Dunja

Dunju sam svesno izabrao, ali kao sto je sto puta vec receno na forumu, ako se preduzmu sve agrotehnicke mere blagovremeno, mislim da dunja moze da parira ostalim vocnjim vrstama koje su daleko zastupljenije kod nas. u svakom slucaju hvala za svaku informaciju.

- ja sam recimo sadio leskovacku dunju sa vranjskom kao oprasivacem (oko 10%) i to 4X4 metra, ali se do sada nisam susretao sa ervinijom. Cuo sam da je dosta proizvodjaca imalo velikih problema. Ako ne gresim problema sa ervinijom imaju i proizvodjaci kruske pa je neko od njih mozda nasao neki nacin da njena pojava bude zanemarljiva.....posto ocigledno leka nema.
 
Poslednja izmena:
Dunja je toliko jaka voćka da može i deset godina da živi sa erviniom ali ukoliko je u pitanju usamljeno stablo, dok je plantažno druga priča. Ukoliko krenemo neku drugi oblik formiranja krošnje samo stablo nas posle nekog vremena vrati na vazu, kao Dunju je teško formirati u nekom drugom obliku, tako sam bar razumeo, to su neke pojedinosti koje su spomenute.
 
Pre nekoliko dana sam rezao dunje(nisam sam) i to radi formiranja uzgojnog oblika, poboljsane piramidalne krune sa tri ili cetiri ramene grane u prvom redu.
-apsolutno se slazem sa vama ipak je kotlasta kruna prirodan oblik za dunju
 
Poslednja izmena:
Ako ne gresim problema sa ervinijom imaju i proizvodjaci kruske i visnje pa je neko od njih mozda nasao neki nacin da njena pojava bude zanemarljiva.....posto ocigledno leka nema.

Leka nema , jedino preventiva , bakar (cak mislim da ima i ovde u temi da ga u dunjicima koriste i par puta u toku vegetacije) , preparati na bazi fosetil aluminijuma (koje ja planiram da ubacim u svojoj krusci) i streptomicin (na tebi je da odlucis da li ces ga koristiti ili ne) danas sam citao bayerov katalog prozvoda,plan zastite kruske i preporuka za erviniju je streptomicin ..

Skoro sam naisao na jedan tekst vezan za neki preparat dosta dobar za erviniju , postavio sam link u temi kruska, prelistaj tamo ili ako ga ja nadjem postavicu ga ovde


Verdenora®: pokazao odlične rezultate za suzbijanje ervinije (Erwinia amylovora)
 
Poslednja izmena:
Kanacki hvala za informaciju, pogledacu u temi kruska. Problem je sto kod nas preparati na bazi streptomiocina nisu registrovani, a sve veci broj otkuplivaca radi testiranje na ostatke( sto podrzavam).Ja ne bih rizikovao.

- - - - - - - - - -

visnja koliko sam upucen ne boluje od ervinije

izvinjavam se za lapsus!!!!!!:sta:
 
Pozdrav svima.

ako može pomoć/savet iskusnijih, interesuje me sledeće:
1) ako bi se posadile sadnice dunje na proleće, da li se prskanje te prve godine mora raditi sa traktorskom prskalicom ili može i ručnom/leđnom? Površina bi bila oko hektar, broj sadnica oko 800...
2) nedoumica je za tu prvu godinu zbog toga što su sadnice još male/tanke, tako da ako se ide traktorskom, dosta ode u vazduh/prazno.....ili je traktorska jedino rešenje od samog početka?
3) da li je cena od 200 rsd ok?
4) ima li na netu neki raspored prskanja, ali da uključuje i sva preventivna prskanja, kako bi se mogućnost bolesti svela na minimum?

Hvala unapred.
 
Bez obzira sto je dunja..
Ja bih je prskao ne bas ledjnom ,vec nekim ledjnom motornom prskalicom , ledjim atomizeroma ,ili tako nesto i prskao bih je od prvog dana po propisu i programu ,kao i da je u 12 godini
 
Pa ja bih ipak na samom početku ipak leđnom običnom , pošto mislim da bi je bolje okupao a kako bude u toku godine došlo do razvoja i formiranja krošnjice prelaziti na leđni motorni.
Cena od 200rsd je ok pod uslovom da su sadnice dobro razvijene, da je dobro razvijen korenov sistem i da su solidno razvijena stabla.
Ima na netu, distributivne kuće hemijskih preparata poklanjaju brošure gde imaš raspored prskanja gde oni naravno malo više nafiluju da bi više i preparata prodali ! A i Neki već iskusni voćari mogu ti dati savete, ja lično idem u jednu poljo apoteku gde kupujem hemiju, žena mi pomaže savetima.
 
Kako su ti kanacki i zoransm vec rekli nemas potrebe za traktorskim atomizerom. Moj vocnjak je starosti dve odnosno tri godine i ledjnom motornom prskalicom zadovoljavam sve potrebe. Novac koji bi sada ulozio u traktorski atomozer bolje iskoristi za kvalitetnije preparate i djubrivo. Sve greske napravljene u samom startu kasnije se tesko ispravljaju. Dunja=preventiva!

- - - - - - - - - -

Postavio sam gore , da ne trazite , VERENDORA je prepara , pokazao se kao dobar protivu ervinije ,ima malo stranih tekstova o tome
Kanacki nasao sam tekstove na italijanskom jeziku gde se kod firme AgroNotizia predstavlja Verdenora, ali ni prevedeni tekstovi nisu bas najjasniji. Samo sam razumeo da se koristi protiv bakterioza i gljivicnih infekcija i da deluje otpustajuci aktivni hlor.Ako budes mogao podeli jos neke informacfije.
 
To je sve sto i ja znam o ovom preparatu , jedino sa googleta.. Bio je tekst na portalu dobarvocar.com , ali ga vise nema. Jedan kolega se javio u toj temi gde sam ja pitao za Verendora preparat, da ga ima u prodaji u Madjarskoj , kod nas jos uvek ne.
 
Ja sam se sada setio da sam i ja davno našao taj tekst o preparatu VERENDORE i ne sećam se kako sam našao neki broj telefona gde su mi rekli da ga još uvek niko ne uvozi u Srbiju, kao da se sećam da mi je sagovornik nešto spomenuo da ga ima u Hrvatskoj.
Popkv kažeš da imaš deo voćnjaka, (koliki je?) koji je u trećoj godini i da možeš bez problema da ga prskaš leđnim motornim atomizerom ? Ja sam u zadnje vreme nešto počeo da se brinem da li ću moći nastupajuću sezonu da odradim sa leđnim motornim, ja imam 550 komad.
 
150 komada u trecoj, a 700 komada u drugoj i to na dve parcele( ukupno 1,7-1,8ha povrsine koju obradjujem). Sto mislis da neces moci da izguras jos jednu godinu, mislis da ti treba traktorski?
/pogledaj temu motorne prskalice i atomizeri./
 
Pa nisam siguran koliko će zapravo biti bujne i visoke krošnje, a definitivno ću morati trošiti više tečnosti, više puta dopunjavati što znači više utrošenog vremena prilikom prskanja. Pošto nemam traktor ::traktor1:: moraću do daljnjeg na ovaj način, mada u zadnje vreme razmišljam o moravinoj motornoj od 100l ili 150l na kolicima, ne znam kakve su joj karakteristike?
 
Ko o cemu a baba o ustipcima tako i ja o ekstrasolu - imam naum dogodine probati sam razmnoziti taj soj bakterija koji se nalazi u preparatuih i njemu slicnih preparata
To bi pogotovo znacilo ljudima koji moraju vece kolicine takvog i njemu slicnih preparata kupiti
Mislim da smesa glistenjaka i secera u vodi bi bila dobra podloga za razvoj bakterija, probacu ako budem imao kade uzorak preparata kao i samonapravljenog preparata odneti kod ovih ljudi sto pregledaju meso na trihinelozu pa da bace oko da vide kakva je razlika
Pada li kome jos sta na pamet koji jos materijal bakterije vole?
 
Citao sam ranije u temi slavol da su ljudi sami razmnozavali bakterije ,pa ako nisi citao tamo,mozes da pogledas.

Moravinu prskalicu 100l na kolicima imam ja i odrzavam sa njom i mladu krusku i kajsiju u 8-9god , samo kombinacija dizne i pritiska i moze da pokrije i male krosnje i velike. Moja je neka bas stara ,sa mesinganim buretom i pocinjem da imam problem sa membranama na pumpi ,od kad sam zamenio original ,vec su mi druge od male privrede procurele, ali do skoro nikad nikakav problem..
Daleko je to od kvaliteta prskanja sa traktorskim atomizerom ,ali dok ne kupim njega,zadovoljan sam kako odradjuje posao
 
Nazad
Vrh