Chat u ovčarstvu i kozarstvu

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
mislim da sam na forumu video da i ti gajis idf?koji je procenat bliznosti kod njih a koji je kod Sarole?
 
Ne znam za sarole pitaj Majilovca,kod mene na predhodnom jagnjenju(ovce +dviske) 2,1, a na predproslom 2,4.Naravno pitaj i ostale kolege sa idf,narocito gore pomenute,Idf je inace odlican za proizvodnju jagnjadi od 25-40kg,tj za kilazu koju postignu do vremena zalucenja kad najmanje kostaju,npr kod mene je za oko 80 dana(prosek dana dojenja/starost jagnjadi) kilaza bila 36kg a potroseno koncetrata po jagnjetu 20kg.Sve ovo je naravno uz dobru ishranu.
 
plodnost je idevidualna kod bilo koje rase,plodnost zavisi od ishrane grla,odlik rase kaze da sarole u boljim stadima daje i do 2,5 po jagnjenju,svi koji imaju ovce znaju da ishrana odlucuje procenat jagnjenja,uporedjivati kilaze izmedju rasa mislim da je isto jako tesko jer ishrana kod mene i drugih je razlicita,raditi klanicku robu bez mesnatih rasa mislim da je promasaj jer mesnate rase u melezenju daju siru i tezu jagnjad,prirast je jako dobar,e sad mozda ce me mlogi kritikovati ali za mene je sarole,teksel i safolk mesnate rase u srbiji,
 
Pa ja imam kritiku za Safolka,u Srbiji ga nema bar onakvog kakav bi trebao da bude,ako si mislio za kritiku sto se tice da si izostavio IDF pa mozda malo,u nasim udzbenicima nasi strucnjaci ga svrstavaju u kombinovane rase meso/vuna a Francuzi u mesnatu rasu sa izuzeto kvalitetnom vunom,podatci koje sam ja nalazio za texela su da daje cak vise vune negoli idf,tako da je za mene a bogami i za Francuze IDF mesnata rasa stim i tovna.E mozda ce mene sad da kritikuju.Slike koje je postavljao Strainac


----------


---------- Poruka napisana u 20:09 ---------- Prethodna poruka je at 20:07 ----------


2epkajq.jpg
 
ja znam da je idf kobinovana rasa koja je selektirana na mesnatost u zadnje vreme,takodjer ako pricamo o mesnatosti rasa onda moramo da spomenemo i partije mesa,znaci da su mesnate rase te koje imaju kolicinu mesa na najboljim partijama,e sad u inostranstvu je idf mesnatiji za razliku kod nas i zato ja mislim da idf ima malo nizu poziciju za poboljsanje mesa od teksela,sarolea i safolka,kolega sa safolkom se apsolutno slazem o situaciji u srbiji,cak bih pre reko da je u losijoj poziciji nego teksel i sarole ali normalno ovo je moje misljenje
 
sto se tice hrane jeste da znaci puno ali znace puno i karakteristike sta taj ovan ima u sebi i sta daje mozes neke hraniti i na kasicicu ali svo nikako bude ima ulogu mnogo i genetika


---------- Poruka napisana u 20:23 ---------- Prethodna poruka je at 20:21 ----------

sta bi se desilo da se embrioni ovcji ubace u kozu,,,mislim jer koza ima vise mleka od ovce i da bi ladno vise jagnjadi odranila a da imaju dovoljno mleka
 
Grebicu te melezanke su dobre pusti sarole ili cak safolk ovna ako nadjes
lle de france koza ima vise mliejka ali njeno mlijeko je rjedje i manje ima masti
 
ja znam da je idf kobinovana rasa koja je selektirana na mesnatost u zadnje vreme,takodjer ako pricamo o mesnatosti rasa onda moramo da spomenemo i partije mesa,znaci da su mesnate rase te koje imaju kolicinu mesa na najboljim partijama,e sad u inostranstvu je idf mesnatiji za razliku kod nas i zato ja mislim da idf ima malo nizu poziciju za poboljsanje mesa od teksela,sarolea i safolka,kolega sa safolkom se apsolutno slazem o situaciji u srbiji,cak bih pre reko da je u losijoj poziciji nego teksel i sarole ali normalno ovo je moje misljenje

