Crvenilo kukuruza

Pa, sad tu moze da bude raznih teorija...Baš sam prošle nedelje bila na predavanju prof.M.Injca, koji takodje naglašava da je ranija setva pogodnija za razvoj crvenila, jer ranijom setvom - u vreme leta insekta kukuruz ce biti dovoljno velik i imati veci sadrzaj keiromona, sto ce privlačiti cikadu
 
Zadnje 3-4 godine tražim od PSSS-a da se posvete crvenilu i odgovori su još uvek neodredjeni i široki. Iz ličnog iskustva meni se čini da raniji hibridi bolje prodju. Takodje i kad su veće suše napadi su jači.
 
cukaneca je napisao(la):
Zadnje 3-4 godine tražim od PSSS-a da se posvete crvenilu i odgovori su još uvek neodredjeni i široki. Iz ličnog iskustva meni se čini da raniji hibridi bolje prodju. Takodje i kad su veće suše napadi su jači.
To crvenilo je kao i rak kod ljudi,
svi nesto nagadjaju,da odredjeni lekovi pomazu,al' zapravo niko nikakave dokaze nema.
 
Svasta ce nama amerikanci podmetnuti a ipak ce ih i dalje mnogi obozavati i diviti im se :udri:,na kraju kada shvate ...bice mozda i kasno...
 
Sigurno da imamo mnogo mana ali zar nije ocigledno da su amerikanci najgori na svetu u celokupnoj istoriji nije bilo gorih,vidite sta rade po celom svetu,ako dodje do apokalipse sigurno ce oni biti uzrocnici :zli: :zli: :zli:
 
Amerikanci su najveća vojna sila zadjnih 50ak godina i nije došlo do apokalipse . Zamislite da je to bio neko drugi (npr Iran, SjKorea ,mi ,..),pitanje .
Izvinite za offtopic ,ali istina je jedna.
 
Danas obilazio njive i primetim kod komšije crvenilo.
U pitanju je pijonir V-74
15gpkq0.jpg

Preko puta njega je dekalb-ništa.
Sa leve strane pijonir B-23-ništa.
Sa desne strane NS-6010-ništa.
 
Ma nije to bolan crvenilo.To je neka pojedinačna degeneracija , dešava se kod svih hibrida i ništa ne znači .Crvenilo bi moralo biti masovnije i bar jedan krug u njivi zahvaćen.
 
U ataru sela Čurug na pojedinim parcelama je zaraza do 70%, što znači da prinosa NEMA...u Čurugu ovo poprima razmere elementarne nepogode. Danas idemo kod predsednika opštine povodom poljskih kradja pa ćemo i o ovom problemu divaniti u smislu da saljemo dopis Upravi za zaštitu bilja...
 
I kod nas je kukuruz obran pre vremena.Crvenilo je zahvatilo sve parcele,nema ni jedna koja nema crvenila.Danas sam išao malo kroz atar i stanje je katastrofa.Ni jedna semenska kuća nije pošteđena.Ima njiva na kojima je sav pocrveneo pa njiva gde je svaki drugi-treći i onih na kojima je tek na uvratinama.Koliko sam primetio nema nikakve veze da li je strnjište pored ili neki drugi usev za pojavu crvenila.Moja njiva pored koje je lucerka sa obe strane takođe ima crvenila a tako je i gde su sojišta,suncokretišta i naravno strnjišta.Ne znam šta da kažem sem toga da ćemo sejati artičokle ili ono drvo od koga crnci prave lebac umesto kukuruza jer je ovo došlo do iže jesi. :zli:
 
U našem ataru za sada nema jako zaraženih njiva sa crvenilom, tek poneka i to samo delimično.
 
Jel se nekom ovo zlo prosirilo po kukuruzu ??
Kod mene ga srecom nije bilo ni ove godine,vidim da je proletos bilo znakova kod nekih ali ga sad nema.
 
Mi smo juce brali NS i isao sam pesaka oko njive krajnji delovi nigde nemaju,ne verujem ni da ima u sredini.
Sto je najgore ne znam ni da li su sad bas vidljivi na suvoj stabljici ?
 
Nazad
Vrh