Dunja

Jel neko od vas prodao i na koju cenu,vidim samo cene ko koliko traži.Bojim se da ne pogrešim .:sta:
 
Pozz... kada je najbolje vreme saditi dunju i koju sortu da trazim ,imam jedan red za oko 8 sadnica ,rastojanje bi bilo 5m
 
Najbolje u novembru ali nije kasno sve do marta, jesenja sadnja se pokazala kao bolja jer vocka ima vise vremena da se "prikaci" na zemlju pre vegetacije. Mislim da je ipak najkvalitetnija Leskovacka a na 7 kom leskovacke ubaci jednu vranjsku.
 
S obzirom da sam letos ozbiljno razmišljao koga da zovem da mi iskrči voćnjak, kolege (sapatnici :ppozdrav: ) znaju zbog čega. dobro se završilo ali priroda će reći svoje sledeće vegetacije !
 
Ako nas dohvati i sledece godine bice veselo...kod mene i dalje po koja grana osusena,nikako da stane...i plodovi nisu bas kako treba dosta njih izbuseni i kad se rasece ima trulezi unutra.
 
Dunja lepa velika na oko extra, ali ima jedna mala rupica gde se nesto ubusilo i kad je rasecem unutra deo crn a i poneki crv se nadje.Protiv trulezi sam samo jednom tretirao jer sam se borio sa susenjem a i druga je godina nema puno...imam i neke koje su pukle oko mesta gde je peteljka.
 
Imam jedno pitanje. Imam par dunja u selu medju kojima je "neki" dunjac. E sad zanima me u cemu je razlika imedju dunjca i dunje, da li ima razlike u kvalitetu ili su to samo babske price. Da podsetim, ne znam koje su sorte ali znam da su obadve kupljene pre 4-5 god u institutu.
 
Uglavnom se sade Leskovačka i Vranjska koja je oprašivać u narodu poznata kao dunjac, čim oprašuje tj. oplođuje mora imati muško ime:osmeh:. E sad Vranjska tj. dunjac je dosta krupnija dunja ali lošijeg kvaliteta, malte ne da nemiriše na dunju ima manje šećera...
 
Pozdrav svim forumašima interesuje me da li je počela prodaja voćnog rasada i da li je mozda bolje pricekati jos 2 sedmice
 
Nakupaca ima svugde, treba ih izbegavati i držati cenu. Poštovati svoj znoj i ulaganje ! Trebalo bi odmah posle berbe neka dezinfekcija, na primer bakar, ali ja sam to uradio posle 5-6 dana nisam baš ispoštovao.
 
Nazad
Vrh