Drvo Paulownia tomentosa

viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]

ZA VISE INFORMACIJA INBOX
paulovnija u odlicnoj kondiciju, kvalitet i cena
 
Pecan koliko su stari i koji je precnik sad na slici. Nesto se razmisljam i predomisljam i nisam ni sam nacisto sta raditi. Manje vise mi treba za ogrev nego vise za gradju ili slicno. Ali to necemo izgleda znati dok nekrene seca
 
Bas se raspitujem za ovo drvo, nisam ni znao da ima tema na forumu.
Imam jednu njivu od 60ari, koju sam kupio, a peskovita je malo, pa cu da sadim neko drvo.
Ovo drvo mi ne uliva neko poverenje, svi pricaju o nekim velikim ciframa, za 7 godina 180000e i tako neku cuda. Sto je meni mnogo nerealno. Sta vi mislite o tome?
 
Sto sam cuo i citao nase podnevlje jednostavno nije za ovo drvo i nemoze sigurno toliko brzo i kvalitetno rasti nego na zemljistima i klimi koja mu pasuje. E sad kod mene je sve sem peskulje zemlje ,znaci takozvana belnjaca sa vrlo malo humusa. Na cifre i nemislim jer nemam toliko zemlje i to sto imam obradive je malo vise od 1ha. ali imam jedno parce stricevo koje nesluzi nicemu oko 10ari i mislio sam zasaditi za probu da se ima za gradju ili dasku jer nesto mislim raditi sa drvenom konstrukcijom. e sad kakva bi bila za te stvari mislim da je rano reci kod nas. Jedino da probam pa sta bude
 
Drustvo, sasvim slucajno sam video ovu temu pa da napisem koju recenicu ako smem naravno?

Nemojte se zavaravati sa tim drvetom, ti sto prodaju navodno seme i sadnice tako pricaju o tome, jer oni od toga zive, opet kazem nemojte se zavaravati time....tako je bilo i sa puzevima, ko se seca..... To su propale price... Ima kod komsije u dvoristu vec veliko drvo mozda 6-7m visine i debljine oko 50cm u stablu.... ja moram da ga seckam, jer mi neke grane idu na supu..... Grana debljine od 12-15cm zaseces je mozda 3-4cm i samo trgnes sa kanapom ono pukne kao staklo i otpadne...... Pitao sam ga kada je to lozio, kako greje i on mi je rekao da jako slabo greje i da brzo izgori... Uzmem ja od njega 2 kante tog drveta da se sam uverim i nalozim u centralno grejanje, i za nekih 10minuta je sve bukvalno izgorelo, a zagrevanje i nije bas bilo nesto....
A sto se tice lisca, tj.djubreta za ciscenje ima koliko god hocete i semena leti na sve strane....

