Centralno i etazno grejanje.

Razliku pravim cetvorokrakim ventilom , mogu ako hocu na kotlu 90 a na radijatorima 10 , bukvalno kako god pozelim stelujem , na 90 drzim najvise zbog dugovecnosti kotla. Mogu na radijatore slati i 90 temp nece preci 22 koliko je zadato . Termo glave vam stede ogrev . Kad termo glave sve pozatvaraju digne se temp na kotlu i regulator promaje zatvara klapnu i vatra staje , Slama Stoji onako uzareno u kotlu , cim padne temp u kuci ispod 22 glave otvaraju radijatore ulazi hladna voda u kotao pada temp na njemu , otvara klapnu i vatra krece ponovo da gori . Prosto ko pasulj

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Moje iskustvo nije takvo. Probao sam da ubacim novu balu u kotao čim izgori prethodna (temperatura vode bude preko 60). Tad ta nova bala vrlo lako otera vodu preko 90 i klapna zatvori potpuno. U takvoj situaciji bi očekivao da ta bala ne izgori bar 2 sata ali se to ne dešava. Bala iako ne gori plamenom polako nestaje i ne dobije se očekivani efekat kao što je to kod uglja ili drva.

Takođe mislim da termo glave ne mogu da uštede ogrev. Mogu da naprave ugodnu temperaturu, ali deo energije koji je kotao stvorio a nije prosleđen u kuću (jer su termo glave zatvorile) svakako se ne sačuva u potpunosti u kotlu već deo ode kroz dimnjak.
 
Moje iskustvo nije takvo. Probao sam da ubacim novu balu u kotao čim izgori prethodna (temperatura vode bude preko 60). Tad ta nova bala vrlo lako otera vodu preko 90 i klapna zatvori potpuno. U takvoj situaciji bi očekivao da ta bala ne izgori bar 2 sata ali se to ne dešava. Bala iako ne gori plamenom polako nestaje i ne dobije se očekivani efekat kao što je to kod uglja ili drva.

Takođe mislim da termo glave ne mogu da uštede ogrev. Mogu da naprave ugodnu temperaturu, ali deo energije koji je kotao stvorio a nije prosleđen u kuću (jer su termo glave zatvorile) svakako se ne sačuva u potpunosti u kotlu već deo ode kroz dimnjak.
Vidis meni kad npr ide preko ventilatora strujanje vazduha , kad kotao nagura temperaturu , klapna se zatvori i ventilator stane , toplota moze da ide u dimnjak samo kroz malu rupu precnika 4-5 cm , dok kod vas ide kroz rupu precnika 20cm . I naravno da ti 4-5 puta vise gubis toplotu iz kotla od mene kad je klapna zatvorena. Otud i nemas taj efekat kao sa drvima

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Daner možes koju sliku ubaciti kako izgleda taj sistem sa ventilatorom!
evo ga , nasjoh slike kad sam ga kupio
30c3d1d83ed965cc356cb5983cad6c8b.jpg
883d566d77bb933bc4095b6acce3835f.jpg
0f62ee9a33f1ef404ceff8bf242725f4.jpg
a0fdd8c483bee8c8fc118887951ccced.jpg




Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
4e8f87e52d7abe28b51897f9a2b5e6ad.jpg
 
Znači, kad se zagreje na zadatu temperaturu zatvori i prednju klapnu od vazduha (promaje) i zadnju od dimnjaka?
 
Znači, kad se zagreje na zadatu temperaturu zatvori i prednju klapnu od vazduha (promaje) i zadnju od dimnjaka?
Zadnja klapna se steluje , ako hoces preko ventilatora da ide zatvoris zadnju odmah i ukljucis ventilator koji je automatizovan na temperature koje mu zadas , a ako hoces preko dimnjaka otvoris je i ventilator ne palis.
I tako je kad kotao nagura zadatu temp. zatvorena je i prednja i zadnja klapna , dim moze da prodje samo kroz rupu 5cm precnika kroz koju ventilator usisava dim .( naravno on je ugasen kad dodje do zadate temp).

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
@daner
Slikaj kad imas vremena samo da vidim onaj cetvorkraki ventil koji si spominjao, da vidim da li je isti kao kod mene i ako je isti slikaj da vidim na koliko je postavljen, nastelovan i ujedno temp. u kotlu i na satu u mrezi.
Postavicu i ja slike mog kotla!
 
@daner
Slikaj kad imas vremena samo da vidim onaj cetvorkraki ventil koji si spominjao, da vidim da li je isti kao kod mene i ako je isti slikaj da vidim na koliko je postavljen, nastelovan i ujedno temp. u kotlu i na satu u mrezi.
Postavicu i ja slike mog kotla!
Evo ti sad cetvorokraki a temperature cu kad dodjem sa posla slikati , sad sam tek nalozio pa su obe 25 stepeni , na toliko je palo preko noci jer sam zadnji put lozio jednu balu sinoc u 9h
a4ac6ced80e230a82958c2675798a196.jpg


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Na ovaj četvorokraki bi trebao da ide neki motorni pogon koji reguliše poziciju mešnog i pušta zadatu temperaturu vode.To mnogo pomaže i pojednostavljuje sve.
 
I ja imam takav ventil, gde god da sam pitao za motorni pogon svi me gledaju kao krava mrtvo tele..čak sam zvao Hertz I razgovarao sa njihovim serviserom I on nije znao da mi objasni šta da kupim I gde kupim taj pogon.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
I ja imam takav ventil, gde god da sam pitao za motorni pogon svi me gledaju kao krava mrtvo tele..čak sam zvao Hertz I razgovarao sa njihovim serviserom I on nije znao da mi objasni šta da kupim I gde kupim taj pogon.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk

Potraži u nekim malo bolje opremljenim radnjama opreme za grejanje.Proizvođači su ESBE,SELTRON,HERZ,IVAR.Možeš pogledati na net-u kako izgleda i šta da tražiš.
 
Ma na netu sam sve i našao ali je situacija na terenu malo drugacija,čak i bolje prodavnice kod nas ih nemaju ili kažu da je najbolje neki serviser da mi preporuči šta da kupim...

Sent from my C6603 using Tapatalk
 
Kod mene je ovakav ventil.
Ja ga drzim u ovoj poziciji, temperatura je za 10 stepeni veca u kotlu u odnosu na mrezi, ako ga okrecem u desno na 2 od 3 stepena koje ima pada mi temperatura u mrezi na manje od 50 stepeni dok je u kotlu 20 vise ali sa temperaturom u mrezi na 45-48 stepeni nisam zadovoljan temperaturom u sobama.
e780b991ec44c20723e1334b73328ddc.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@daner
Slikaj kad imas vremena samo da vidim onaj cetvorkraki ventil koji si spominjao, da vidim da li je isti kao kod mene i ako je isti slikaj da vidim na koliko je postavljen, nastelovan i ujedno temp. u kotlu i na satu u mrezi.
Postavicu i ja slike mog kotla!
evo ga , dosao kuci al me mrzi cekati 90 da nagura
069c96f2d5e75bd2e074093a229f907d.jpg
43ba10032276f2b04271d9c9cfac291c.jpg


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh