnju, ali jedna od isplativijih sirovina.Priošlogodišnji prinos mi je bio od 45 - 49 t/kj sa svim odbitcima.Doduše sve u zavisnosti od parcele, jel je zasejana na više različitih parcela.Na jednoj parceli od 4kj je postojao sistem navodnjavanja.
 
U prika ako ti sa svim ovim prskas pa tebi ce troskovi premasiti 25000kg repe po jutru
Post je spojen: [time]1269706422[/time]
_________________________________________________
Ja radim tako sto prskam 1l betanala po jutru pa ako ne unistim gorusicu onda ponovim posle nedelju dana a ako imam palamide i cicka onda radim lontrelom pa tek onda sirak a doza zavisi kolia je populacija
 
Isidore uz dužno poštovanje vidim da nisi sistematično i pažljivo pročitao moj post.Pročitaj i obrati pažnju na doze i videćeš da moj način ne odudara mnogo od tvoga.Ti koristis 1l/j betanala, a ja ga koristim 0.5l/ha, a isto kao i ti prskam dva puta (teći put ako postoji potreba) i ja kao i ti koristim lontrel za čičak, ambroziju, palamidu... ali ja ga mešam sa betanalom jel su bolji rezultati, a i preporuka stručnjaka.safari koristim za štir, kereće grožđe, troskok, divlju kamilicu...A naravno Galant za uskolisne kao i ti pretpostavljam.Tako da moj način tretiranja nije skuplji od tvog, jedino sto je moj skuplji zbog safarija, ali on ide po potrebi (kao opciono rešenje)dok betanal + lontrel +galant +trend obavezno idu.A i da naterao si me da grubo izračunam koliki mi je trošak po kj uz cenu od 2.7din/kg.Troškovi grubo su 7t/kj repe, a tačnije je 6.7t.
 
Moja konbinacija za prskanje repe je
1. Betanal am 11 new 1 l/h.
2. Goltix 1 l/h.
3. Safari 30 g/h.
4. Trend 0.05-0.1 dl. na 100l vode.

A sto se tice lontrela negde sam procitao da on nesme da se mesa sa safarijem cak ima mislim i neko vremensko ogranicenje u prskanju izmedju lontrela i safarija. :ppozdrav: :udri: ::novac::
haralampije je napisao(la):
Seme neposredno pre setve, dan dva, zaštitimo cruiserom 350fs protiv zičara i ostale gamadi.Protiv pipe koristimo konzul 1.5-2l/ha. Protiv korova koristimo sledeću kombinaciju:
I - Prskanje
1) Betanal am 11 new 0.5l/ha
2) Goltix 0.5 l/ha
3) Lontrel 100 0.3 l/ha
4) Safari 30 g/ha
5) Trend 0.2-0.25 l/ha trend je okvašivač i ide uz utrošak vode 0.1 l/100l vode
sve ovo ide u jedan spric uz 250 l/h. vode.
Ali moze i ovako
1. Betanal am 11 new 1 l/h.
2. Goltix 1 l/h.
3. Lontrel 100 0.6 l/h.

Koju konbinaciju cete koristiti naravno zavisi od korova koje imate na njivi. :ppozdrav:
 
Lontrel navodno nesme da se meša sa Pyramin turbom, a ja gde sam ih pomešao i oprskao repu u fazi 2-4 lista, ta njiva mi je najčistija i repa najjača! A gde sam išao sa Pyraminom u repu od 6-8 listova(morao sam zbog divlje repice) repa je osetila.... Evo kako to izgleda:

PRE prskanja:


11jowts.jpg



5 dana POSLE prskanja:


6jfu4w.jpg
 
mityoo je napisao(la):
Čime prskati poponac(convolvulus arvensis) u šećernoj repi?

Safari + Goltix - zbunice popnac, ali ce taj korov ipak proci...
Post je spojen: [time]1291815914[/time]
_________________________________________________
Da li vam Safari resava problem Abuthilona?
 
Da, i kod nas Safari (+Lontrel) nije resio problem, Abuthilon pocne da se susi, formira se nekrotican prsten na korenu, ali nista, nastavio je da formira prvi list...
A i sa svakom kisom, ponovo nice...
Mozda bi se visegodisnjom primenom zemljisnih herbicida dosta redukovala kolicina semena u zemljistu, sta mislite?
 
Abutilon sa može uništiti samo u fazi kotiledona, ja sam ove godine uspeo.... Najbitnije u celoj priči oko zaštite šećerne repe od korova je vreme sejanja repe... Ako poseješ na vreme, da repa istera dva prava lista kad krećeš sa prskanjem (faza kotiledona kod abutilona)onda možeš da je zaštitiš od korova.... Jer dok repa nema dva prava lista nesmeš ići sa dozom koja uništava abutilon i poponac, a kasnije kad korovi prerastu fazu kotiledona onda ih nemože uništiti.... Višegodišnje iskustvo u prskanju repe je pokazalo da ako si posejao repu na vreme onda ćeš uspeti da je održiš čistu, u suprotnom ti negine kopanje...
 
Posle trećeg prskanja ako je u redu već je u senci repinih listova a ako je u međuredu, uništi ga špartač.... Posle već nemože da napravi velik problem.... A ako i ostane podikoji, nije strašno....
Evo kako je to kod mene izgledalo u avgustu...


sc55jp.jpg


95s8yp.jpg


5ob6s7.jpg


28iqd61.jpg
 
Pa ako je samo jedna vrsta korova onda čemu sipati više vrsta otrova? Dovoljan je onaj jedan koji rešava problem.... Mešanje više preparata je opravdano onda kad imaš "herbarijum" na njivi...
 
Nazad
Vrh