Dunja

Hvala vam lepim željama,do branja ima još puno posla.Za početak moram videti kako ću ih formirati pa onda..... ja sam zamislio što niže stablo max oko 50cm i formirati "vazu",e sad to je moja zamisao a voleo bi i malo vaših sugestija.


Na strani 22 imas slike mojih dunja u 2. (drugoj) godini .One su rezane na 60cm stablo i formirana otp. vaza , malo su vise porasle unutrasnje grane ali nemoj to da te zbunjuje ,one se seku na prolece. Pa ako ti odgovara tako radi. Srecno!
 
@amg mašinu za bušenje rupa sam našao u oglasima na netu "kupujem prodajem" čovek ih pravi i iz Loznice je, kupo sam na neviđeno i sem sitnih zamerki odlično mi je poslužila i nadam se da će mi služiti još...broj od rasadničara ću ti poslati na pp .

@stefanvoće da baš sam tako nešto i zamislio s tim da je i tvoj dunjik mlad a i ja sam viđao samo dunjike do 4-5 te god.a interesuje me kako to izgleda posle 10tak god. dali će sa uklopiti u 2.80 razmak.Imam u dvorištu trešnju 10tak god. staru sa krošnjom BAŠ takvom,nisko stablo i krošnja vaza ,2.5-3 metra prečnik i do 3m u visinu pa se nadam kad sam uspeo kući da ću uspeti i na njivi .
 
Pocinjem sadnju dunje pa imam par nedoumica. Zemlju sam nosio na analizu i nadjubrio i pripremio po preporuci.
Zastitar mi je preporucio 5x4 ili 5x3 najgusce na podlozi ba-29 ili b29 a rasadnicar mi kaze da mogu 4x2,5 ili cak 3x2,5 pa sad kome verovati, da li vi imate iskustva? Rasadnicar mi kaze da za oprasivaca za leskovacku mogu da uzmem triumf a zastiram mi kaze da potrazim vranjsku opet da li neko ima iskustva sa ovim?
Hvalla na odgovorima

- - - - - - - - - -

Kolega Oktopod je u pravu,sto vise zasada-vise cemo privuci izvoznike da dodju i kupuju....no to je DUGA prica. Ovu cenu od 20-25-30 dinara organizovali su nasi otkupljivaci,vrlo dobro smisljeno.Ljudi nemaju kud,imaju male kolicine i nema drugog izbora osim da preda dunju po ceni koju mu je odredio komsija svercer. Iduce godine , tj. pocetkom 2014.godine pokrecem udruzenje proizvodjaca dunje,udruzenje ce raditi na izvozu i stabilizaciji cena. Bice ta tema tek pokrenuta.A vec sada ljudi koji zele da se prikljuce mogu mi se javiti na P.M. , posaljite mi koju kolicinu dunje godisnje otp. proizvodite ,na kojoj povrsini.A ostale stvari cemo blagovremeno razradjivati.
Pozdrav svima !
da li cete u udruzenju imati neku savetodavnu sluzbu za podizanje novih zasada, zastitu, nabavku kvalitetnog saadnog materijala....
 
Poslednja izmena:
Slusaj ti zastitara, a meni se rasadnicara. On te ubedjuje da sadis gusce da bi ti prodao vise sadnica i samim tim vise zaradio, takodje i za oprasivac da koristis triumf zato sto verovatno nema vranjsku. Vecina rasadnicara nemaju veze sa zivotom i samo su priuceni da rade to sto rade, ako i rade (ako nisu preprodavci sadnog materijala).
Vranjska dunja je najbolji oprasivac za leskovacku, a sto se tice razmaka sadnje 4x3 je ok, nemoj ici gusce.
 
Naravno da si upravu sto se tice rasadnika i rasadnicara, samo sto je upitanju MAVM rasadnik iz Kaca kojim rukovode strucna lica na celu sa profesorom Ognjavovim sa poljoprivrednog fakulteta. Zato sam u nedoumici.
 
E, oni su skroz ok. Kod njih sav sadni materijal uzimam i do sada nikada nisam imao problema. Ako si kod njih kupio neka te oni i savetuju. Samo vijaj onu zenu kratke kose, ona je bas nacitana i zna znanje :)
 
Pocinjem sadnju dunje pa imam par nedoumica. Zemlju sam nosio na analizu i nadjubrio i pripremio po preporuci.
Zastitar mi je preporucio 5x4 ili 5x3 najgusce na podlozi ba-29 ili b29 a rasadnicar mi kaze da mogu 4x2,5 ili cak 3x2,5 pa sad kome verovati, da li vi imate iskustva? Rasadnicar mi kaze da za oprasivaca za leskovacku mogu da uzmem triumf a zastiram mi kaze da potrazim vranjsku opet da li neko ima iskustva sa ovim?
Hvalla na odgovorima

- - - - - - - - - -


da li cete u udruzenju imati neku savetodavnu sluzbu za podizanje novih zasada, zastitu, nabavku kvalitetnog saadnog materijala....

Imace sve organizovano.

Moze sadnja 4 x 2,5 , imam deo takvog zasada ,isprobano moze. Samo strozija rezidba i sve OK.
Pozzz
 
@Milanzr ja sam skoro sadio dunje i ima slične doleme,najveći problem u voćarstvu je što nepostoji recept za dobro urađen posao.Ako naiđeš na dva stručnjaka u voćarstvu obojica će ti govoriti totalno suprotne priče kako da radiš a obojica će biti u pravu...ludilo..!Neke stvari moraš i da uradiš na svoju ruku vodeći se zdravom logikom.Npr izbor oblika krune i mašine koje imaš direktno utiču na međuredno rastojanje,ja sam obišao par voćnjaka što manjih što većih i bukvalno metrom merio veličinu krune da bi mogao da uklopim u svoje željie...
 
ok hvala na odgovoru samo jos pitanje u vezi oprasivaca. Da li moze Trijumf da oprasuje Leskovacku, ili da trazim na drugom mestu Vranjsku? Ili mozda kombinacija Trijumf-Vranjska kao oprasivac?
 
Ja sam trazio i nisam nasao b29 al su mi skoro svi rekli da slobodno mogu i MA ili koju god da za mene i manje zasade to ne igra neku veliku ulogu. btw jos nisam nasao da kupim 100 komada podloga za dunju ako ko nadje nek vice na pp
 
ja sam imao jednu dunju u voćnjaku staru 6-7g mislim da je ova vranjačka imala je krupnije plodove i malo sam je orezao bio prosle jeseni jer zbog svjetlosti se bila izmotala i na proljece ove godine mi se sasušila skroz..Sada sam uzeo novu sadnicu u jesen i citam na onoj deklaraciji leskovača posle nalazim na forumu da joj obično treba oprašivač interesuje me je li može ona sama da funkcioniše u voćnjaku preko vjetra i insekata ili trebam uzet još jednu..Inače koristim dunju za kompot i zato sam ponovo zasadio
 
danas drugi put oprskano bakrom, list još uvek stoji, tek se sada vidi da polako počinje da vene, bačena po puna šaka jare 8:11: i zaboravio sam zadnji broj :)))))) po stablu, i naravno zaglavio auto na letnjem putu do voćnjaka, kada sam dolazio zemlja je još uvek bila koliko toliko čvrst, u toku dana se odmrzla i zablatnjavila, mučili se mučili kidali kola i onda morao da zovem lokalno stanovništvo IMT 577 :)
 
Sa rasadnicarem sam ugovorio sadnice leskovacke i malo vranjske sorte, ali on mi umesto vranjske poslao sampion. Kaze da je bolji oprasivac od vranjske. Sta da radim? Da li nije imao tu sortu ili je u pravu? Nisao nasao na forumu da neko spominje tu kombinaciju leskovacke i sampiona.
 
Sa rasadnicarem sam ugovorio sadnice leskovacke i malo vranjske sorte, ali on mi umesto vranjske poslao sampion. Kaze da je bolji oprasivac od vranjske. Sta da radim? Da li nije imao tu sortu ili je u pravu? Nisao nasao na forumu da neko spominje tu kombinaciju leskovacke i sampiona.

pa literatura kaže da je za leskovačku najbolji oprašivač vranjska i pazardžijska e sad sa njima daje najbolje rezultate, pretpostavljam da onda mogu i druge sorte da oprašuju leskovačku sa nešto manjim uspehom ali mislim da je to zanemarljivo. za šampion kažu da je izrazito samooplodna , vrlo rodna sorta, dobrog kvaliteta ploda pogodna za sve vidove prerade, e sad jbg valda će i ona oprašiti leskovačku, to već ne znam, preneo sam ono što piše u knjizi.. srećno :)
 
Pa dunja leskovacka je bas super za oprasivanje , radja dobro i bez kombinacije ostalih.Desava se cak da ljudima prerodi od ubacivanja jos sorti.E sad,ja na oko 750 leskovacke imam oko 15-20 vranjske , super se oprasi....Sve je ok i kod ljudi koji nemaju nista sem vranjske....

Nikad nisam video ni cuo da neko ubacuje sampion,to je hibrid koji je samooplodan,izuzetno krupan.Zato sto je samooplodna sorta logicno je da oprasuje kako treba. Sto se tice otkupa ,ljudi uvek kupuju leskovacku pa bas ako moraju kupe trijumf,sampion,vranjsku.....

Jos nesto,ako niste spremni na mnogo rada nemojte saditi dunju.Ja imam dosta raznog voca,nista zahtevnije od dunje nisam video.

Pozdrav svima ! :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh