Diskosni plug

Kolko koštaju novi to ti nebi znao reći. Probaj nazvati u OLT Osijek, oni su imali diskosne plugove u svom proizvodnom programu. Možda ih još imaju.
 
ja imam sa 11 diska plug kao tanjiraca jednoredna i dosta je teska mogu da spremim zemlju za psenicu vrlo lako a mnogo brze ides nego sa plug al moj nije za duboko oranje,tanjiranje:D
 
tesin je napisao(la):
Ja sam posedovao dva diskosna pluga ceske proizvodnje-cevasti,jedan sam prodao u negotin za 800eura a prodao bi i drugi ,ovaj sto mi je ostao nije u opste orao,jos stoji farba na diskovima,inace plug se koristi za ugarenje,kada je tvrdo i nemoze da se ore za zito ovaj plug napravi smesno,ja sam jedne godine uzorao strnjiku duboko sa ovim plugom i to na 30cm,nije za kukuruzista posto izbaci svo capurje napolje,a najvaznije lako se vuce,moj plug sa 3diska zahvata oko 120cm moze da vuce imt558,560.....rakovica....radna bzina mu je oko 12km na sat.. :D



ovo je moj plug

Ovaj plug je na prodaju
 
tomybrzic je napisao(la):
zvao sam ga hvala ti na oglasu, ovaj nebi 4 diska neg manji a i dosta je to novaca ja mislim, a ustvari koliko se krecu novi takvi mislim da je ovaj prilicno skup, mozda grijesim ili??
Zovi Berko-Mol... oni imaju nove
 
Diskosni plugovi su bolji po meni od obicnih raonih plugova,jer iza njix ne ostaje pluzni djon i mnogo lakse se vuku kroz zemlju jer se diskovi okrecu i ne stvaraju mnogo otpora traktoru.
Jedino traze vise odrzavanja jer imaju lezajeve na svaki disk i ti lezajevi traze podmazivanje a i zamenu posle odredjenog vremena.
 
Da li se ovakav plug može napraviti od tanjirače da ga vuče IMT 533 i da se koristi isključivo u voćnjaku gdje ima mnogo kamena?
Dubina nije bitna samo da zaorava travu 10-15cm?
 
U principu može samo je poželjno da nabaviš disk od neke velike vučene tanjirače. Kao ram može da posluži i ram od nekog rashodovanog pluga, treba ti samo dosta jak nosač sa kućištem za ležaj, diskosni plugovi trpe jako aksijalno opterećenje pa je obavezna upotreba kvalitetnog radiaksijalnog ležaja. Još jednostavnije rješenje je upotreba jedne kompletne baterije sa 5 diskva, ona ima i ležajeve i kućišta, samo treba da napraviš ram koji sve to nosi. Takodje, svaki diskosni plug mora da ima veoma jako crtalo ili kombinaciju točak-crtalo (kao na špartačima za kukuruz) jer mnogo bježe u stranu odnosno zabraždjuju se (idu u neorano). Preporučio bih da iskoristiš jednu bateriju od neke manje noseće tanjirače, IMT533 bi bez problema to vukao na 10-15cm.
 
Zobie_666 Hvala ti.

Šta misliš da mi je uzeti od običnhe nošene tanjirače 20 ili 24 diska onu jednu bateriju?

Da li bi to vršilo funkciju?
 
Vidiš na slikama kako izgledaju diskosni plugovi
disc_plough.jpg


Rotary-Driven-Disc-Plough.jpg


1LYQ_Rotary_Driven_Disc_Plough.jpg
2mrhzls.jpg


Baterija od tanjirače u svakom slučaju može da posluži za tako plitku obradu, bolje je ići na manje diskova zbog male snage traktora. Kada iskosiš baterije na svakoj tanjirači ona ide dublje i počinje bukvalno da ore tako da bi i tvoja baterija morala da bude dosta iskošena, najbolje bi bilo kada bi napravio ram tako da možeš da regulišeš radni ugao dok ne nadješ neki optimum za svoj traktor i radnu dubinu. Takodje, vjerovatno bi morao da je opteretiš nekim tegovima (odliveni betonski blokovi npr.) kako bi bolje išla u zemlju.

EDIT

Evo par snimaka




Inače, jel zna neko koliko košta velikid disk za tanjiraču, mislim da su oni nešto više od 50cm prečnika? Mnogo mi se svidja rad diskosnog pluga pa razmišljam da napravim jedan kad budem imao novca.

---------- Poruka napisana u 09:37 ---------- Prethodna poruka je at 09:19 ----------

Istina je da dobro ne zaoravaju, ali u plitkom radu kao sto je prasenje strnjaka imaju jako veliki ucinak, jer su dosta laki za vuci kroz zemlju. Ne vidim u cemu je nedostatak sto je dno brazde zaobljeno, a ne plosnato, to nema aprolutno nikakve veze...

Dosta su konstrukcijski teski, iza njih dosta neravno ostaje pa se zato jeko malo koriste.

Za prasenje strnjaka jako dobar stroj, ali ima i boljih...

