Dunja

Pozdrav svima ,posle malo duze vremena!
Ova godina je bila takva i kod mene isto dosta trulezi i spaljenih grana.....sta da se radi ,samo sto pre pripremiti biljke i zastiti bakrom tako da preparat ima u sebi i anti bekterijsku supstancu.
Oktopode reci mi koliko bacas NPK u jesen stabla stara 5 godina?
 
Pa generalno ja bacam tako da pokrijem površinu ispod krošnje.

Tako 5o godišnje trešnje oko 6 šaka tj 300 grama, ova dunja ne raste puno pa bacim oko 3-4 šake, ništa na dunji na mom placu ne raste lepo, pa ni jabuke na mm106, ne odgovara zemlja valjda a ostavljao sam plod od prve godine da jedem malo pa su zaostale, pa i ako imaju 3-4 godine ne bacam puno jer su male rastom.
 
Hvala Oktopode i ove moje su sitne rastom pa sam i mislio da mi je dosta oko 300gr po stablu...

Kojim bakarnim preparatom prskate na jesen? Ja razmisljam o funguranu....
 
Oktopode koliko ja znam, a verovatno ima različitih preparata, za zaštitu od truleži pre branja možeš koristiti kaptan. Ako je to tamnjenje mesa ploda koje se pojavljivalo 2014. Godine, mi smo takve dunje kotistili u ishrani bez ikakvog problema. Slatko, pekmez... reče mi komšija koji se zaista razume (u struci je, proizvodi djubriva, odlazi na seminare u inostranstvo...) za voćku u 4. Godini 200grama po stablu veštačkog đubriva npk.
 
Oktopode koliko ja znam, a verovatno ima različitih preparata, za zaštitu od truleži pre branja možeš koristiti kaptan. Ako je to tamnjenje mesa ploda koje se pojavljivalo 2014. Godine, mi smo takve dunje kotistili u ishrani bez ikakvog problema. Slatko, pekmez... reče mi komšija koji se zaista razume (u struci je, proizvodi djubriva, odlazi na seminare u inostranstvo...) za voćku u 4. Godini 200grama po stablu veštačkog đubriva npk.
Prošle godine kada smo imali dosta više problema sa ervinijom i zaštita u toku godine se svela manje-više na borbu sa njom i prskanja bakrom nije bilo u opšte problema sa truleži. S druge strane prošle godine ni sa šljivama nisam imao problem sa truleži iako ih nisam štitio nešto posebno dok je ove godine baš bilo problema tako da je moguće da je ova godine po tome i specifična, kod mene mnogo, baš mnogo truleži u svim voćnjacima.
 
Al zar tulež ne kreće od spolja a ne od semenke? Neke koje su malo trule su trule baš u predelu semenki. Ima i nekih koje ič trule nisu da stvar bude još čudnija.

Truli delovi nisu ni za upotrebu, to je baš crno, tako da ove koje su skoro cele crne unutra nisu ni za šta bukvalno.
 
da vas pitam ja par pitanja u vezi dunje... :)
posto imam dunje u prvoj godini, kada je najbolje prskati bakrom, i kojim sredstvom to uraditi? i jel ubacujete jos neko sredstvo kada prskate bakrom, i koje? :)
sto se tice djubrenja, sta je bolje sad baciti? KAN ili neku mesavinu? i koliko baciti po stablu?
kada je bolje da pocnem sa formiranjem krosnje? sad ili u prolece?
kada odgovorite na ovo, onda cu da nastavim :D
 
Kakva su iskustva sa Nordoxom?

Ja zadovoljan, koristim ga preko cele godine.

