Chat u voćarstvu

Ma odustao sam komplet od toga pošto je to uz komšijin plac i tu je neka žica jadna kojoj divljaci iz tog bagrema služe kao stubovi, a najviše jer je previše posla za nešto za čim i nije neka potreba nego eto....volem da poorem do same žice :D

Jbg kad je moj pokojni deda ostavio s.anje gde je stigao za sobom, tako je svako drvo koje je hteo da eliminiše jer se osušilo i slično samo sekao, i to uz samu zemlju tako da nemaš na šta ni da staviš omču, pun mi je plac takvih nekih kajsija i slično, pronalazim jednu po jednu kad zapnem plugom ili tanjiračom...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma nije vrucina.... PAKAO!!!
Kod mene ce biti ozegotina na jabukama bas dosta...
Sve vise razmisljam o protivgradnoj mrezi...
 
Vidim da su voćari najmanje zainteresovani za čatovanje, barem prema broju postova :osmeh:.
Pošto je kod mene u glavnom višnja i nešto malo trešnja ja sada nemam nekih poslova u voćnjaku.
 
Vladane nemoj molim te da iznosis neistine u vezi maline jer ti je ocigledno to i neki cilj,,kako moze poljska malina da bude kao nasa,,ajde uzmi se malo u pamet jel moze nasa pomorandza ili limun da bude kao grcka NE MOZE e isto tako ne moze poljska malina da bude kao nasa! upravo zbog klimatskih uslova prema tome prestanite da omalovazavate i potcenjujete svoje, jer treba biti samo malo realan i pametan da bi procenio neke stvari...a to sto se na trzistu mesetari pa ovi uvoze poljsku malinu pa prodaju kao nasu ili poljaci uvoze nasu pa prodaju kao njihovu to je vec trgovacki lobi...nasa borovnica mislim na srpsku i to iz nase zadruge je otisla za eu i to za holandiju po ceni od 6,5 eur a u isto vreme je uvezena iz poljske u srbiju po 1,6 eur prema tome kvalitet se prepoznaje i ceni u svetu ,,a to sto je taj hladnjacarski lobi toliko jak pa je u stanju i da plasira takve neistine a da niko iz ministarstva i ne reaguje e to je vec stvar drzave u kojo zivimo...
 
provac pomoranjde i limun ne mogu da se gaje u kontinentalnim uslovima ni kod nas ni kod poljaka , ne uporedjuje nesto sto nemoze da se uporedi, sa sve vecim vrucinama u srbiji u poslednjim godinama kontinantalna klima se kod nas menja i seli se prema severu to je naucno dokazano i u tome je problem
 
Vladane! bre covece procitaj sta si napisao i bice ti sve jasnije i nemoj vise da iznosis tu kojejakve gluposti,,jer ako se klima menja. ne menja se samo kod poljaka vec se pomera ka severu i logicno je da je nase voce sladje i ukusnije zbog vise suncanih dana u godini .da li si ikada probao voce iz pomenutih zamalja.ako nisi onda nemoj vise da diskutujes molim te jer si ocigledno vrlo providan.i ako imas geografsku kartu stavi je ispred sebe i videces koliko je Poljska dddddallleko od srbije pa stoga nemoj da nas stavljas u isti kos sa njima -NEMA SMISLA ,,jer ces mozda jednog dana reci da je i Svedska tresnja ista kao nasa ,,misli i vodi malo racuna o cemu pises jer narod sada ima internet i nije vise 17 vek.
 
provac ja i ti se nerazumemo i to je to... ja pricam o tome da moramo da se borimo protiv konkurencije u poljskoj (i drugde u svetu) koja takodje proizvodi dobre proizvode jos ne tako dobre kao nase ali paznja da nas ne stignu... ti pricas o limunu i pomorandji ....ne bih da se raspravljam sa tobom jer kontinentalna klima koju smo imali pre 20 godina ....hladne zime od -5 do -10 C sto odovara spavanju "hibenaciji" maline i blaga leta do 30 C koja vise nemamo (jer se temperature penju i do 40 C) sto ne odgovara malini jer je biljka koja je raste u "hladovini" i ivici pored bukovih suma" i da se kontinantalna klima zbog klimatskih promena seli na sever, prema poljskoj i jos severnije (septembar 2011 je najbolji dokaz po temperaturama koje smetaju svima pa i vegetaciji i jabuci koja nesrazmerno zri i susi se u fitofori ) ali ti koji proizvodis proizvod koji se zove "pitoma borovnica" koji vise nije u EU prihvaceno pod imenom Borovnica vec ce se zove "boboica" jer nema dovoljno "organoleptickih karakteristika divlje borovnice" i nemoze se se smatrati "familijom borovnice" pokusavas da mi objasnis moju nerazumnost o malini a ja sam porastao pored iste, pobrini se o tvojoj "bobici" koja usput receno kad se zamrzne nema nikavu vrednost i jos se po inerciji i neznanju kupaca prodje kao "pitoma borovnica" a to nije po svom hemiskom i drugom sastavau jer je jedan"hibrid" koji gubi na vrednosti na trsistu sveta i pocinje da se gji kod nas bez ikakvog posebnog razloga odnosno "neko je to rakao da je dobro i da se trazi" u ostalom moje istine su istine teske ali istine.....bolje za tebe da sto pre prihvatis iste.....
 
