Chat u ovčarstvu i kozarstvu 2

Ja pokosim juce lucerku kad odem veceras (nisam se organizovao mogao sam lado uskupiti pa ujutru balirati) da pogledam kako izgleda kao ono komsija nakupio dzak i na biciklo i ode covek zatekao ga kad je kretao iz moje njive, pre neko vece obiju nam prodavnicu, ovo je vreme vise haos radis za drzavu i lopove
 
Ovo vrijeme skorz ludo kod mog strica prije neku godinu baco neko so za mlade sadnice a neki dan mu neko luk pocupao i odneo sebi
 
Sve je otislo u vraziju mater, sve se redom krade! Kako je pocelo krasce i jaja ispod kvocke! Sta mislite sta bi moglo biti, jedna ovca ima zacepljen nos i curi joj, pa povremeno dise na usta? Jede normalno sve. Mozda je prehlada u pitanju?
 
Kolege da li postoji posebna tema o sudanskoj travi ?
Da li je neko sejao, imam nameru da je posejem na oko 2000 m2, da li neko ima iskustva ?
 
imam ja sejem je od 2001.
sej ne razmisljaj
extra je
djeubreta sto vise sto znaci stajnjaka sto vise plus 300 kg npk na ha plus kan posle svakog otkosa 150 kg na ha
ne greje se kad se pokosi,tesko se susi za seno ali moze probao sam
kosi n oko 15 cm visine tako se najbolje regenerise
kosi se kad predje metar zbog otrova nekih
sej u oko 10 .maja u lepo usitnjenu zemlju
ako imas zalivanje zalivaj i djubri ,moze i vise god na istoj parceli
 
Brz odgovor prepun korisnih saveta. :ppozdrav:
Imam ovčijeg đubreta oko 5 t, razmišljao sam to da razbacim na tih 2000 m2 ( ima dosta semena korovskih biljaka, da li to može da stvori problem ? ) i da zaorem 50 kg MAP-a, a neko azotno đubrivo da bacim posle kosenja.
Raspitao sam se seme ću kupiti na institutu, koliko treba da se osuši da može da se balira, dobio sam od prijatelja desetak bala lepo osušene, neverovatno kako su je ovce jele.
Ta površina nam je pod zalivnim sistemom, koliko godina može da se kosi ?
 
jednogodisnje biljka nazalost
sej sto gusce da gusi korove nemas problema tako
ako se prevrce lepo bolje da ide u stogove i da se malo soli sigurniej je od bala ipak
sorta srem je skroz ok\
susenje bar 4 dana vrela
 
Sejaću je ručno ili ako neko bude sejao detelinu pa ću ga zamoliti da mi poseje.
Od sorti ću videti šta imaju kada odem da kupim.
Hvala kolega. :ppozdrav:
 
Ma lucerka je zakon sve ostalo je zajebancija,bez nje ni rane ni stoke,ostalo su bajke za malu decu,a mi sad sto sejemo vestacke trave i ostalo to je cista nuzda,bolje smo cuvali nase livade i bacali djubre,nego sad ovo,imam ja livadu oko 70 ari nije poorana 20 godina,al isterano djubre tu travu ovce jedu ko lude,a ima neki miris milina u senjak da udjes,steta sto to nestaje polako.
 
Kod nas livada slabo ima, pašnjak od oko 1 ha kosim i baliram jer bi mi prevelik posao bio da ovce vodim na ispašu do njega. Prošle godine je bilo oko 200 bala sa njega, bez i jednog kg veštačkog đubreta, ove godine sam izbalirao svega 40 bala, seno je kao iz bajke, ali ga je malo.
Ako se ponovi još neka ovako sušna godina mogu da prodam polovinu stada, detelinu ću sejati na 1,2 KJ, ali tek sledeće godine, zbog toga sudanka treba da iznese veći deo sledeće godine.
 
Ma dobra je ona ako je ovakva godina pa moze da se osusi,al sto ume da pokisne,isto ko i ovas i grahorica,bez cetiri dana i stocne soli nista,lepo ti reko kolega a ti kako hoces,plus jednogodisnja biljka,neznam koliko je isplativo,opet moras da primenis agrotehniku na toj parceli sledece godine,neznam sta da ti kazem,djubre je skupo a ona bez njega nece,i to u vecim kolicinama,reko ti kolega gore koliko posle svakog otkosa,da valja Sumadinci bi sve nju sejali,a ne niko. . .:osmeh:
 
Haha :haha:, sve je kako ste rekli, ali ni sam ne znam šta da radim.
Probaću pa sledeće godine mogu da prskam totalom i sejem detelinu ako ne budem zadovoljan.
Planirao sam i malo prosušenu da im dajem, balirao bih samo ako bi video da će biti više lepih dana.
Kako se u ovom periodu suše snalazite za hranu ?
Hranimo ih svim i svačim od sena, deteline, kukuruzovine, jabuka.... :haha:
 
,a mi sad sto sejemo vestacke trave i ostalo to je cista nuzda,bolje smo cuvali nase livade i bacali djubre,nego sad ovo,imam ja livadu oko 70 ari nije poorana 20 godina,al isterano djubre tu travu ovce jedu ko lude,a ima neki miris milina u senjak da udjes,steta sto to nestaje polako.

Dal je moguce da ovo cujem od tebe soumi,tj da hvalis livadsko seno-inace za mene je No.1
 
Nazad
Vrh