Dunja

i ja moje prskam bakarnimoksihloridom u jesen i prolece,a kasnije akord,dakoflo,dional i nesto od insekticida i to mu je to,za sada se pokazalo da nije lose!
 
Juce videh da je mladu Dunju tek zasadjenu ovo prolece uhvatila ervinija::super::.Vrhovi gde je presecena sadnica pocinju da crne i spusta se crnilo na dole.Sada mi samo preostaje da se obesim a ima i lepo mesto za tu radnju::samo bes::
 
Ma ja necu da ih diram,sta da im radim,ako ne prezive do jeseni samo polako odkopam jednu po jednu,izvadim i u te rupe ubacim Sljivu.
Veliko je pitanje,sta je pouzdan i proveren lek za erviniju?Streptomicin???
 
Danas pričam sa jednim poznanikom, kaže da ima blizu 200 dunja u podnožju Frušku gore, prema njegovim rečima obiđe ih (samo ih obiđe) tri- četiri puta godišnje, u trećoj godini su i kaže sve je u redu, rastu bez problema. Kada sam odlučivao koje voće da posadim pričam sa jednim čovekom iz Ćuprije kaže gaji dunje prska ih tri puta godišnje ne više i sve je u redu, kaže nema oko njih puno brige, pa izgleda da ih mi onda previše mazimo i pazimo , rezultat toga će biti da ćemo ih razmaziti pa neće moći dalje bez hemije, prosto!
 
Pazi brale,trenutno je u Srbiji epidemija ervinije.Posebno kraljevacki okrug,i nema tu mnogo price ,ervinija unistava biljku. Ako ti prijatelj ima dunje u podmozju F.G. a pritom oko njega slabo ima dunja ,sanse da mu se to zarazi su 1% .
 
Moju mladu dunju hvata ervinija,u krugu od oko 2km nema dunje ni za leka.Moju matoru dunju nije hvatala ervinija,malo je dalje od kuce oko 3km.Izgleda je najveci problem u zarazenom sadnom materijalu.Necu jos nikog da krivim jer je jos sve neizvesno.Sadni materijal sam kupio sa sertifikatom,imam sve papire,ostale sadnice voca sam kupovao bez papira u V.Drenovi i za sada je odlicno.Videcemo sta ce biti.:osmeh:
 
definitivno je problem sa sadnim materijalom, ovo govorim na osnovu više primera tek posađenih voćnjaka

i uglavnom su sertifikovani, srbija brale, kad naprave falš papire za kola za novoizgrađene stanove što ne bi i za voćke.
 
Poslednja izmena od urednika:
Prvi mlaz

bixjk.jpg
 
Moju mladu dunju hvata ervinija,u krugu od oko 2km nema dunje ni za leka.Moju matoru dunju nije hvatala ervinija,malo je dalje od kuce oko 3km.Izgleda je najveci problem u zarazenom sadnom materijalu.Necu jos nikog da krivim jer je jos sve neizvesno.Sadni materijal sam kupio sa sertifikatom,imam sve papire,ostale sadnice voca sam kupovao bez papira u V.Drenovi i za sada je odlicno.Videcemo sta ce biti.:osmeh:

Sve je to djelo zaraženog sadnog materijala u rasadniku a najvjerovatnije kalemari koji tamo rade su alatom preneli zarazu u voćke,jer je teško dezinficirati alat poslje svakog rada.
 
Nazad
Vrh