no coment .Vladane sada si se izlupetao kao maksim po diviziji strasno je to koliko ti nemas pojma o malini i borovnici uopste o bobicavom vocu i odakle ti ti tvoji satrovacki nazivi za borovnicu majke ti,,pa ti nemas pojma da je jedino smrznuto voce koje po odmrzavanju najmanje gubi od sveg zamrznutog voca kako po ukusu tako i po organoleptickim svojstvima,,a ti si mogao da se rodis i u sumi a da ne licis na hrast ili bukvu jer si ocigledno osoba koja nema pojma o cemu prica pod broj jedan ne kaze se,, hibenacija,, nego ,,hibernacija,, pod dva ne kaze se ,,pitoma borovnica,, nego ,,kultivisana borovnica,, pod tri tvoja malina je 1 eur a MOJA BOROVNICA PROSLE GODINE 9,2 EUR A OVE 6,5 PA TI VIDI .bolje bi bilo da si odrastao pod borovnicom .pozzzz
 
provac za razliku od tebe ja ne upotrebljavam teske reci, vec pokusavam da objasnim problem sa klimatskim promenama i konkurencijom koja proistice iz tog prirodnog fenomena (poremecaja ravnoteze prirodne) da bi se bolje pripremili za naredne sezone Ja ti zelim kao i svim proizvodjacima Vaccinium angustifolium (biljke u familiji brusnica visoke od 1m do 1,5 metar naziv je "plava bobica" a ne kultivisana borovnica jer to borovnica nije) ,jos vece prodajne cene jer to je za sve nas u ovoj zemlji dobro, ali vam ponavljam da ime "borovnica" rezervisano samo za "Vaccinium myrtillus" voce koje raste u prirodi na planinama i visini od 0.25 metara. Cena zamrznute borovnice je preko 4,5 do 5 eura po kilogramu ove godine dok se "plava bobica" prodaje skoro iskljucivo u svezem stanju (zato je i rizik ove proizvodnje veci) jer kad se zamrzne nema nikavo trziste (cena oko 1.8 eurapo 1 kg u poljskoj i kanadi jer samrznuta pa odmrznuta "plava bobica" nema dobar ukus, ukusna je samo u svezem stanju) Zato nigde necete u prodaji naci zamrznutu "plavu bovicu" koju vi bez pravno zovete "kultivisana borovnica" a svuda u svetu cete naci pravu i jedinu borovnicu (divlju borovnicu accinium myrtillus) koja zbog sveoje lekovitosti prestavlja obavezan dorucak pilotima vodecih kompanija sveta.
setices se mojih reci kada ne budes mogao kao Milijanovic iz arilja (pre tri godine) da prodas nigde svezu a niko nece zamrznutu "plavu bobicu" to je istina i samo istina a ne bukova ihrastova suma i namadi na moju malenkost i malinu od 1 eura, jer to je tuga od cena koju ti ne zelim vec te opominjem i teram na objektivnost
 
Vladane svaka dalja diskusija sa osobom koja se tako dobro razume u borovnicu je izlisna i ja nemam daljih komentara osim da bi mogao kad vec koristis internet da se malo bolje edukujes posto si ocigledno negde zalutao i pobrkao loncice, a to kako je ko prodao i sta je uradio sa svojom borovnicom je druga i duga prica koju je ne bi stavljao ne forum posto i tu ocigledno lupetas jer se ove godine borovnica ,,kultivisana,,prodavala za zamrzavanje po 4 eur a o poljskoj i o divljij nemoj da mi pricas jer ako si bar i malo upucen divlja borovnica je zasticena i zabranjena za branje.ako ti treba malo edukacijwe oko borovnice slobodno se javi jer ocigledno raspolazes sa pogresnim informacijqama.pozzzz
 
