Fungicidi u strnim žitaricama

meni dali Galofungin i njega sam uradio u drugom prskanju,prvo je išli Sekator i kristalon.Kad je najbolje raditi Duet,imam i njega za zaštitu.
 
Može da se koristi i u prvoj i u drugoj zaštiti.

Ne bih se složio sa tim da Duett ultra ide da žaštiti klas od fuzariuma. Može on (kao i Prosaro i Amistar extra) da se koristi i za prvo prskanje pšenice ali se kod nas, prvenstveno zbog cene, koriste samo za drugo prskanje a za prvo se uzima neki jeftiniji preparat.
 
Jedna ispravka za Duett,ide pre pocetka cvetanja,najbolje kad izbaci klas,period izmedju klasanja i cvetanja,tu ima 2-3 dana fore da se uvati kad treba.
 
Danas kupljen izraelski bumper 2550 din litar, primena 0.7L na hektar.Prvi put ga koristimo videcemo kako ce se pokazati..
 
Probao sam tri puta da prskam nista nisam dobio,kod nas nije tako duga vegetacija da bi trebao da ga cuvas od bolesti,i ovako mu ova zastita malo produzi nalivanje sto je taman kako treba.
 
Bas sam podelio svoju dilemu sa prof. Brankom Marinkovicem . Stim sto me je pustio da ispricam svoju verziju do kraja na sta je on samo potvrdno klimnuo glavom. Iz tog razloga jos cekam sa fungicidima u psenici . Razlog je sledeci. Ko je radio tretman pre nedelju-dve ima velike sanse da radi tri puta zastitu jer nece doci do preklapanja prvog i drugog tretmana pa postoji velika verovatnoca za pojavu ozbiljnijeg napada bolesti ukoliko se stvore uslovi. Cilj je sacuvati novo lisce , staro lisce hrani novo lisce pa odumiranje starog lisca nije preterano veliki problem i briga.
 
Lepo je to sve u teoriji,jel taj bio na njivi,pa zita su jako velika,kako se misli proterati fungicid do zemlje ili ti do donjih listova kad je gusto i veliko,bolest krece od dole,nece na nove i mlade listove,oni imaju sunca i provetravanje.....Al ipak to je samo moje misljenje i iskustvo,radi se kako se misli da je najbolje.
 
Nikola, sve zavisi od godine do godine, nekad se neće videti razlika trećeg prskanja, a nekada drastično. Treba obilaziti parcele i na osnovu procene kakvi su napadi bolesti treba odlučiti koliko puta prskati pšenicu. Ja sam recimo samo pre 2 godine prskao samo pola parcele jednom, a drugu polovinu niti jednom, i razlike u prinosu nije bilo, ali to ne znači da ja ne treba da prskam pšenice fungicidima.
Isto tako ne znači da pšenicu ne treba prskati 1-2 ili 3, puta... Sve zavisi od stanja na parceli.
Isto tako znam ljudi koji su prskali 2 puta i 3 puta pšenicu i razlike u prinosu je bilo oko 500kg/ha...
Udavih....:osmeh:
 
Ne daviš uopšte.Sve si lepo i realno napisao.Nema potrebe prskati pšenice samo zato što to komšija radi.Uzgred svaki taj tretman diže inpute u proizvodnju.Doće se do te tačke gde povećanje inputa neće biti praćeno povećanjem čistog profita.
 
Zaboravljamo da su bolesti još jesenas pravila štete zbog vremenskih prilika, neznam kod vas kako je ali kod mene ima pepelnice i sporadično lisne rđe tako da bolesti ne miruju, pričam za raniju setvu, razvijanje ovim tempom pšenice klasanje će ove godine biti krajem aprila na pojedinim usevima.
 
Nazad
Vrh