Drvo Paulownia tomentosa

staljin razmnozis belisimu putem reznica ili korena.

- - - - - - - - - -

jeste ali te sadnice kostaju 5e i vise i plantaze se lako podizu, kod nas moras da ubedjujes ljude kao gm :) i da nije u pitanju drvo rekla kazala vec drvo koje zaista brzo raste, drugo u nasoj drzavi postoje subvencije i to jako dobre sudvencije za podizanje suma, 30 godina se ne placa porez na zemljiste dobijaju se sadnice ili tako nesto slicno samo se treba raspitati.

ja sam moje sadnice proizvodio u 100% sterilnim uslovima dok ih nisam izneo na otvoreno. tretirano protiv virusa bakterija gljivica. i normalno ko kupi na vise uvek izaberem sto bolje sadnice, tretiram koren fosforom da se biljka sto bolje ukoreni u novoj sredini i protiv insekata.

realno moje sadnice su stabilnije od ovih ili mi bar tako izgleda da su jako dugacke i tanke, ne znam zaista kako se odbrane na vetru ili ih bas bas duboko zasade.

nadam se da ce mi opstina odobriti 1ha ili jutro zemlje za podizanje zasada paulovnije, kad dobijem papir da je to na mom imenu onda ostalo je sve prosto.

videcemo.

sadnice su sad dosta jeftinije u odnosu na to koliko je bilo posla proizvesti ih, a dobit je daleko veca podizanjem zasada, ali kod mene licno zemlja je preskupa, bas bas skupa, i sad pokusavam da dobijem neku zemlju losijeg kvaliteta za podizanje sume, pcelari ce imati korist, a kontaktirao sam i lovacko drustvo, oni bi mozda ustupili svoje povrsine, to im odgovara zbog divljaci, tako da bi svi imali korist, i svezeg vazduha, jedino da mi jos to sve opstina potvrdi i ne znam kako da sacuvam sumu od Roma tj cigana koji bi posekli i bandere da poloze, ali ako podignem sumu i zateknem ih da seku, ja cu to po prostom postupku ali ni slucajno ubiti, vec batinati pa nek drugi vide

sta ces kad je takvo stanje u ovoj drzavi, secam se kao klinci dok sam jos bio u osnovnoj skoli sadili smo bagrenje po obodu selu da zastitom od udara vetra i prasine puno puno sadnica, i ove zime su i zadnje stablo posekli, sad bih lajao malo i rekao stoka nezaposlena koja zivi od socijale i lopovluka, a mogu volu rep da iscupaju, bojim se da ce i moje paulvnije tako zavrsiti, lovci su vec pokusali da podignu zasad topola i to su im posekli, ali ako dobijem papir onda je to moja privatna svojina i onda cu ja da zavodim red :D
 
pa u Nemackoj tacnije u pokrajini Severna Rajna Vesfalija ima vise ovakvih centara koji se bave proizvodnjom in vitro sadnog materijala i njihove selekcije . Vecina njih radi za velike kupce koji kupuju velike povrsine zemljista u nekim trecim zemljama (Rumunija ,Poljska , Spanija )gde je zemliste jeftinije i posumljavaju brzorastucim sortama drveta , i ako nisi veliki kupac ne mozes ni da kupis od njih .U Nemackoj ako hoces da kupis manju kolicinu tj. manje komada cena se krece oko 5 eura.
 
matori moja porodica se bavi preko 50 godina proizvodnjom loznih i vocnih sadnica a od pre 5 godina i ukrasnih biljaka a 3 godine sa paulovnijom i kada mi kazes da razmnozim belisimu invitro dodje mi da se nasmejem samom kupovinom hormona za oziljavanje i hranljive podloge podizes cenu sadnice za vise nego duplo a na stranu to sto ne mozes da napravis sterilnu prostoriju u kucnim uslovima . Drugo ako ti je biljka zarazena virusom ne mozes da je izlecis nisacime da znas , bakterije nisam imao prilike da vidim da napadaju paulovniju (bakterijska pegavost lista)a ako napadnu i njih ne mozes da se lako resis,gljivice napadju to se resava nekim fungicidima ali i to ne znaci da su ti sadnice sterilne . Kako tretiras koren fosforom kojim preparatom interesuje me jer koji god da je pogoreces sve zile sa njim . Vidim da si mlad decko i pocetnik u ovom poslu i zelis da se sto bolje afirmises ali nemoj to da radis na forumu jer ovde se nalaze ljudi i koji su mnogo bolji poznavaoci ove materije i od mene i od tebe i koji ovo citaju tako da moras da vodis racuna sta pises . pozdrav:osmeh:
 