molim clanove foruma iz podkopaonickog kraja, stare planine, okoline leskovca itd da objasne provcu da se uz dozvolu dobijenu od resornog ministarstva divlja (i jedina prava) borovnica bere i preradjuje ili u zamrznutu ili ide u industriju sokova i da njena berba nije zabranjena sta vise stotine planinskih kuca zive od branja borovnice i sumske pecurke (vrganj, lisicara....) citajuci na internetu nomeklaturu proizvoda koji se izvoze u EU (jer se spremam da iduce godine izvozim zamrznuto voce sam bez posrednika) uvideo sam da se ime za borovnicu moze koristiti samo za divlju borovnicu a da je od pre dve godine "takozvana gajena borovnica" izgubila nomeklaturu "borovnica" i na carinskoj listi proizvoda koji se uvoze u zove se "plava bobica" ili Vaccinium angustifolium. to je isto kada sabacka mlekara koja proizvodi "feta sir" bude probala da proda u EU isti taj sir pod imenom "feta" nece ga moci prodati pod tim imenom (jer pre svega proizvodi "tvrdi kravlji sir" a feta je "tvrdi ovciji sir" sa nomeklaturom tom a ime zasticeno u grckoj. da bi se izvozilo direktno sve ovo mora da se nauci a ja cu celu zimu na tome da radim i budem spreman sledece leto za samostalni izvoz. plava bobica je odlicno gajeno voce i prodaje se kao sveze i tu ima dobru cenu jer kao zamrznuto nema nikakvu upotrebu i ne trazi se na trzistu kao zamrznuto (o toj komercijalnoj opasnosti sam pricao bez zelje da umanjim vrednost posla sa gajenjem "plave bobice"u srbiji) svaki forum na internetu je mesto gde se razmenjuju misljenja a ne da se bude tvrdoglav i ne demokratican...zato uvazimo razlicitost misljenja i analiza
 
vladane ti ces iduce godine pokusati sam da izvoszis jagodicasto voce a ja ga 2 godine izvozim i decidirano ti tvrdima DA JE BERBA DOMACE DIVLJE BOROVNICE ZABRANJENA a o izvozu nesmes ni da pomislis jer se striktno o tome vodi racuna ,,raspitaj se malo a ne da letis kao zdrebe pred rudu ,,,ti samo mastas a ja se timer bavim i ti sada mene ucis pameti ..a to sto se ti tvoji proizvodi ubrani na staroj planini i ostalim predelima sto se utovara u kamione nocu i svercuje nocu o tome necemo da pricamo kao i o mnogim stvarima koje se rade NA CRNO ---kakva drzava takva i poljoprivreda/
 
provac ja sam kao dekart koji kaze "u sve treba sumljati dok nam ne bude potpuno jasno da u to netrebamo sumljati" i ja vise ne sumljam niti mastam jer je jasno da se "divlja borovnica" izvozi iz srbije i da nije zabranjena za branje i izvoz, i to nije sverc vec je to provereno na carini (mozes i ti proveriti ako pozoves bilo koju carinsku sluzbu ili tu tvoju evo ti adresa i telefon Carinarnica Šabac
Beogradski put bb
15000 Šabac
015/300-690
015/300-711 faks
mozes pozvati i bilo kog speditera koji se bavi tim poslom) mislim da su tvoje namere dobre jer zelis da promovises proizvodnju gajene "plave bobice" ali nemoj da ponistavas rad svih onih koji beru , zamrzavaju, ciste i pakuju "jedinu pravu divlju borovnicu" najbolji od davnina lek za vid, (ponavljam i lekovi za vid se prave od ekstrakta divlje borovnice- a piloti je jedu za dorucak) tvoja ostrasnjenost u ljubavi prema "plavoj bobici" zamaglila je sve druge vidike pa ti iz tog razloga predlazem da pojedes malo divlje borovnice i pogledas oko sebe malo bolje jer sve nije crno belo niti je tu kriva drzava vec znanje (ili saznavanje) o odredjenoj materiji, a ne povrsno gledanje iz samo svog ugla, jer po tvom pisanju svi koji se bave branjem ili preradom jedino pravom "divljom borovnicom" su kako kazes "nocni sverceri-lopovi" ne provac to su teske reci (kleveta je pravno kaznjiva kategorija-i vodi racuna da ne klevetas sve one koji po srpskim planinama zive od branja borovnice ili vrganja) divlja borovnice se legalno uz dozvolu bere i preradjuje u srbiji i izvozi svuda po svetu (ili koristi u preradi u sokove ili djemove u zemlji) to je jedina istina
 
ALO .... jel ovo tema o borovnici ili...? POSTOVANI provac molim te nemoj mu nista odgovarati besmisleno je ....zar ne
 
pole duvanist sabac i provac provo sabac (verovatno ste komsije i solidarni ste sto je dobro i mozete brzo praviti zadrugu sto je jos pozitivnije jer znaci udruzivanje) tacno je malo smo zalutali sa teme (promasili temu) nije ovo tema o borovnici vec o malini pogresio sam prihvatam premestanje od strane "glavnog moderatora" na "sporedni kolosek" ili nazvano "Chat u voćarstvu" a vas dvojicu pozivam u mataruge (selo pored kraljeva) na rakiju pomirenja i udruzivanja
 
A skim se ja to svadjah da bih se pomirio...? Asto se tice udruzivanja .... to je samo FARSA ...... Ovo je 21 vek ....vek mobilnih,brzih vozova,interneta .....iii I cela SRBIJA (srbistan) je samo jedno osrednje SELO. Koje bi moglo biti i samo jedna udruzena ZADRUGA al da se ima htenja i mudrosti .
U svetu postoje udrusenja i mnogo veca nego sto je cela Srbija :sta:
 
Nazad
Vrh