Fertil hemijska djubriva???

Pitao ja zenu iz Fertila zasto je prasina, kaze ona zbog transprota, a ja kazem da oni rade 24h da ispune kvotu i mnogo zure, tako da u sustini rokaju i prasinu u dzakove da bi stigli da naprave dovoljno djubriva i da bi sve iskoristili i prodali.

p.s. Pa MAP ne moze da ima prasine kad se proizvede osim ako se smrvi u transportu.
 
Ja sam takav problem imao prošle godine sa Subotičkom "petnajsticom" pa to je bilo strašno koliko taj veštak može da praši.
 
Mi smo uzeli fertilovo djubrivo Natura 5:16:24. Na vrecama pise da ima 8% fosfora rastvorljivog u vodi a da je preostalih 8% rastvorljivo u nekom drugom jedinjenju. Da li je to ok, tj. da fosfor nije 100% rastvorljiv u vodi?
 
Evo recimo na dzaku od 25kg od fertilovog 8 16 24 sta pise . Ovde vidim vise vrsta fosfora e sad sta je sta ?
2egb8rs.jpg
 
Mislim da je tako.
I ja mislim da je tako. Ne brinite se , polovina koja je direktno dostupna nalazi se u monokalcijumfosfatu ( taj je rastvorljiv u vodi ), druga polovina je rastvorljiva delimicno u vodi delimicno u amon-citratnom rastvoru (blagoj kiselini) nalazi se u obliku dikalcijumfosfata , treci oblik je u trikalcijumfosfatu koji je rastvorljiv samo u jakim mineralnim kiselinama procenat ovog jedinjenja je mali u djubrivima ali ako se zemljiste djubri povremeno stajnjakom imamo i dosta kiselina za razlaganje i ovog jedinjenja . Prva dva jedinjenja su lako usvojiva u zemljistu nakon razgradnje. Proces razgradnje je duzi za dikalcijumfosfat ali se i on 100% razlozi. Bitno je da je zemljiste mikrobioloski aktivno jer bez ove aktivnosti sva hraniva su teze dostupna. Dakle ne palite biljne ostatke i izvozite stanjak da povecate brojnost mikroorganizama, sa ovim cete imati i vise hraniva za biljke. Pozdrav!
 
Mi smo kupili Fertil Natura 5:16:24. Nisam jos bacao ali sam otvorio jednu vrecu da vidim kako izgleda. Nema prasine ali je krupno zrno, do oko 15mm.
 
Rasturao sam pre tri dana Fertil 9:15:15 , dobra granulacija i vrlo malo prasine. Videcemo kako ce se odraziti na prinos.
 
Kakvo je gnojivo 9 15 15 + 20%SO3 natura fertil imaga kupiti kod nas ove godine i jeftinije od kutine za 4 eura a kažu da će ga država dijeliti kao podsticajno.
 
Na osnovu njihove analize zemljista, bacao sam Naturu 5- 16 - 24, a u proleće Map ,dobra granulacija, kod mene nije prašilo, mnogo su se popravili. Mogu vam reći da sam veoma zadovoljan kako sve napreduje. Ove jeseni opet Natura , pokusaću da sa kolegom direktno iz fabrike nabavim u pred sezoni , mislim da su tada i povoljnije cene.
 
Juče u Agrodiskontu kupio Fertil 9:15:15 po 49din i sinoć razbacio 200kg i prašilo je iza rasipača i jako kiselo, grize nos. A u džakčićima nije bilo prašine ni tvrdih grudvi. Biće da su meke granule pa pucaju na lopaticama ili na mešaču. Rasipač se prlilično lako oprao vodom što znači da nije vlažilo. Svetlo siva boja granula a prašina bela.
 
Kompaktna đubriva imaju ćoškastu granulu u kojoj odnos hraniva N:p:K nije isti i gde kvalitet distribucije i same fizičko-mehaničke osobine se dovode u pitanje kada upoređuješ sa granulisanim đubrivima. Dobro bi bilo da imaš rezultate analize i preporuku koliko da baciš. Onda sračunaš koliko je to KVM i odlučiš se za ono đubrivo-gnojivo koje je po tvome za tebe najbolje. Ja zadržavam pravo na svoje mišljenje a ono je: bolja su kompleksna gnojiva-đubriva.
Gariša.

- - - - - - - - - -

Osobina đubriva čvrstoća granule je dovedena u pitanje radom izuzimača đubriva koji je na tvom rasipaču "agresivan" tj., ponaša se kao mlin. Menjaj rasipač kupi polovan ali čestit pr. Amazone, Bogbale, Kuhn, Rauch ili Sulky. Neka imaju dva diska. Ako nema para neka bude i sa jednim.
Gariša.
 
Nazad
Vrh