Djubrenje u malinjaku

Pko se ne varam fali ti P i malo je kiselije zemljište, kakva je malina prema takvom PH ?
 
Dobra,znam sta mi fali ali ne znam da odredim formulaciju i kolicinu,a strucnjaci svi razlicito misljenje,pa me interesuje ako neko zna da mi objasni kako da dodjem do pravih vrednosti.
 
postovani malinari, molim za savet...
stigli su mi rezyltati analize zemljista:
pH vrednost - 5.89
Humus - 5.58
CaCO3 - 2.1
P2O5 - 10.44
K2O - > 40
Ukupni azot 0.284
pH vrednos u H2O - 6.88
Misljenje strucnjaka:
- Zemljiste je bogato u kalijumu,ne treba naredne dve godine djubriti djubrivima koja imaju veceg sadrzaja kalijuma.
Treba uneti 50kg fosfornog djubriva MAP.
Komsija koji drzi apoteku mi je savetovao da sad bacim neko nemacko djubrivo 20:20:0, pa za kasnije da napravimo dodatnu kombinaciju.
STA VI MISLITE, IMATE LI NEKI SAVET?
SMEM LI DA BACIM STAJNJAK, KAD VEC IMAM MOGUCNOSTI ZA NJEGA?
 
Ja mislim da ti je zemlja odlicno,samo stajnjak i to je toJa koliko sam saznao za malinu treba da ima N>0,2 P>5 K>20 Ph>5 Humus >5.Ti svega imas vise nego sto je dovoljno.
 
danas sam dobio rezultate analize zemljista. analize su sledece ph dubina 30cm 5.24 60cm 5.19, humus 30cm 4.05 60cm 2.89, azot 30cm 0.2 60cm 0.14, fosfor 30cm 14.3 60cm 13.8, kalijum 30cm 30 60cm 16.4. sta mislite o ovima analizama?
 
Zapravo mi nema šta da mislimo, ja kad sam radio analizu za drugu voćnu vrstu, doktorica mi je napisala nalaz i preporuku šta i u kojoj količini da bacim i kada da ponovim za datu voćnu vrstu i to je to !
 
Pozdrav kolege. Kada bacate djubrivo je l ga zakopavate ili ostane na povrsini?

- - - - - - - - - -

A posto mi je kiselije zemljiste hteo sam baciti i krecnjak oko sadnica. E sad,da li sam zakasnio sa tim ili sam trebao baciti jesenas?
I je l krecnjak treba da se zakopa (isfrezira) ili moze da ostane na povrsini?
Posto sam hteo da krecnjak kao i djubrivo da bacim po 50ak cm oko malina. Je l smeta ako se baci otprilike u isto vreme?
 
Pozdrav kolege. Kada bacate djubrivo je l ga zakopavate ili ostane na povrsini?

- - - - - - - - - -

A posto mi je kiselije zemljiste hteo sam baciti i krecnjak oko sadnica. E sad,da li sam zakasnio sa tim ili sam trebao baciti jesenas?
I je l krecnjak treba da se zakopa (isfrezira) ili moze da ostane na povrsini?
Posto sam hteo da krecnjak kao i djubrivo da bacim po 50ak cm oko malina. Je l smeta ako se baci otprilike u isto vreme?

Tacno je da se radi,ali isto tako ako ste procitali ranije postove,mogli ste naci odgovore.Ja za vikend zavrsavam vezivanje i ciscenje malinjaka i odmah zatim bacam yara complex,a posle toga sledece nedelje a kada sve zavisi od vremenskih uslova bacam krec i rasturam stajnjak i omah sve to ufrezeriram,a tada ce i prskanje.Neko baca i u jesen,sve zavisi kaja se djubriva koriste,a ja sve radim kad se povezu lastari iz razloga najboljeg prolaza kroz malinjak.Prosle godine sam vezivanje,ciscenje,djubrenje i frezeriranje(bez stajnjaka i kreca) uradio do 7. marta,a sada 20.mart.Znaci kad vremenski uslovi dozvoljavaju rad.Samo radi i nista se ne boj.
 
Znam da kod nas može da se nađe od granulisanih YARA MILA13-13-21,YARA MILA 7-12-25 i YARA MILA complex. Ovo drugo sam prošle godine koristio za malinu,a sada ovaj complex, kažu da više odgovara voću.
 
Meni te formulacije lice na osnovna djubriva,jel ima nesto npr sa vecim procentom azota,kao sto su npr kan ili urea,za kasnije djubrenje pred cvetanje recimo
 
Ima Yara Nutribor(azot i bor) i Yara Unikali(azot i kalijum).Njihove preporuke su Nutribor 250kg/h iz tri puta.Ja jos nisam resio sta cu za prihranu 250kg nutribora ili 450kg kana.Takodje imam i preporuku da se u cvetu baci 120 kg/h Yara 13-13-21.
 
Ima Yara Nutribor(azot i bor) i Yara Unikali(azot i kalijum).Njihove preporuke su Nutribor 250kg/h iz tri puta.Ja jos nisam resio sta cu za prihranu 250kg nutribora ili 450kg kana.Takodje imam i preporuku da se u cvetu baci 120 kg/h Yara 13-13-21.
Ako sam dobro razumeo, Nitrabor ide 250 kg /h, ukupno? ili ta kolicina a bacena iz tri puta,to mu dodje 2.5 kg po aru .
Ukoliko se baca tri puta onda po 0.830 kg po aru prilikom svakog bacanja ?
Ko to da pobaca, tj posoli?????
 
Ukupno 250 kg,znaci iz tri bacanja,to je preporuka od distributera Yare firma Agrimatco.
 
Nazad
Vrh