ChatGPT i njegova upotreba u poljoprivredi

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.370
Lokacija
Apatin
Kako je ChatGPT postao dosta spominjan, evo teme o njemu na poljoinfo forumu. Odmah da napišem da ovo nije tema o veštačkoj inteligenciji uopšteno, kao ni o drugim servisima koji imaju sličnu namenu.

Chat-GPT-hero-1.webp



Ja sam isprobao besplatnu verziju, to je 3,5 i daje dobre rezultate. Nije baš svemoćna i daleko je od Skyneta, bez obzira šta se pisalo po novinama.

Naravno za sada daje bolje rezultate ako je upit na engleskom, a poželjno je da upit bude što tačniji.

Ukoliko je neko još koristio neka se javi da se razmene iskustva, kažem ponovo tema je upotreba u vezi poljoprivrede, mada mogu i drugi primeri ukoliko ste je koristili za druge namene.

Evo dva primera kako je odgovorio na neka pitanja


popo01.png


A ovo je drugi odgovor

popo02.png
 
Ja sam ga probao za resavanje konkretnih problema iz moje oblasti i nije bio bas precizan, al je bio na dobrom putu. Kako se budu usavrsavali algoritmi bice u rangu ozbiljnog inženjera sto se tiče saveta i preporuka.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nisam upoznat sa radom ali me i teresuje da li sam AI ima mogucnost predvidjanja s obzirom na dosadasnje podatke i cinjenice?
Nesto tipa, da ga pitas "koja poljo kulturu bi bilo najisplativije sejati?" I tome slicno
Karikiram
 
Ne.
Ima nepredviđenih okolnosti, recimo duži kišni periodi u vreme setve ili berbe, uvođenje policijskog časa u vremenu širenja opsanih virusa i bolesti, početak ranih dejstava koji porom utiču na globalne cene.

Ovo je trenutno razvijeno na nekih 10% mogućnosti koje ima veštačka inteligencija. Vremenom će se to popravljati, ali trenutno ne može dati takva predviđanja.

Ali recimo da predloži neki plodored, da predloži kulture za postrnu setvu, to bi već moglo. Treba ga testirati, poželjno na engleskom jeziku, meni je na upit o gajenju ćurki rekao da se najbolji rezultati postižu ako se ćurke sad u plastenicima. Tako da na našim jezicima je malo oskudan.

Međutim dobar je za traženje naučnih radova, čak i za teme koje se slabije obrađuju. Ovo je bio moj upit - "4 naučna rada iz zadnjih 20 godina o odabiru vrste ribe za gajeje u manjim ribnjacima" - a ovo je odgovor.

    1. "Izbor vrsta riba za akvakulturu" autora Zorana Markovića i Jelene Lujić iz 2012. godine. Ovaj rad obrađuje važnost odabira prave vrste ribe za gajenje u akvakulturi i daje smjernice za odabir vrsta riba koje su najbolje prilagođene za uzgoj u manjim ribnjacima.
    2. "Mogućnosti uzgoja ribe u manjim ribnjacima" autora Jelene Škorić iz 2016. godine. Ovaj rad daje pregled različitih vrsta riba koje se mogu uzgajati u manjim ribnjacima, te objašnjava prednosti i nedostatke svake vrste ribe.
    3. "Izbor vrsta riba za gajenje u zatvorenom sustavu akvakulture" autora Svetlane Milanović i Nikole Popovića iz 2018. godine. Ovaj rad se bavi izborom vrsta riba za uzgoj u zatvorenim sustavima akvakulture, a opisuje i prednosti i nedostatke svake vrste ribe.
    4. "Različite vrste riba u akvakulturi" autora Vladimira Pušića iz 2021. godine. Ovaj rad pruža pregled različitih vrsta riba koje se mogu uzgajati u akvakulturi, uključujući i one koje su prikladne za uzgoj u manjim ribnjacima, te objašnjava njihove karakteristike, navike i prehrambene potrebe.

upit --- 4 naučna rada ne starija od 20 godina na temu pripreme zemljišta za gajenje malina

Evo četiri znanstvena rada na temu pripreme zemljišta za gajenje malina na srpskom ili hrvatskom jeziku:
  1. "Značajna svojstva zemljišta za uzgoj malina i priprema zemljišta" autora Zorana Keserovića i Jelene Dragišić Maksimović iz 2010. godine. Ovaj rad opisuje važnost određenih svojstava zemljišta za uzgoj malina, poput pH vrijednosti, organske tvari i teksture tla. Također se bavi pripremom tla za sadnju malina.
  2. "Priprema zemljišta za uzgoj malina" autora Radmile Obradović i Miroslave Arsić iz 2012. godine. Ovaj rad daje pregled najboljih praksi za pripremu zemljišta za sadnju malina, uključujući pripremu tla, korištenje gnojiva i izbor odgovarajućih sorti malina.
  3. "Utjecaj tla na produktivnost malina" autora Mile Ivande, Dragutina Domića i Katarine Mastanjević iz 2016. godine. Ovaj rad istražuje utjecaj svojstava tla, poput pH vrijednosti, organske tvari i teksture tla, na produktivnost malina. Također se bavi preporukama za pripremu tla za sadnju malina.
  4. "Savremene tehnologije uzgoja maline" autora Dušana Mitića iz 2019. godine. Ovaj rad daje pregled najboljih praksi za uzgoj malina, uključujući pripremu tla, korištenje gnojiva i izbor odgovarajućih sorti malina. Također se bavi novim tehnologijama koje se koriste u uzgoju malina, kao što su navodnjavanje i zaštita od bolesti i štetnika.

Ovo su dva primera, ali da kažem da postoji ograničenje u tome što se obrađuju podaci samo do 2021 godine.

Kod ChatGPT servisa imaju dva velika probema, prvi jeste kako pravilno postaviti upit, što je on jasniji, to će i odgovor biti jasniji.
Drugi problem koji je veći jeste obrada podataka koji se dobiju, na primer ovi naučni radovi koje sam ja dobi su super jer predstavljaju noviji materijal, ima ime rada, ko su autori, godina kada su objavljeni. Međutim dalja obrada bi zahtevala dolazak do tih radova, u nekim slučajevima su oni dostupni online, ali nekad nisu.

Nego da se vratim na prvo pitanje koje je napisao član nesko2563, stvar je da na jednostavna pitanja dobijaš jednostavan odgovor. Pitanje jeste karikirano, ali je i dobro u isto vreme - koja poljo kulturu bi bilo najisplativije sejati?

Odgovor


Najisplativija poljoprivredna kultura ovisi o mnogim faktorima poput klime, tla, lokalnih tržišnih uvjeta, potražnje za određenom kulturom, dostupnosti resursa poput vode, đubriva i semenskog materijala, te mnogih drugih faktora. Odluka o tome koju poljoprivrednu kulturu treba uzgajati treba biti temeljena na analizi tržišnih uslova, potražnje i ponude, te troškova proizvodnje, kao što su cena sjemena, radne snage, đubriva, pesticida i navodnjavanja.


Uošteno govoreći, neke od najprofitabilnijih poljoprivrednih kultura u svijetu uključuju pirinač, pšenicu, kukuruz, soju, pamuk, povrće, voće i orašaste plodove. Međutim, ovisno o uvjetima u vašem području, moguće je da bi uzgoj drugih kultura, poput začinskog bilja, gljiva, meda, stočarstva ili akvakulture, mogao biti profitabilniji.


Stoga, preporučujem da detaljno istražite tržište, resurse i potencijale vašeg područja kako bi utvrdili koja kultura bi bila najisplativija za vaše poljoprivredno gospodarstvo.
 
Poslednja izmena:
Ali može za dato zemljište, klimu i druge okolnosti da da dosta dobar predlog plodoreda u narednih par godina.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da, sa tim da s za zemljište mogu navesti podaci analize zemljišta, za parcele dati tačan položaj GPS da bi mogao povući podatke o vremenskim prilikama u zadnjih 30 godina, zatim navesti tačno koje bi se kulture gajile, navesti da li postoji mogućnost navodnjavanja, navesti da li je u planu da se koristi postrna setva ili eventualno pokrivni usev preko zime, da li se koristi no till obrada zemlje i još drugih podataka.

Što precizniji uput, to je bolji odgovor. Sa tim da su odgovori uglavnom analitički, nisu baš uvek smisleni da se mogu odmah razmeti i da se mogu prihvatiti bez kritičkog razmišljanja.
 
Ovo je veoma zgodna stvarčica, svi bi trebali da je probaju.
 
Gde moze da se proba u svakom trenutku? Ovo sto sam ja nasao sad kaze da je prezauzeto trenutno i da cu moci da probam ako kupim licencu :D
 
https://chat.openai.com/

Kao u vicu, kažu da može da se koristi kada Amerikanci spavaju. To je nedostatak besplatne verzije, ako ti se ne čeka, onda platiš licencu i to je za ChatGPT verzija 4.

Ta verzija 4 za koju se plaća licenca je mnogo bolja, ali za neko vežbanje i testiranje je dovoljna i ova besplatna verzija.

Mogu mu se dodati i nalozi da se odgoviri ograniče na 300 ili 600 reči, da odgovor prikaže u tabeli i slično, samo se to tako napiše nakon pitanja. Uglavnom što bolje postaviti pitanja i testirati ga više puta.
 
Nazad
Vrh