Slikacu ovih dana i drvo da vidite koliko je, jer mislim da cim se ovaj sneg otopi, ima da ga odsecem do zemlje da vise ne moram stalno da ga seckam po malo.

``````````````

Jos nesto da dodam, ko god to da posadi na njivu, tog panja ce se kasnije jako tesko resiti kada bude vreme, jer ima jak korenov sistem, mora da se vade sa bagerima.
 
Mislim da je za naše prostore mnogo bolji bagrem. Dosta brzo raste, a može se za svašta iskoristiti. Izuzetno jako i tvrdo drvo za stubove i građu, a i za ogrev je jako dobro.

Nema magičnu brzinu rasta kao ta paulovnija, ali je sigurno bolje i kvalitetnije drvo.
 
Ja upravo cistim obalu od bagrema i to steri oni trnati takozvani mahunari. To ima vise od 100god i stalno se seku i ibija ko djavo. Samo sto njih moram da resim i povadim jos nekoliko panjeva jer mi prave deponiju smeca kad zaraste. Doduse striceva njiva ali je ja radim sad. Bagrem je mozda ponajbolji za ogrev i koliko brzo izraste a kad se isece tek onda krecu iz korena izbojnice svud. Za gradju i nije bas jer se u toku secenja prilicno krivi
 
Nisam jos probao drvo da koristim za grejanje ali da brzo raste to su upravu. ovo drvo je u drugoj godini (trecoj ako racunamo prvu u kojoj se cepuje) precnik je odprilike 20cm a visina preko 6-7m. ali tek ima da raste
viewer.php
[/URL][/IMG]
 
Bas se raspitujem za ovo drvo, nisam ni znao da ima tema na forumu.
Imam jednu njivu od 60ari, koju sam kupio, a peskovita je malo, pa cu da sadim neko drvo.
Ovo drvo mi ne uliva neko poverenje, svi pricaju o nekim velikim ciframa, za 7 godina 180000e i tako neku cuda. Sto je meni mnogo nerealno. Sta vi mislite o tome?
ako je peskovito i ima vlage , posadite topolu ...
 
cim prva kolicina daske paulovnije ode po toj ceni, priznacu da sam, kao master inzenjer sumarstva, gresio sto sam savetovao ljude da sade topolu umesto paulovnije...
Bolje je golub u ruci nego golub na grani...
 
Zasad je verovatno skuplja ali kasnije ce biti pitanje i vreme ce jedino reci sve. Svi mi gledamo neku zaradu a koliku to cemo tek videti ,a meni prvenstveno bi trebala za moje potrebe . videcu nesto za probu da uzmem samo
 
Danas uzeo 10 kom sadnica paulovnije jednogodisnje stvarno su super po 300 din.Za zaradu i prodaju e to cemo videti sve je to hobi a ne odmah biznis.Kolega gm 80 ovo je srbija pa ne moze ni daska da kosta ko u svetu,pa zato da probamo i ovo.
 
Svakave price sam cuo i na ovom forumu i na drugim forumima.Nije mi jasno zasto nekoblati ovo drvo a nije sadio i probao,a opet nije mi jasno kako neko hoce da ulozi ogroman novac odmah u startu na velikim povrsinama a nije probao nesto manje zasade naprimer 1 he.Moje glavne nedoumice oko ovog drveta su kome prodati i koja je realna cena.Ne po kojoj ceni ide u evropi,vec ko otkupljuje kod nas i po kojoj ceni?Ove godine necu saditi jer nisam pripremio zemljiste ali sledece cu najverovatnije podici zasad na 0,5 ili 1h.Za sve neverne tome koji ovo neveruju,danas ima interneta i mozete videti iskustva i u drugim zemljama oko podizanja zasada,Italija,Spanija,Amerika,Rumunija itd.
 
Podrzavam svako sadjenje i podizanje novih zasada tj. suma. Isto tako savetujem sve one koji podizu nove sume da se upoznaju sa zakonskim okvirima za datu oblast. Po vazecem zakonu o sumama , suma je svaka povrsina zemljista veca od 5 ari obrasla sumskim drvecem.Ako imate sumu morate imati i planski dokument na osnovu kojeg gazdujete sa svojom sumom. Ove osnove gazdovanja sumama izradjuju specijalizovane institucije i naplacuju izradu po utvrdjenom cenovniku. Posle tokom eksploatacije imate odredjenu naknadu koju placate drzavi. Naravno lokalnoj sumskoj upravi placate doznaku stabala za secu. Ovo je dobronameran savet da se dobro raspitate oko podizanja novih zasada jer cesto i drzava daje neke podsticaje ali naravno da daje samo za one sume registrovane (imaju izradjenu osnovu za gazdovanje), podignute u skladu sa ostalim sumama tog sumskog podrucija ( ocuvanje stanista i autohtonih vrsta)... Obavezno prevodjenje zemljista druge namene u sumsko zemljiste.
 
Kod nas na rasadniku su sekli jedno starije drvo paulovnije ,probali da loze i kazu da je kaloricna moc jako losa ???
 
Nazad
Vrh