Centralno i etazno grejanje.

Сремац, то што је декс написао се зове још и ракетна пећ (rocket stove burner). Веома слично пулсном погону (технологија из другог св. рата).
 
Ovaj je terming kula,tatin je proceruo pre 5 godina,al on je ložio sve i svašta,i drva,i čokanje i sojinu slamu,ja samo slamu u 95 posto slučajeva sem 21ve jer mi ttad oluja odnela šupu pa mi dosta bala propalo...tatin su u kuli remontovali za nekih 300e tada,zamenili kompetan zadnji deo...
Moj nikad se nije ni čestito zaprljao od gareži ili smole za razliku od njegovog jer ja uglavnom koristim žitnu slamu koja ostavlja bas puno pepela,al peć i odžak nemam šta da čistim...
Najbitnije da mi staje cela bala..po komšiluku ima par iz kovačice i ne znam koje još i ni u jednu ne može komplet bala,nekako im visoko al kratko ložište...
Ja sam eto do sad bio prezadovoljan...
Како си задовољан грејањем на житу сламу и колико бала дневно трошиш? Ја имам котао реко би рађен по лиценци на ове из термина. Радио ми човек што ради у термингу па кући он и син приватно праве котлове, једино што ја сам тражио да ми направи да две бале могу једну на другу да убацим. Пробао сам житну сламу али што кажеш јако пуно пепела остаје после ње. Хтео сам кукурузовину да пробам али док сам се намислио да балира ветар раздувао све што је било за балирање по атару.
 
Ok, o svim tim stvarima uopste nisam razmisljao, u pravu ste naravno.
U glavi mi je jedino to sto je na neki nacin neiskoriscena energija a nemam sta sa njim da radim.
Znam da je to u Americi veoma lepo uredjeno da slucajno ne dodje direktno u dodir sa prirodom.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Da ti pravo kažem kukurzovina je samo nužno zlo,najslabije mi greje a rasturi presu,bude nešto bolje kad iza leksiona baliram samo otkose gde ima dosta čokanja,al su takve bale dosta erlave,i plus što ih miševi obožavaju pa bude mnogo razbucanih bala...
E sad žitna slama greje dobro pod uslovom da je slama odstojala bar mesec dana na otkosima i pokisla par puta,u suprotnom dosta dimi i nikad da se razgori,veliki minus je ogromna količina pepela,veliki plus je ko što sam i pisao čista peć i čist odžak...moraju bale biti nabijene momački,al to mislim da je univerzalno..
I ja neke bale stavljam na kant,neke ne,i ne vidim razliku...moje su bale nešto šire pa nekad i ne mogu drugačije..
 
Koliko potrošim sojinih bala toliko potrošim i žitnih na dan...soja ipak nabije malo veću temp...
Gresjao bi se i ja na soju kad bi je ovde bilo,ovako daj šta daš,ne žalim se...
 
Što se tiče polovnog kotla-to imaš. Hocu da kažem da je to stvar za koju ne možeš znati u kakvom je stanju kada ga kupuješ. Možda je isti kao tvoj-procureo,možda ce procureti za godinu a mozda i nece. Ti izvedi zaključak.
 
Zovem ujutru da vidim za remont,ako se predugo čeka kupujem nov...nema tu mnogo pameti,idu sve hladniji dani,deca mala...
 
Nema tu remonta, nemoj se dati zavarati, jedino ako je spolja procureo tu se može zavariti. Ono iznutra gde je lim "navukao" ugljenika u sebe od loženja, možeš mu duvati u **greška što se tiče varenja....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Pa pisao sam,tatin je remontovan,i opet radi dobro..oba su pustila na istom mestu,tamo gde plamen udara u klapnu..
Mislim da je matori čekao 3 meseca ma red,i to u sred leta,tako da sad od toga svakako nema ništa,treba mi kotao čim pre...
Oni su taj komplet zadnji deo odsekli i stavili nov..krpljenje svakako nema smisla
 
Ako budes kupovao novi raspitaj se za kotao gde staju dve bale.Imao sam Simanovacki sa jednom balom i stvarno je sluzio,kada je progoreo kupio sam Sukom gde staju dve bale i mnogo je bolje.Ali evo stoji vec trecu sezonu jer sam presao na gas.
 
Ok, o svim tim stvarima uopste nisam razmisljao, u pravu ste naravno.
U glavi mi je jedino to sto je na neki nacin neiskoriscena energija a nemam sta sa njim da radim.
Znam da je to u Americi veoma lepo uredjeno da slucajno ne dodje direktno u dodir sa prirodom.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Kako se onda legalno prodaju te peci?
 
Ja ne mogu da ti odgovorim jer ne znam nista o tome, tek planiram da se detaljno informisem.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
  • Like
Reagovanja: SDF
Gorionik na ulje/naftu/pelet teoretski može da se ugradi na bilo koji postojeći kotao. Nemojte se igrati sa samogradećim gorionicima bez adekvatne zaštite. Ja sam se grejao nekoliko sezona na gorionik koji sam napravio pa sam ipak iz bezbednosnih razloga prešao na fabrički gorionik. Jedan kolega sa foruma (koliko se sećam) nam je nastradao i preminuo zbog takvog sistema u samogradnji.
 
Ми смо имали горионик на лож уље и нафту било лепо за грејање. Неки страни горионик је био у питању још отац у пећку поређао шамотне цигле из ТА пећки. Цигле се усијају и кад се угаси горионик још пола дана су грејале.
 
Ako budes kupovao novi raspitaj se za kotao gde staju dve bale.Imao sam Simanovacki sa jednom balom i stvarno je sluzio,kada je progoreo kupio sam Sukom gde staju dve bale i mnogo je bolje.Ali evo stoji vec trecu sezonu jer sam presao na gas.
Ne grejem ja puno kvadrata,mislim da bi to bilo suviše,ili bi morao dodavati rezervoar za toplu vodu,a njega mislim da nemam gde...i sa ovim potrošim 6 bala maks..
 
Šta mi je potrebno od alata da bih montirao ovo lonče na radijator?
8240031ba85a5d8cf5cb8090eda0ff11.jpg


Послато са 2201117PG помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh