E-Agrar

Sta se desava kad presejavas kulturu koja stoji u eagraru (npr. paprika nije nikla pa sejes soju/kukuruz)?
Svaku promenu u podacima o poljoprivrednom gazdinstvu neophodno je da prijavite Registru u roku od 30 dana od nastupanja promene.​

To znate i sami bez da vam iko kaže (Čak vam to piše i u vašem eRPG-u >Pregled i promena podataka o gazdinstvu<).​
 
Srđan01 ako nema subvencija po ha za prirodne livade jer to znači da za te parcele ne sleduje ni gorivo po ha? Msl ne može se predavati računi za te parcele.
 
Пре 7 дана допунио захтев није био добар бр парцеле,такође изменио захтев за Субвенције још су парцеле жуте боје.
 

Идемо редом са одговорима

Srđan01 ako nema subvencija po ha za prirodne livade jer to znači da za te parcele ne sleduje ni gorivo po ha? Msl ne može se predavati računi za te parcele.
На основу члана 39г став 8. Закона о акцизама ("Службени гласник РС", бр. 22/01,73/01, 80/02 - др. закон, 80/02, 43/03, 72/03, 43/04, 55/04, 135/04, 46/05, 101/05 - др. закон,61/07, 5/09, 31/09, 101/10, 43/11, 101/11, 93/12, 119/12, 47/13, 68/14 - др. закон, 142/14,55/15, 103/15, 108/16, 30/18, 153/20, 53/21 и 75/23) и члана 17. став 4. и члана 24. Закона о влади ("Службени гласник РС", бр. 55/05, 71/05 - исправка, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12- УС, 72/12, 7/14 - УС, 44/14 и 30/18 - др. закон),Министар финансија и Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде споразумно доносе ПРАВИЛНИКО УСЛОВИМА, НАЧИНУ И ПОСТУПКУ ЗА ОСТВАРИВАЊЕ ПРАВА НА РЕФАКЦИЈУ ПЛАЋЕНЕ АКЦИЗЕ НА МОТОРНО ГОРИВО КОЈЕ СЕ КОРИСТИ ЗА ПОЉОПРИВРЕДНЕ СВРХЕ („Службени гласник РС“, број 115/23)Основни текст на снази од 23/12/2023 , у примени од 01/01/2024

Члан 1.

Овим правилником ближе се прописују услови, начин и поступак за остваривање
права на рефакцију плаћене акцизе на моторно гориво које се користи за пољопривредне сврхе, нормативи количина потребних за обраду уписаног обрадивог пољопривредног земљишта, образац захтева за остваривање права на рефакцију плаћене акцизе на моторно гориво које се користи за пољопривредне сврхе, као и садржина и начин вођења
евиденције о лицима којима је одобрена рефакција плаћене акцизе и о износу акцизе за који је извршена рефакција.

Члан 2.

Поједини изрази употребљени у овом правилнику имају следећа значења:
1) биљне културе јесу све културе, осим природних ливада и пашњака у оквиру
групе култура крмно биље и необрађеног земљишта, наведене у Шифарнику биљне

производње и друге намене земљишних парцела, који је одштампан уз Правилник о
упису у Регистар пољопривредних газдинстава, промени података и обнови
регистрације, електронском поступању, као и условима за пасиван статус
пољопривредног газдинства ("Службени гласник РС", број 25/23 - у даљем тексту:
посебни пропис којим се уређује регистрација пољопривредних газдинстава) и чини његов саставни део;
2) носилац породичног пољопривредног газдинства јесте физичко лице -
пољопривредник који обавља пољопривредну производњу и које је уписано као носилац породичног пољопривредног газдинства у Регистар пољопривредних газдинстава (у даљем тексту: Регистар), у складу са законом којим се уређује пољопривреда и рурални развој;
3) обрадиво пољопривредно земљиште јесу њиве, вртови, воћњаци, виногради и
ливаде;
4) овлашћени дистрибутер јесте лице које поседује лиценцу издату од стране
Агенције за енергетику Републике Србије и бави се продајом на велико, односно на мало деривата нафте и биогорива, у складу са прописима којима се уређује промет деривата нафте;
5) пољопривредно газдинство јесте производна јединица на којој привредно
друштво, земљорадничка задруга, установа или друго правно лице, предузетник или физичко лице - пољопривредник обавља пољопривредну производњу, укључујући и породично пољопривредно газдинство.

Члан 3.

