Digestat kao visokokvalitetno dubrivo

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.370
Lokacija
Apatin
Na početku teme, u duhu vremena da vidimo šta kaže ChatGTP

Digestat je tečna ili polutečna masa koja nastaje kao nusproizvod anaerobne digestije organskih materijala, poput otpada hrane, organskog otpada, gnojiva ili otpadnih voda. Anaerobna digestija je proces razgradnje organske materije uz pomoć mikroorganizama u odsustvu kiseonika. Ovaj proces rezultira proizvodnjom biogasa, koji se može koristiti kao energent, i digestata, koji se može koristiti kao đubrivo.

Digestat je bogat hranjivim materijama poput azota, fosfora i kalijuma, što ga čini korisnim kao đubrivo za poljoprivrednu proizvodnju. Međutim, može sadržavati i neke neželjene materije poput teških metala ili patogenih mikroorganizama, pa se mora pažljivo obraditi ili tretirati prije upotrebe kako bi se osigurala sigurnost i učinkovitost kao đubrivo.

Zatim sam isti servis pitao i za razliku između tečnog i čvrstog digestata, evo šta je ChatGTP odgovorio

Digestat može biti u tečnom ili čvrstom stanju, a razlika između njih leži u sadržaju vode i konzistenciji.

1. Tečni digestat:
- Tečni digestat ima veći sadržaj vode i često se dobija kao nusprodukt procesa anaerobne digestije kroz koji prolazi organski materijal.
- Ovaj tip digestata često se skladišti u tečnom stanju, slično vodi ili otopini, i može se lakše transportovati i primenjivati na poljoprivrednim površinama, npr. putem sistema za navodnjavanje.
- Tečni digestat je takođe pogodan za obradu ili dalje tretiranje kako bi se smanjio sadržaj vode i/ili poboljšala konzistencija pre upotrebe.

2. Čvrsti digestat:
- Čvrsti digestat ima manji sadržaj vode i često se može dobiti kao rezultat separacije tečnog digestata.
- Ovaj tip digestata obično ima konzistenciju sličnu mulju ili kompostu.
- Čvrsti digestat može se koristiti kao đubrivo direktno na poljoprivrednim površinama ili može proći dodatne procese obrade kako bi se poboljšala njegova stabilnost, higijenska sigurnost i upotrebljivost.

Ovi oblici digestata mogu se koristiti kao održiva alternativa konvencionalnim đubrivima i mogu doprineti smanjenju otpada i emisiji gasova sa efektom staklene bašte, dok istovremeno obezbeđuju hranjive sastojke za biljke. Međutim, važno je pravilno upravljati digestatom kako bi se osigurala njegova efikasna upotreba i minimalizovali negativni uticaji na životnu sredinu.

Sada ovi citati se moraju izeti sa rezervom, ali su dobra polazna tačka da se oni koji nisu čuli za ovaj tip đubriva informišu, a kako se tema pokreće na predlog članova foruma verujem da će biti i praktičnih informacija sa terena jer to je ono što zapravo najviše treba.
 
Mi smo prosle godine istresli 2 cisterne od 12000 l tecnog digestata iz bio elektrane na 2 kj jecma pored jos jedne prihrane ureoum, rezultat sve poleglo. Imao sam negde rezultat analize, ako nadjem okacicu

Poslato sa MRD-LX1 pomoću Tapatoka
 
Po nekim analizama koje sam dobila iz bioenergane, sadržaj osnovnih elemenata u tečnom digestatu N,P,K je sledeći:
m3 digestata u proseku sadrži azota 5,1 kg, fosfora 2,3 kg i kalijuma 5,5 kg. Naravno analize se razlikuju od postrojenja do postrojenja u zavisnosti čime se hrani energana. Verovatno je to razlog poleglog ječma.

Da li još neko ima iskustva sa korišćenjem digestata?
 
Ti rezultati digestata koje si dobila u kojoj se elektrani proizvodi? Je isključivi silaža ili ima i stajnjaka (farmskog otpada)?
Koja je cena?
 
Nisi u pravu,bakterije razlažu organsku materiju,bila ona silaža ili stajnjak svejedno.Ili kombinacija više stavki organske materije ne igra ulogu.
Rezultat fermentacije je metan+ digestat.
 
Mora stajnjak, kum radi u firmi koja se bavi svim i svacim izmedju ostalog imaju i farme bikova.
Sada su krenuli da rade bioelekrtranu i tu jednu farmu koja ima resetke betoniraju da bude pun beton da ciste i koriste stajnjak za potrebe bioelektrane...

Poslato sa RKY-LX1 pomoću Tapatoka
 
Analiza je iz bioenergane sa severa vojvodine. Više od polivine hraniva je silaža kukuruza, zatim silaža raži, žitna slama, kukuruzna slama i najmanje stajskog đubriva.
Mene zanimaju iskustva iz razloga sto digestat tecni i cvrsti planiram od sledeće godine da koristim, kada i počinje da radi bionergana u okolini. Mahom će koristiti ista hraniva, Tako da ni analize neće mnogo oscilovati.
Pod kojim uslovima će biti prodavan digestat još uvek nije ugovoreno.
 
Koliko uopšte vredi da se plati ako se stajnjak prodaje za 1 din/kg ?

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh