Dunja

jel istina da mirise samo zenska dunja i glatka je a muska bez mirisa nekako je cupava i te muske ne zovu dunje vec gunjci?
 
Mirisu obe dunje , zenska dunja ti je Leskovacka dunja , a muska dunja je Vranjska dunja i ona se zove ``dunjac`` ne ``gunjac`` , i dunjac sluzi za oprasivanje dunje, i plod je znatno veci , ali nista ne moze da nadmasi leskovacku dunju , pokusavaju nesto madjari sa nekim sortama , ali uvek dobiju samo kvantitet a kvaliteta medju dunjom nema bez Leskovacke dunje. Znaci dunjac je oprasivac i on se sadi 10% od ukupnog zasada dunje ...negde vise ,negde manje,zavisi kako ko hoce . Dunja se u ovom trenutku prodaje dobro - ima lepu i cenu , a dunjac se tesko prodaje , nema on tu aromu koja se trazi , Ali i od njega ima nesto , ljudi ga stavljaju u rakiju , ili za neke druge potrebe ,zavisi sta kome treba od dunje .
 
Poslednja izmena od urednika:
Mir BOZIJI, Hristos se rodi ,srecan BOZIC !
SAMPION DUNJA , tezine u proseku 450gr. , nakiselog ukusa , aromaticna ali ne koliko treba , znaci opet se ponavlja prica ima kvantiteta , nigde kvaliteta nema kao u leskovackoj dunji ... Mozda champion i sluzi za nesto (MADA JA NE ZNAM ZA STA?) , ali nije to to , evo na pr. trijumf dunja izlazi tezina do 1 kg kad je dobra godina , opusteno , ali ne bih dao ja 1kg leskovacke za 10 kg trijumfa,sampiona i td. i td ........
 
Znam da je Leskovcanka extra,nego mi je sto trazi Vranjanku,a kazu da ona nije neki kvalitet i sluzi samo kao oprasivac. Ja cu na jesen da posadim 90 dunja,a sl. godine 500-600,pa me zato zanima Sampion jer je samooplodan. Imam knjigu Dunja od Evice Martinic gde kazu da je on super...e sad...ja bih dunju za stonu upotrebu,preradu i rakiju,tako da je svaki savet dobro dosao. Inace pre mesec dana sam posadio 510 sljiva ( 300 lepotice,200 odne i 10 stenleja),tako da i ja postajem neki vocar :osmeh:
 
Pozdrav svima, nov sam u vocarstvu pa me sve zanima. Imam mali vocnjak za sebe, i zeleo bih ove godine da zasadim nekoliko dunja. Procitao sam sve sto je napisano vezano za dunju i dosta naucio. Ali nisam primetio da je neko pisao o orezivanju dunje, u jednom postu sam video da se dunja orezuje. Da li neko moze da napise kada se orezuje? Koliko puta godisnje? Nacin na koji se orezuje? i slicno, znaci sve sto je potrebno znati za orezivanje dunje.
 
Znam da je Leskovcanka extra,nego mi je sto trazi Vranjanku,a kazu da ona nije neki kvalitet i sluzi samo kao oprasivac. Ja cu na jesen da posadim 90 dunja,a sl. godine 500-600,pa me zato zanima Sampion jer je samooplodan. Imam knjigu Dunja od Evice Martinic gde kazu da je on super...e sad...ja bih dunju za stonu upotrebu,preradu i rakiju,tako da je svaki savet dobro dosao. Inace pre mesec dana sam posadio 510 sljiva ( 300 lepotice,200 odne i 10 stenleja),tako da i ja postajem neki vocar :osmeh:


Prvo druze, predlozio bih ti da ne sarenis sa vocem , znaci da , ako zelis uspeh u necemu , ne moze sto bi rekli mi Srbi ``nek ima svega`` :) , kad pocnes da radis sve po malo , gubis se u prici .... Sto se tice tih knjiga (svaka cast piscima) , one se pisu da bi se nesto bolje plasiralo .

Ma najprostije receno ........ ta dunja ima visoku kiselost (DA NE SMARAM O KAMENASTIM CELIJAMA KOJIH IMA POMNOGO) , i nece zadovoljiti ni tebe ni trziste ... A kolicinu ces imati veliku , krupna je i dosta radja .... Znam par ljudi mesaju svinjama ...pa eto ,kako volis :)

Srecno!

---------- Poruka napisana u 23:06 ---------- Prethodna poruka je at 23:02 ----------

Ghostrun , dunja se orezuje jednom godisnje . Obicno u jesen , mada moze i u prolece.Nacina ima dosta, to mozes da nadjes po raznim literaturama . Zavisi , ko ,kako,zasto.... :)
 
Ok hvala na brzom odgovoru. Oticu od poljoprivrednog faxa u Novom Sadu da potrazim neku literaturu pa prenesem znanje ovde na forum sta sam naucio.
 
Hvala ti na informacijama,a posebno za svinje :osmeh: necu da sadim od svega po malo,nego samo dunju i sljivu. Mislim da to nije svastarenje. Znaci Lesk. + Vranj. i da ne lupam glavu vise,to je provereno i ne treba menjati. Reci mi samo kakva je primena Vranj. tj. za sta je pogodna,osim za oprasivanje?
Sto se tice knjiga,morao sam se malo i teoretski potkovati. Znam da je praksa nesto drugo,pa se zato i konsultujem ovde sa vama,prekaljenim vocarima :ppozdrav:
 
Nisam ni ja neki prekaljeni vocar , ali po nesto znam . Pa vranjska moze isto za sve , sem za rakiju (mnogo je ``tvrda``) , inace , slatko,sok(malo kiseliji) ... za svasta u industriskoj obradi , ali naravno manjeg kvaliteta .... ma nije ti ona ni bitna . Tebi na tih 90 komada treba par komada samo , na pr. ja bih stavio 5-6 najvise , a ako stavis neku kosnicu sa pcelama pobedio si , dupla korist , extra oprasivanje + med :) sta ces bolje :ppozdrav:
 
Svaka informacija mi je korisna,jer sam rad za sl.godinu 500-600 da zasadim :osmeh: jos jedno pitanje sto se tice sorti i necu vise majke mi :cool: kakva li je ova nasa Morava? :osmeh:
 
Pitaj uvek sta te zanima , forumi zato i sluze ... Valjda ce nekad jos neko ...nesto da napise :osmeh:

A za moravu ..ja nem pojma .......... jos malo pa ces svoju sortu neku da napravis :ideja:

``Sta je dobro ne treba menjati`` Leskovacka ! :ppozdrav:
 
U ponedeljak mi stize "Gusta sadnja jabuke,kruske i DUNJE" ,da vidim sta i oni kazu :osmeh: jeste da sam na fakultetu imao kalemljenje u okviru genetike,ali nisam zainteresovan da praim novu sortu...bar za sada :cool: mada smo mogli da napravimo neku Leskovcanku koju oprasuje Leskovcanka pa da dobijemo Superleskovcanku,ima da bude i roda a i ::novac:: U sustini sam vec oko 90% siguran sta cu i kako cu,tako da sad samo razmatram jos neke ideje. Morava je sa instituta u Cacku pa posto sam video da si blizu Cacka,reko' mozda znas kako se pokazala.
 
Poslednja izmena od urednika:
Na Kupindu...sto? Svuda sam je trazio,ali je nije bilo. Cak sam zvao i knjizaru koja je izdala knjigu,ni oni je nemaju. :bravo:
 
neke je knjige tesko naci sa razlogom... napreduje nauka veoma brzo te knjige trebaju biti samo pocetak istrazivanja i znanja
 
Nazad
Vrh