Dunja

Nisu,sve je to bilo cisto posle rezanja,posle se pojavilo,cak negde malo i kora sa strane reza pocrnela.
 
Ja mislim da je u pitanju ervinija,kada se ne odstrane na vreme zaraženi vrhovi ona se uvlači u deblje grane.Takva grana se prekraćuje dokle god se ne naiđe na zdravo,posle toga dezinfekcija preseka je obavezna.Ja posle svakog seka dezinfikujem i makaze.
 
Sve ja to znam,i rezao i dezinfikovao makaze,mazao preseke bakrom,sekao skroz ispod da bude zdravo kod preseka,ovo se pojavilo kasnije kad je stalo susenje listova i grana.
 
Sve ja to znam,i rezao i dezinfikovao makaze,mazao preseke bakrom,sekao skroz ispod da bude zdravo kod preseka,ovo se pojavilo kasnije kad je stalo susenje listova i grana.

Ne vidim najbolje ali moze biti da je kao neko tamnjenje usled proteka vremena vlage vremenskih prilika,kao neka vrsta budjanja i ja sam uocavao slicne stvari.

- - - - - - - - - -

Da li u toj regiji grane gde ti je ta crna pojava,sa spoljne strane na kori imas promene u vidu promene boje, ispucale kore ,ljuskanje kore. Kada si rezao a kada ti se to tamnjenje pojavilo?
 
Ima ponegde sa strane pri vrhu gde je ta mrlja isto tako pocrnela kora ali nema ljustenja...poslednje rezanje krajem avgusta posle toga nije vise bilo potrebe,e sad rezano je vise puta tokom leta pa neznam tacno od kad su ti rezovi sto ih je zahvatilo...neki su ok neki tako pola crni a neki trecinu,zanimljivo da nijedan rez nije skroz crn.
 
Kada se pojave promene i na kori naspram tog tamnog dela ima sanse da je plamenjaca, e sad kao sto bi i strucnjaci rekli: " A ne mora da znaci..." kao i za sve ostalo :)
 
Sad nesto citam na internetu i nailazim na podatak da je dunju moguce razmnozavati mladarima. Odnosno, isece se mlada grancica i posadi se u rastilo, tako pobijena ona pusti koren kao npr ribizla, te se na taj nacin u potpunosti prenesu osobine roditelja bez kalemljenja, da li je to moguce i ima li neko iskustva sa tim??
 
Nismo se uspavali nego mala pauza u poslu pa misli lete... U jednom delu atara jesenas sam naišao da par dunja u nekoj međi... vrzini, plod je nešto sitniji od leskovačke ali miris makar duplo izraženiji a privuklo me to što je u prošloj godini svaka dunja koju sam video bila u voćnjaku ili bila sama u dvorištu napadnuta bolešću. Osim ovih par kom pa razmišljam razmnožiti možda od njih...
 
Pozdrav svima :) Marceta ne razmisljaj nego razmnozavaj. Ja sam dobio jedan plod iz Turske izvadio sam par semenki iz ploda stavio u zemlju u casi povremeno zalivam ali nikako da izbije klica iz semenke, čak sam par dana te semenke držao u tanjiriću sa vodom ali ništa.

- - - - - - - - - -

http://i68.tinypic.com/2j5gf1

[COLOR="#135D38"]- - - - - - - - - -[/COLOR]

[IMG]http://i68.tinypic.com/2j5gf1c

[COLOR="#135D38"]- - - - - - - - - -[/COLOR]

http://tinypic.com/view.php?pic=mshwyx&s=9
 
aee7067e57908a914d075a827ce7cfc4.jpg

Ne vidi se bas najbolje na snimku, mislim da je neka mikoza usled velike vlaznosti i povreda na kori. Ali,kako je neko od kolega vec rekao ervinija mozeda udje duboko u grane tako da je najbolje da odstranis te delove a uzorke posaljes na analizu, preventive radi.
 
Znam osecaj, kad sam sadio dunje nisam ogradio i bio sam spreman da mi koju drpe ali... ukrali su mi osam kom joj... kao bubreg da su mi izvadili, dusmani.
 
Ja sam orezao šest redova sam po hladnom vremenu iz razloga prisustva bakterije i tu sam stao. Sad čekam da mi ostalo oreze "rezač" .... a temperature su visoke. Ne valja.
 
Da postoji mogucnost i sad da se prenese, jbg zato se reze i 30cm ispod - ja sam dezinfikovao posle svakog stabla kad sam je imao, ali kazu da treba posle svakog reza.
 
Orezano i okupano bakarnim uljem.Ja dezinfikujem makaze posle svakog stabla,a ne posle svakog seka.Osim ako naidjem na bolesnu granu.Kod mene polako kreću,plašim se da mraz ne zezne matematiku,kako je kod vas?
 
Što se tiče ervinije, verujte stotinu saveta: teorija kaže jedno u praksi se to pokazuje na drugi način, stariji dunjari imaju treća iskustva, dosta toga sam probao nešto se pokazalo kao tačno nešto nije, ma totalna zbrka. Ipak mislim da je najveći faktor priroda i jednostavno uslovi u datom trenutku (vegetaciji)
 
Nazad
Vrh