Poslednja izmena:
imam rasadnik kuci svog moguceg povrca tako da slobodni mozes da dodjes da vidis. uslikacu ti i belisimu iz reznica i sve samo da nadjem vremena. imas moj facebook pa me dodaj pa cu ti pustiti slike

- - - - - - - - - -

a za ovo sprzenje sa fosforom, ajde priznajte da niste znali sta da napisete pa lupate glupostima :D

http://www.znanjenapoklon.rs/clanci/e-znanje/vodorastvorljivost-fosfora-u-npk-djubrivima.html

sto se tice bakterija gljiva virusa preventiva je trifender. 1kg kosta oko 10 000 din.

cak mislim da je preparat od as uniona

laku noc
 
''jeste ali te sadnice kostaju 5e i vise i plantaze se lako podizu, kod nas moras da ubedjujes ljude kao gm :)''
''Nemojte ljudi k'o Boga vas molim...'' . Jos cu ispasti neki zatucani nepopravljivi protivnik svega inovativnog i svega sto je u korak sa vremenom. Ovo sto vi radite je fantasticno sa stanovista proizvodnje sadnica, novih tehnologija, ozbiljnosti kojom sve to radite (mene to zaista fascinira) ali i dalje ne vidim smisao uvodjenja totalno alohtone vrste u masovnu proizvodnju kod nas. Znam da su ovako govorili neki ljudi pre 100 godina , danas ne bi imali ni topolu kod nas a mozda ni vozove (krave daju manje mleka)... Ovo za posumljavanja u Rumuniji sam objasnio da velike drzave sa jakom ekonomijom pordizu zasade u 'trecim zemljama' kako bi povecali svoju kvotu za otupsteni CO2 tj . da bi im industrija radila pojacanim kapacitetom.
I pitanje koji su to fantasticni uslovi koje daje drzava za podizanje novih suma? od 2005 redovno pratim sve konkurse i uslovi nisu nikakvi , u sustini samo sebi pravis obavezu. recimo pokrajina je 2012-te davala fizickim licima (da su vlasnici zemljista) 100.000 din/ha sa petogodisnjim merama nege zatim 2014-te 125.000 din/ha... E sada ti treba da pravis racunicu. Problem je sto je to cifra i nema mrdanja bez obzira dali je to paulovnija ili bilo koja druga vrsta. Bilo je razlike recimo za bagrem je bilo dosta manje oko 60 000 din/ha a za plemenite liscare je bilo navedenih 100 000 din/ha jer su se vodili zdravom logikom da sprece sirenje alohtonog bagrema a da se povecaju povrsine pod plemenitim liscarima.
znaci posumis hektar i dobijes 125 000 dinara (cena sadnica i rad masina i 5 godina mere nege) posle tri do pet godina dolaze ljudi da vide sta si ti to uradio... Doduse to i jeste sufinansiranje obicno oko 40-50 %.
Ja ovakve uslove znam a ovo za porez prvi put cujem.

 
ja se nalazim u nepovoljnim predelima za podizavanje sume, zemlja je sva prve klase, retko druge, ima par parloga ili tako nesto, e ja pokusavam da doprem do takve povrsine pa ako uspem i opstina mi da zeleno svetlo, to ce biti super. profit od sadnica je veoma mali, a od podizavanja zasada daleko daleko veci, bolji za sve.

kod mene su podzemne vode na 1-1.5m, tako da dodatno zalivanje nece biti potrebno, zemlja je kvalitetna, jedina stavka na koju moram da obratim paznju je da suzbijem travu dok je biljka mala.

uglavnom idem ovih dana do nacelnice u staroj pazovi pa cu preneti sta mi je receno, predlozeno.
 
imam rasadnik kuci svog moguceg povrca tako da slobodni mozes da dodjes da vidis. uslikacu ti i belisimu iz reznica i sve samo da nadjem vremena. imas moj facebook pa me dodaj pa cu ti pustiti slike

- - - - - - - - - -

a za ovo sprzenje sa fosforom, ajde priznajte da niste znali sta da napisete pa lupate glupostima :D

http://www.znanjenapoklon.rs/clanci/e-znanje/vodorastvorljivost-fosfora-u-npk-djubrivima.html

sto se tice bakterija gljiva virusa preventiva je trifender. 1kg kosta oko 10 000 din.

cak mislim da je preparat od as uniona

laku noc
o izvini sto neznam o cemu pisem i sto lupam gluposti, vidim da si veliki profesionalac i poznavalac ove materije ( sarkazam)
 
Ja opet ponavljam već rečeno, kupio sam sadnice po ceni od 5,9 eura, in vitro iz Bugarske, stavio mikorizu, hidrogel, zalivao svaki dan! Eno ima koja mi je metar visoka, imam koja je 10 cm i to nakon čepovanja!!! Doduše ja sam na pesku, ali tako je reklamirano da raste na lošem zemljištu bez problema, nema problema što je pesak. E pa izgleda ima.
 
koju si sortu kupio ali znaj ako je sastav zamljista pesak u problemu si jer ipak zemljiste treba da ima hranljivih sastojaka za porast biljke i taj koji ti je rekao da je pesak dobar slagao te je .Ja sam jednom svom drugaru koji je iz Kusica kod Velikog Gradista dao paulovnije jer ima neku parcelu szasadio ali je imao los porast uzrok je bio kao i kod tebe pesak on je resio stajnjakom a ti ako nemas stajnjak koristi 3 petnaestice vestacko djubrivo otprilike jednu ne punu saku rasporedi oko biljke i polij da se bolje inkorporira u zemljiste i javi nam sta je bilo za neki dan trebalo da se vidi boljitak pozdrav:ppozdrav:
 
bacite malo stajnjaka vestackog djubreta itd. ne moze ocekivati da raste sama od sebe.

- - - - - - - - - -

vodotopivo djubre ili kompost i zalijte malo tim. pesak je dobar jer ne zadrzava vodu, inace paulovnija raste i na kamenu. ali mora joj se dati hrana i voda. materija ne moze iz nicega da se stvori.

a pesak je malo nezgodan jer brzo propusti vodu tako da joj treba vise vode dok je mala. drugar iz subotice njemu je voda u bunaru na 50m, meni je u sremu na 1m.
 
Oko svake je okopan krug prečnika jedan m, i u taj krug je oko jedna kolica stajnjaka, koristio sam slavol kako folijarno, tako i u zalivanju. Jedan džak golubijeg đubreta sam nasuo u bure sa 200l vode i onda sa time zalivao, to je još pokazalo najbolje rezultate jer je tada posle par dana list bio baš, baš zelen. Dakle jedno veče zalijem sa time, drugo veče obična voda, pa opet sa time i tako par puta.
Verujte mi da nema šta mi možete reći, a da nisam uradio :) I ovo đubrenje nije išlo sve od jednom da ne pomislite da sam ubio biljku, već jedno za drugim.
Bušio rupe drškom od metle u krug oko "drveta" i sipao otrov protiv crva...
U jesen oko svakog drveta istresao po jedna kolica humusa i napravio kao malu humku u podnožiju stabla, da čuva od smrzavanja i da trune i hrani zemlju dok se sneg topi...
Ako vam padne na pamet, verovatno sam već probao.
 
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10206523774955176&set=pcb.10206523776155206&type=1&theater

evo visina paulovnije spremna za slanje, boja i kvalitet lista, dosta krupan i zdrav list u odnosu na visinu stabilno i kvalitetno drvo.

zadovoljan sam efektom caja od komposta, sadnice su idealne za iznosenje i pravo je vreme, super sam ustimao sve sa obzirom da je ova godina dosta kasnila. prosle godine smo imali 2 jutra paprike, baburu smo vec brali u ovo doba, a ove godine tek iznosimo sada.

paulovnija je odolela svim nepogodama :D

tretirao sam ekobusterom i organska prihrana i caj od komposta filtriran isto organska prihrana, kako za sve vrste povrca tako i paulovniju.

i sad je spremna da napusti saksiju.
 
Ja te molim da mi pojasnis kako to da 30.5.2015 u 23.18 pitas kakva su nam iskustva sa cajem od komposta i paulovnije i da hoces da ga koristis , a vec 2 dana posle pises da su tvoja iskustva fenomenalna. Kazes da brao baburu prosle godine u maju na otvorenom pa ti si legenda kako si to uspeo i kada si je posadio kada si je tada brao. Morao sam da ti ukazem na ove nelogicnosti u tvojim porukama jer su ocigledne i da pazis sta pises ima nas i koji citaju napisano.
 
Nazad
Vrh