GMO - praktično utvrđivane ko je GMO

@branko nemoj zaključavati temu a ja bih najozbiljnije molio poštovane kolege koji u ovoj temi činimi se dosta ozbiljnoj SE NEPREPUCAVAJU već sam samo tražio konkretnu pomoć sa mojom podrškom oko ideje da vidimo dali je ono što mi sejemo GMO ili nije, a po meni čini mi se da bi se do sada negde pojavio bar koji članak dali u novinama ili na TV svejedno od bar jedne konkurentne kuće da netreba sejati pojedine hibride jer su štetni po NAS ali do sada nisam video ni čuo ništa, i još jednom vas molim jer i mene strašno iritira prepucavanja i brebacivanja ne samo u ovoj temi već i u ostalim iskreno vam govorim jer neke i interesantne teme sam prestao gledati i čitati baš iz ovog razloga, pa ljudi tu smo se okupili da jedni drugima pomažemo savetima iskustvima i čime sve raspolažemo jer znajte jedna stara izreka je jedan čovek nezna apsolutno ništa a svi mi znamo mnogo i zato pišite o pametnim stvarima pa čita ovo neko i sa "visine" pa na naše opaske samo imaju osnova i prilike da nam skidaju kožu sa leđa pa zar nam nije dosta muka i problema već to su naša Srpska posla a sa pametnim i pravim stvarima mogu se samo počešati po glavi i zamisliti šta to radimo, smeramo i kako smo organizovani i disciplinovani a to mi možemo jer smo svi zajedno pametniji i spremni na sve.
 
U pravu je Momo za ove sa spiska (bar četri) da nisu gmo. Naišao sam na njih jer se koriste u ogledima. Nažalost Ganga tvoj test neće biti merodavan jer i da su gmo verovatnoća je da nemaju ugradjen rr nego samo Bt zaštitu. Ali svejedno biće interesantno videti dal će neki od njih da preživi.
Ja i dalje mislim da je jednačina: monsanto + kostić = **greška uza zid.
 
Da reknem i ja koju apropo kupovine semena. Ono sto citam /ne znam u praksi/, je da ce GMO semena ili u buducnosti semena bilo koje kuce biti tretirana zracenjem i cime jos ne znam tako da necemo moci koristiti isto seme vise godina kao kod psenice, jecma... Ljudi kazu da i sada kupujemo svake godine, DA ali... i sada se moze posejati seme hibrida i RODICE nesto, naravno prinos ce biti dosta manji. Kod ovakvog semena buducnosti nece biti nikakvog roda. Ogled koji planira Ganga mi je vrlo zanimljiv ali bi mi bilo jos zanimljivije napraviti i ogled setvom potomka biljke od prosle godine. Znaci okruniti isti broj zrna sa korena hibrida sejanih proslog leta /nasih i stranih/, posejati i pratiti desavanja. Pretpostavljam da bi bilo zanimljivih rezultata.
 
Bilo je već reči o toj "terminator" tehnologiji, biljka sama proizvede toksin koji ubija klicu i seme ostaje sterilno. To su odavno lansirali ali se podigla velika buka, ne znam da li se još uvek koristi.
 
Pa dobro mi uglavnom ni ne sijemo sopstveno sjeme tako da to nebi ni bio problem kad bi se dozvolila upotreba GM sjemena , veći bi nam problem bila cijena oko 300$ za 50000 zrna .
Nego šta da se slučajno ispostavi da ovo što smo posijali jeste GM (u šta ne vjerujem) , i da naravno moramo uništiti, dali bi nam iko nadoknadio srdestva (mrzim kad se za pare mora reći sredstva) , jer mi nebi bili krivi ?
 
Vrlo jednostavno,
Ako prodavac nekome kaze, proizvodjac ne etiketi napise, ili bilo kako neko kupca uveri da npr seme nije modifikovano a ono zapravo jeste, onda je on tog kupca doveo u zabludu i to je krivicno delo.
Evo nadjoh nesto na netu

Obmana, tj. dovođenje u zabludu po shvatanju Vrhovnog suda se može izvršiti na razne načine.
Tako na primer, predstavljanje kao istinitog nečeg što uopšte ne postoji, tvrdnjom nečeg što nije stvarno ili nije istinito (na primer u pogledu svog imovnog stanja, navođenjem nekih činjenica koje su podobne da navedu lice na činjenje ili nečinjenje itd.)
 
Upravo tako,i u tom slucaju ce obojica odgovarati pred zakonom:jedan da dokaze da nije znao-da je obmanut,a drugi da dokaze da je sve ispostovao i predocio kupcu.
 
2yzjwwp.jpg

2ijqkv9.jpg

2s7xs05.jpg

2psrqww.jpg

(zadnja slika je slikana danas predveče pa se uključio blic)
 
Trebalo bi država prestane igru skrivalica i skine zabranu sa proizvodnje GMO organizama.
Ako je u celom svetu dozvoljeno gajenje GMO organizama, ne razumem zašto je onda ovde to problem?
 
Zato sto nije javno objavljeno i oznaceno sta je GMO a sta ne.I onda se narod truje,a nezna da se truje.
 
Seti se tog "truje" prilikom svakog zalogaja bilo kog mesnog proizvoda neke velike klanice... Sve meso u njihovoj preradi je uglavnom dobiveno tovom sa gmo sojom, ili veštečkim stimulatorima rasta.
 
Znam za to,i zaobilazim ih u veeeelikom luku.Ali je problem kad zakoljes svoje,a hranio si ga sa "zdravim" kukuruzom,a a to neznas,i mislis da se zdravo hranis.Ili prelepljivanje natpisa na semenima semenske kuce "Royal sulis",gde pise "obradjivac "Monsato".Protiv toga se treba boriti,da imamo slobodu izbora, a ne da zivimo u zabludi.
 
Branko ti bi bar trebao da znaš bolje, da se ceo svet opire gmo siledžijama. U Evropi su samo neke države priznale samo poneki gmo usev, procenat je zanemarljiv. Potrošači se masovno organizuju protiv toga da budu zamorci kompanijama kao što su monsanto i dupont. Malo je, i to sumnjivih prednosti gmo, u odnosu na dokazane štetnosti i rizike. Ekonomski gmo svakako nije na strani seljaka nego na strani kompanije.
 
Kako god, prodor GMO je očigledno neizbežan.
Naša država, političari, drže zabranu samo zato što od toga nekoliko njih imaju neki lični interes, a ne zato što brinu o "zdravlju" ljudi.
Čim neka GMO kompanija ponudi veće novce, odma' će se prodati i skinuti zabranu. Verujem da će Tadić (ako tada još bude predsednik) prvi popularizovati GMO tehnologiju kao "tekovinu civilizacije", kao i peder-paradu što tako predstavlja.
 
Nazad
Vrh