Право на рефакцију плаћене акцизе на деривате нафте из члана 9. став 1. тач. 3
и 7 Закона о акцизама ("Службени гласник РС", бр. 22/01, 73/01, 80/02 - др. закон, 80/02, 43/03, 72/03, 43/04, 55/04, 135/04, 46/05, 101/05 - др. закон, 61/07, 5/09, 31/09, 101/10, 43/11, 101/11, 93/12, 119/12, 47/13, 68/14 - др. закон, 142/14, 55/15, 103/15, 108/16, 30/18, 153/20, 53/21 и 75/23 - у даљем тексту: Закон) може да оствари купац - крајњи корисник који наведене деривате нафте и биогорива користи као моторно гориво за погон пољопривредних машина у пољопривредне сврхе (у даљем тексту: подносилац захтева) ако те деривате нафте и биогорива набавља од:
1) увозника, односно произвођача који је на те деривате нафте и биогорива платио
прописани износ акцизе, а под условом да је издат рачун (фактура, односно електронска фактура) са исказаним износом акцизе и доказ да је подносилац захтева платио тај рачун;
2) овлашћеног дистрибутера који се бави продајом на велико деривата нафте и
биогорива, а под условом да је издат рачун (фактура, односно електронска фактура) о
набавци тих производа и доказ да је подносилац захтева платио тај рачун;
3) овлашћеног дистрибутера који се бави продајом на мало деривата нафте и биогорива, а под условом да је подносиоцу захтева:
(1) издат фискални рачун о набавци тих производа који најмање садржи порески идентификациони број (у даљем тексту: ПИБ) или јединствени матични
број грађана (у даљем тексту: ЈМБГ) са посебном идентификационом ознаком
која указује да је у питању регистровано пољопривредно газдинство у складу са
прописима којима се уређује фискализација, ако је подносилац захтева правно лице или обвезник пореза на приходе од самосталне делатности у смислу закона којим се уређује порез на доходак грађана (у даљем тексту: предузетник); [1]
(2) издат фискални рачун о набавци тих производа који најмање садржи
број пољопривредног газдинства (у даљем тексту: БПГ) - ако је подносилац захтева физичко лице носилац пољопривредног газдинства које остварује приходе од пољопривреде и шумарства, а које није обвезник пореза на приходе од самосталне делатности у смислу закона којим се уређује порез на доходак грађана (у даљем тексту: физичко лице); [1]
(3) изузетно од подтач. (1) и (2) ове тачке, издата фактура, односно електронска фактура, уколико је фискални рачун издат у складу са правилима којима се уређује издавање фискалних рачуна уз употребу корпорацијских картица, односно када непосредни испоручилац у својству примаоца франшизе издаје фискални рачун даваоцу франшизе који је у уговорном односу са подносиоцем захтева и подносиоцу захтева издаје рачун за предметни промет. Рачун, односно фискални рачун из става 1. овог члана мора да садржи податке о купцу, врсти, количини и вредности набављених деривата нафте и биогорива. Рачун, односно фискални рачун, који не садржи податке из ст. 1. и 2. овог члана
не може се употребити у поступку остваривања права на рефакцију плаћене акцизе, у складу са овим правилником.

Члан 4.

Право на рефакцију плаћене акцизе у складу са овим правилником може да
оствари физичко лице - носилац пољопривредног газдинства, као и правно лице и предузетник за њихово пољопривредно газдинство, ако:
1) је уписано у Регистар и налази се у активном статусу;
2) у Регистру има уписано пољопривредно земљиште под производњом биљних култура;
3)
је у Регистру извршило обнову регистрације за текућу годину, у складу са посебним прописом којим се уређује регистрација пољопривредних газдинстава. Право на рефакцију плаћене акцизе, лице из става 1. овог члана може да оствари за уписане у Регистру и засејане, односно засађене површине обрадивог пољопривредног земљишта под одговарајућом биљном културом до количина потребних за обраду до највише 100 ha. Лице из става 1. овог члана не може да оствари право на рефакцију плаћене акцизе за површине обрадивог пољопривредног земљишта у државној својини, осим пољопривредног земљишта у државној својини које је узело у закуп на јавном надметању у складу са законом којим се уређује пољопривредно земљиште. Рефакција плаћене акцизе не може да се оствари по основу коришћења земљишта ако је у тој години остварено право на рефакцију акцизе на деривате нафте и биогорива по основу коришћења истог земљишта.

Члан 13.

Овај правилник ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у "Службеном
гласнику Републике Србије", а примењује се од 1. јануара 2024. године.

Цео правилник можете прочитати овде

Poslat na isplatu 15.04 kada da ocekujem isplatu
То стварно не зависи од мене па да вам кажем тачно ког датума ће те добити исплату субвенција (Некада буде исплата следећег радног дана, некада буде два радна дана, некада четири радна дана).
Пре 7 дана допунио захтев није био добар бр парцеле,такође изменио захтев за Субвенције још су парцеле жуте боје.
Тако ће бити све док не преконтролишу ваш захтев сами Верификатори.

Sent from my SM-S926B/DS using Tapatalk
 
U slučaju presejavanja,da li mora da se menja setvena struktura u eagraru?
Odgovor imate skroz gore (Objavljen je u Utorak u 14:07)
 
Poslednja izmena:
I meni već nedelju dana stoji poslat na isplatu, imao sam izmene neke pre toga... Ispraznili kasu 😬.
 
Kad uđem na ePodsticaje, piše mi pored parcele:
Податке на парцели је потребно усагласити са е-рпг и ргз (површна, биљна култура, основ коришћења, број парцеле, катастарска општина).
Šta i gde treba da izmenim i mogu li da odustanem od te parcele?
 
Malo sam pretražio forum i zaključio da je dozvoljeno izmeniti zahtev, pa sam tako i uradio.
Neke parcele mi se sastoje od više manjih i nekako se desilo da se jedna od tih sitnih parcela pojavila dva puta u zahtevu, a ja to nisam primetio niti sam očekivao da je moguće. Oni su je na oba mesta označili navedenim komentarom. Ja sam sad izmenio zahtev tako što sam tu parcelu isključio iz zahteva na oba pojavljivanja. Nadam se da nisam zeznuo nešto.
 
Сајт еПодстицаји је почео да приказује следећу грешку: "Нисте обновили или регистровали газдинство у Регистру пољопривредних газдинстава или промене у еРПГ још увек нису одобрене."
Наравно, газдинство је регистровано на време, захтев за подстицаје је поднет на време, средства су одобрена и исплаћена. Али не може се приступити еПодстицајима.

LYxI.png
 
Kako da podnesem zahtev za refakciju akcize nafte?
Kad kliknem podnesi zahtev izbaci mi ERROR.

Дошло је до грешке​

An error occurred.
 
Nazad
Vrh