- - - - - - - - - -

da vas pitam ja par pitanja u vezi dunje... :)
posto imam dunje u prvoj godini, kada je najbolje prskati bakrom, i kojim sredstvom to uraditi? i jel ubacujete jos neko sredstvo kada prskate bakrom, i koje? :)
sto se tice djubrenja, sta je bolje sad baciti? KAN ili neku mesavinu? i koliko baciti po stablu?
kada je bolje da pocnem sa formiranjem krosnje? sad ili u prolece?
kada odgovorite na ovo, onda cu da nastavim :D

Nenede ipak ćeš morati iščitati temu od početka imaš tu većinu odgovora pa i malo više.:ppozdrav:
 
Ma kakvi zao... nego kad npr ja odgovorim to je jedno mišljenje, a pitanje koliko sam kompetentan a kad se iščita tema nađe se tu lepih mišljenja i iskustava čak i nekih stvari koje je sad zaboravio da pita...
 
Imam u planu da krajem godine ili pocetkom sledece na jednoj parceli zasadim dunje. Poceo sam da se interesujem za sadnice i vidim da po rasadnicima imaju I i II klasu. Razlika u ceni je prilicna. Sad me zanima jel sadio neko te sadnice II klase i sta mislite o tome?
 
Pa imao sam ja u jednoj turi i treće klase a kupljene u kontigentu sa navodno prvom ;-) Jbg primile se u glavnom alu realno su stalno zaostajale za ovim boljim sadnicama. Ako ti novac nije problem uzmi prvu klasu. Kolegi Nenadu moja saznanja u vezi dva pitanja ove jeseni baci djubrivo NPK formulacije sa najmanje azota naravno, pošto se azot mnogo brže kreće kroz zemljište u odnosu na P K. Tako da ce on u toku zime usled veće količine padavina i protoka vremena otići duboko van zone korenovog sistema. Nisam sigurab koliko tačno su ti stare sadnice ali ove zime sa orezivanjem naravno formiras i krošnju u željenu formu, ako ti znaš uradi to a ako ne znaš neka ti uradi neko ko zna a ne priuceni. Reži po niskim temperaturama zbog bakterije. Veruj mi na reč da postoji razlika u prinosu i kvalitetu ploda kod pravilno formirane krošnje i "zapuštene"
 
Narucio sam 125 kom. za hobi vocnjak, Rasadnicar mi kaze,posto hocu hemus i asenicu,da uzmem pola-pola i da ne treba oprasivac. Ima li ko od kolega kakav predlog. Ne mora cak ni taj odnos ,ali ove dve sorte svakako..
 
Poslednja izmena:
Pa znacilo bi mi kad bih kupio II klasu zbog cene jer planiram da kupim 350 sadnica pa ispadne fina razlika u ceni. Jos me interesuje ako neko ima neki rasadnik za preporuku? Da ne bih i ja doso u situaciju da narucim i platim recimo I klasu, a dobijem II ili III.
 
Ja više nikad neću ni pomišljati da štedim na sadnicama, a to toplo preporučujem i drugima. Ušteda od 20 ili čak i 50 dinara po komadu je ništa kad kasnije imate sadnicu koja kasni barem jednu godinu za ostalima a neretko se ozbiljan broj mora i presaditi, što zbog sušenja što zbog slabog napredovanja. Recimo, prošle godine sam imao za presadu skoro 1 000 komada višnje šumadinke. Rasadničar iz okoline Kruševca mi je dao neke sitne višnje, visoke nepun metar, sa solidnim žilicama, jer nije imao bolje, a cena je bila niska. Ove jeseni dve trećine tih sadnica moram opet da presadim jer su se ili usušile, ili nisu uopšte napredovale. A radio sam ih cele godne, sad opet plaćam sadnicu, i dve sadnje, znači DOBRA sadnica NIKAD NIJE SKUPA.
 
Ja ove sto sam naso razlika je 100 dinara izmedju I i II klase. To za mene nije uopste mala razlika, ali ako je velika razlika u kvalitetu onda se i ne isplati kupovati II klasu. Ovde kod mene ljudi koji su sadili pre 2 godine su imali bas problema sa sadnicama. Znaci lose se primile i te sto se primile su se kasnije susile ili slabo napredovale. Njih nekoliko su tako prosli i tvrde da su iz rasadnika dobili zarazene sadnice. Sad se ja i toga plasim da ne prodjem kao oni.
 
Nazad
Vrh