Zašto misliš da loše zaorava, pogledaj ovo

 
Poslednja izmena:
Ovaj zaorava bolje, jer ima dodan "predpluznjak" u vidu manjeg diskosnog pluznog tijela i na videu ga posebno prikazuju kako radi i koja mu je uloga. Obican diskosni plug ne zaorava nesto narocito dobro, ali opet odradjuje svoj posao... Prvi puta vidim da ih je netko isao usavrsiti na ovaj nacin. Sad to lici na neki posao.
 
Ovaj zaorava bolje, jer ima dodan "predpluznjak" u vidu manjeg diskosnog pluznog tijela i na videu ga posebno prikazuju kako radi i koja mu je uloga. Obican diskosni plug ne zaorava nesto narocito dobro, ali opet odradjuje svoj posao... Prvi puta vidim da ih je netko isao usavrsiti na ovaj nacin. Sad to lici na neki posao.

U pravu si, ovaj zaista ima male diskosne pretplužnjake. Zaoravanje mu je vrlo dobro, s obzirom na visinu ove trave bolje se i ne može očekivati, dubina je više nego pristojna, širina brazde isto. Zanimljivo je što se brazda diže prilikom silaska sa diska pa se neobično dobro rastrese i razbije. Ovakav plug sa snimka bih zaista volio posjedovati jer radi veoma dobro a djeluje da ga nije posebno teško vući. Šta misliš o pravljenju ovakvog pluga sa dvije brazde i klasičnim pretplužnjacima? Diskovi se mogu uzeti od neke velike tanjirače, oni imaju oko 50cm prečnika, ram od kakvog pluga, nosači "glave" na kojoj bi bio ležaj od neke okrugle kamionske osovine a same "glave" se mogu napraviti od prednjih glavčina kakvog većeg kombija ili manjeg kamiona, to se može naći na otpadu na havarisanim vozilima. Takva kućišta sa ležajevima su predvidjena za ogromna radijalna i aksijalna opterećenja pa bi na plugu mogla jako dugo trajati.
 
Kolega, jel ne bi bilo jeftinije obici malo bolje otpade i naci takav diskosni plug i kupiti ga na kilu?

Mozes uzati glavcine prednje od kamiona i dva diska za tanjuracu 66cm promjera (ako je to standardna mjera ili je 6:cool: I pokusaj napraviti, ali ono... u teskoj zemlji taj plug ne radi kao u ovoj pjeskulji i nemoj se zavaravati da ce lijepo orati. koliko mi je poznato da se iza ovakvog pluga skoro pa uvijek poznaju brazde i da ih bas i ne razbije i ne mrvi, posto se zemlja na klize po daski kao na normalnom plugu, nego ju tanjur samo njezno okrene i ne rasipa se. takodjer geomatrija tanjura je uvijek ista, dok daska mjenja svoju zakrivljenost kako zemlja ide prema kraju daske i to mrvi zemlju.


mislim da je zeljeti ovako nesto u dvoristu, promasaj, ali dok ne probas, ne znas. ja necu ni pokusavati ;)
 
ja imam taj plug vec 20god i moze sa njim i da se ugari a takodje i da se ore duboko oranje do 25cm,ima 3 diska i po meni dobar ucinak ali za njega treba i traktor od naj manje 75ks sa tegovima.,jer gde je tvrdo zemljiste hoce da zanosi prednji deo traktora imt 577 dv idealan za njega...

---------- Poruka napisana u 02:22 ---------- Prethodna poruka je at 02:14 ----------

imam ga ja vec 20god.,po meni je to dobar plug ima 3 diska i zadovoljan sam sa ucinkom.,jedino mi je problem sto nemam bas trakor koji bi njemu trebao:(

---------- Poruka napisana u 02:27 ---------- Prethodna poruka je at 02:22 ----------

extra plug ja ga imam.,a to sto neko kaze da ne rasipa zemlju malo se zeznuo...
 
Meni je ova tema zanimljiva zato što se na mnogim mestima spominje da je diskosni plug malte ne jedino rešenje kada je suša ....na drugom mestu piše nešto drugo...
Kada se malo pročeprka po internetu vidi se da postoje dva tipa.
1-kod koga tanjiri rotiraju zbog otpora zemlje
2-kod koga tanjire opkreće kardan
Oba tipa se nazivaju diskosni plug odnosno disc plough. Ponegde se ovom drugom dodaje i rotacioni disk plug.
U predhodnim postovima vidi se kako radi prvi tip. Ovde je link za drugi tip sa pogonom .
http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=1ZAMWZB9b6A
ovde se vidi kako relativno mali traktor lako vuče plug sa 5 tanjira.
http://www.youtube.com/watch?v=fMagoybxNo8
Kada se malo obrati paznja onda je jasno da ovi sa pogonom mogu da rade samo plitko zato što se tanjiri nalaze " nanizani" na osovini koja ih okreće što ograqničava dubinu koja mora da bude manja od polovine prečnika diska...
 
ovo su nesto izmedju tanjirace i diskosnog pluga i ja imam takav proizvodio ga je IMT i koristen je za medjurednu obradu vinograda.
 
Nazad
Vrh