U najboljoj poziciji trenutno za poboljsanje mesnatosti meleza u Srbiji je Sarole,pa texel i Idf(zahvaljujuci uvozu a bogami i po nekom grlu iz Srbije)Sarole ce to i ostati zbog tebe i slicnih koji ce uvoziti,jedino neko da uveze onu rugobu od texela(one sa slika koje gledamo ovih dana) pa da vas ugrozi,ali za gajenje u cistoj rasi ja se nadam da ce idf biti broj 1. za 4-5 godina kad se uvezeno i ono sto treba uvesti rasiri i popravi genetika u stadima,mada i sada ga ja ne bi menjao ni za jednu rasu kad je u pitanju odgajanje u cistoj krvi.Eto toliko.pozdrav kolega Majilovac,zaboravih da safolk ima velike sanse ukoliko bude uvezen,a sada je ta prica smeesna
 
Safolk je uvežen u Temerin iz Nemačke pre 7 godina. Prikazana prva jagnjad u proleče 2006god. Uveženo 10 ovaca i dva ovna. Tad je najavljena aukcija za tu jagnjad. Mislili biće 1000evra. Odkud toliki broj za 6god. A imali su i žešćih uginuća. Sve mi nešto miriše da je crna klempava pomogla proizvodnju. Toliko o ovoj rasi kod nas. Il de france je odličan i što kaže Mirko u čistoj rasi nema prigovora. Al mu samo fali malo svežine. Za sada su texel i šarole najbolji. Texel ima kao malo teža jagnjenja što su demantovali Srele i Miladinović. Šarole daje u meleženju nešto napredniju jagnjad od texela. Opet melezi šarolea su nešto mekši kad su extremno niske temperature mada ja nisam imao gubitaka zbog toga a nisam koristio one fenjere što greju. To je tako. Ko šta voli nek izvoli. Htede da se osvrnem na muskulaturu kod ovih rasa naročito u zadnjem kraju al nesmem ni da pomenem da me nebi opet dočekali sa drvljem i kamenjem. Ps. BUTOVI
 
Nemas Sarban gubitke al prirast sigurno biva ugrozen na niskim temperaturama,to smem da potpisem.E sad ja imam svoje misljenje o melezenju i kombinacijama,al sam sa idf-om prezadovoljan sa ovakvim kakvog imam,jos da ubacim nesto od ovih sto dolaze preko grane i mislim da ce biti u fulu.
 
Jasno kao dan. Zato ovi sad od poluromanovi i šarolea idu kao ladna voda. Zimus je bilo povuci potegni.
 
Ne plasim se ja dal ce da mrce,nego da mi je jedan od one dvojice od gore taman mu ja pomagao da skoci ne bih se bunio, situacija kod mene je takva kakva je,ja mislim solidna,al se trudimo da bude bolje.
 
@eness srecno zaposlenje,dobrodosao u hobi klub:)
ma stanje kod nas je sjajno trenutno...
40 stepeni napolju narednih 10 dana najmanje,jagnjad za klanje 1,72 eur/kg ovce 0,9 eur/kg koliko je seno i kukuruz sarbanac je vec rekao
Uzasna godina bar za mene...
Tesko je biti optimista ovih dana...
 
@eness srecno zaposlenje,dobrodosao u hobi klub:)
ma stanje kod nas je sjajno trenutno...
40 stepeni napolju narednih 10 dana najmanje,jagnjad za klanje 1,72 eur/kg ovce 0,9 eur/kg koliko je seno i kukuruz sarbanac je vec rekao
Uzasna godina bar za mene...
Tesko je biti optimista ovih dana...
Ti ces nam najbolje reci kako bi sad bilo da nema plate?tj.da si profi ovcar.
 
da nema plate bilo bi prodaj u bescenje ili pozajmi kad treba da se kupe zito i koncentrati,ne daj Boze da placam i veterinare pa to bi bio tek haos...npr za spricanje fascovermom uzimaju 300 din po ovci,50 kom 3 puta godisnje pa racunajte plus janjad ili kad se nesto razboli....
 
Ako daju dobru dozu faskoverma to kosta oko 90.oo dinara,sto znaci 13-14000.00 godisnje naspram njihovih 45000,00 lepa usteda.
 
Dobro jutro momci! Da li bi trebalo osisati jagnje koje je u martu ojagnjeno? Plasim se da nije previse mlado za sisanje, Tacnije ojagnjeno je 16-og marta.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh