Elektro instalacija

Nije svejedno gdje ćeš vezati zaštitni vod (uzemljenje), on je uvijek označen. Kad je nulovana instalacija svejedno je, ali treba se držati pravila.

Što se tiče faza svejedno je. Obično se stavlja tako kao na slici, ali nekada treba izabrati dvije najmanje opterećene zbog drugih potrošača da ne izbacuju glavni osigurači (imao sam slučaj da su na jednoj fazi bojler i šporet, šta god se dodatno zakači pregori glavni osigurač).
 
Sto ne bi mogao. Jedino sto je u njemu mozda osetljivo na smer okretanja su cetkice. I to mozda, svaki alternator koji sam do sad video cetkice su pod pravim uglom u odnosu na rotor tako da je svejedno
 
@dobrodol U pravu si, nije mi to palo na pamet.
Doduse centrifugalni ventilatori rade u oba smera ALI ne toliko efikasno, a verovatno pravi i veci otpor pri okretanju. Najbolje montirati neki senzor i meriti temperaturu u radu
 
Ja iz sopstvenog iskustva rekoh...
Budžio sam jedared alternator, i naleteo na ovaj problem "sas 'lađenje"...
Ume leti zdravo lepo da se ugreje alternator sa kontra smerom i (za nijansu) labavim kaišom da ne mereš ruku na njemu držati par sekundi, dobro mi nije izgoreo, pocrneo jeste ko Afrikanac, ali junački izdržao...
Onda rođo nabavi čestit alternator, sa "pravim" smerom okretanja i šljaka tako i dan-danas...
Sada, preko hladnijeg perioda godine, nek' alternator okreće u smeru kako hoće, ali kada ti traktor sa "kontra" alternatorom bude trebao u Julu i Avgustu, naićeš i ti na ovaj problem...
 
Nazad
Vrh