Centralno i etazno grejanje.

Blesav je onaj ko toliko placa tonu drvenog peleta.
 
@Slobo,prizemna mu je kuća,izolovana kako valja sa svih strana,gasni kotao u kući i ne greje se nijedna pomocna prostorija osim kuće,ima i podnog grejanja,sistem radjen bakarnim cevima i panelnim radijatorima te se brzo i ugreje.Kod mene je grejanje radjeno '84.godine.Od peći mi kreću gvozdene cevi nesto ispod 2".Aluminijumski radijatori i ceo sistem sa veelikom kolicinom vode...Kod mene je non stop 22-23' nema dan-noc,tako mi se pokazalo da je najmanja potrosnja bilo kog goriva na koje sam se do sada grejao.Ako kombinujem nocu nizu temperaturu,ceo sistem mi se vise ohladi i posle toga mnogo duze radi na punom gasu da bi to posle zagrejao.Isto kao i el.bojler za vodu:najmanje trosi struje kada je stalno ukljucen a ne da se svaki dan pali i gasi.
 
To ti je isto kao i kod uglja.Uzmeš jeftinu Kolubaru pa potrošiš 10 tona i ne ogreješ se ili uzmeš skuplji Đurđevik i ogreješ se ko čovek a potrošiš 5 tona.
 
Ovaj drveni sto trenutno trosim je plaćen 170 evra/t uvoz iz Bosne.Imam i par tona nekog separisanog uglja sličnog onom na koji se @Jbrtka grejao nekoliko godina samo mi treba da nadjem vremena da podesim gorionik za njega.
 
Uf mnogo,pitam iz sledeceg razloga,grejem 360 kbvadrata na piljevinu,godisnje potrosim max. do 5 zmajevki i to me kosta 50.000 dinara,drzim na 24 stepena dan noc u kuci i hodamo skoro u gacama,problem mi se javlja sa snabdevanjem piljevine i za ovu sezonu ce mi mozda faliti jedna prikolica zavisno kakva ce biti zima,i sad razmisljam da predjem na pelet a koliko citam ovde ja bi sigurno na tu kvadraturu spalio 10 tona sto je jednako od 1700 do 2000e,od kako se poceo praviti pelet i briketi od tada mi je muka za nabaviti piljevinu,pa razmisljam za sledecu sezonu sta cu i kako cu,pocinjem razmisljati o sapuriki cokovu ili kako god,praviti neki elevator iz kombajna pa skupljati ili neznam ni sam.....
 
Cito sam da neki sto se greju sa peletom ,mesaju ga sa kokuruzom u zrnu i navodno moze da funkcionise,jel neko ovde to probavo.
 
Koliko tu treba nafte? Po mom mišljenju, šapurike ložiti u manji kotao za bale npr. kao senćanski od 40kW, uz obavezni akumulator toplote. To bi trebalo da napuni akumulator čak lakše i brže od bala.
 
@danger

Progurati sepuriku kroz silo kombajn i eto mase za gorionik :)



Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
Ja sam se na takve sapurike grejao 3-4 godine i resio sam da predjem na pelet.Agro pelet je oko 100-120 evra/t a ljudi kazu da ga ide 10-15% vise nego drvenog za istu kalorijsku moc.Tu je matematika daleko bolja nego kod drvenog peleta.Ovaj moj gorionik moze da guta sve sto gori a iz iskustva sa gorionikom koji sam ja pravio dobro greje i koštica od višnje,od kajsije,ljuska od oraha...
 
Ljudi prikolica sapurina kosta vise skuplle od peleta,,,samo proracunajte...
bojceticu,to sto su tvom rodjaku majstori rekli da ce da trosi4,ili 5 tona peleta,ado tada je trosio rcimo vagon uglja,kaci macku o rep,isto kao da ti neko tvrdi da mozes sa 5 litara nekim traktorom da uzores 1 hektar...nadam se da razumete sta hocu da kazem...
danger,ako menjas gorionik,moj ti je savet da kupis na agro pelet,sa njim mozes da sagorevas i agro .i drveni a i sitan ugalj,,,agro pelet ima da se kupi i po 100evra,a sto se tice kvaliteta,neki agro pelet se i manje potrosi od drvenog,sve je do kvaliteta peleta.ja sto sam pravio za sebe,od soje,bez problema je sagorevao u centrometalovom i ferolijevom gorioniku koji je namenjen samo za drvani pelet.
 
Kod nas ljudi ubacuju na pelet i svi lazu oko potrosnje,ja sam presao na bale i mogu reci da mi je najjeftinije,jer i preko zime radim oko farme i plus radionica tako da sam skoro uvek napolju,i uz to imam sapurika svake godine oko 4-5 kamionskih prikolica... Imam svoju soju,presu i smestaj za bale... Neka potrosim 500e godisnje na ogrev opet bolje nego 2000e sto sam do sada trosio
 
Ja isto na bale, svoju presu, radnici i baliranje me kostaju oko 200e ukupno da bude spakovano kuci,Ne mrzi me 10 celih min na dan da odvojim na lozenje ( na svakih 6h po dve bale)

bilo koji drugi vid grejanja da imam ne bih bio ispod 1200e ( oko 250 kvadrata grejem ,plafon 2.8m)

ustedim 1000e godisnje,malo li je

neka geejna sezona traje 5 meseci,dodje mu 200e mesecno tih 10 min sto dnevno radim

a i na peletu nije da nema nikakvog posla, mora se dosipati svaki drugi dan cistiti itd opet ima nekog rada i zahteva skladiste za pelet

Jedini 100% luksuz priznam plin,nema pipanja nikakvog






Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
Ja ove godine ispresovao 650 bala, plaćeno samo presovanje 25 din,i potrošena nafta za skupljanje ne prelazi 20 litara,sve ukupno 150 - 160 eura,ne ložim ništa više od toga,u kući uvek imam nekog, taj problem nemam,bale su mi u dvorištu udaljenost 20 metara od kotlarnice,a u podrum koji je u sklopu sa kotlarnicom stane mi 80 bala slame,tako da jednom ili dva puta mesečno izađem da napunim podrum i to biram kad je lep dan.Za mene nema bolje,kad budemo stariji razmišljaćemo o peletu do tad slama je zakon.
 
Mene bala košta 70 din/kom. Potrošnja je prosečno oko 1000 bala godišnje. Ove godine sam izbalirao 1150 bala. Svaki drugi dan izvučem po džak pepela. Kod svakog loženja moram da pročistim ložište pošto ne prođe dovoljno vremena da sav pepeo pređe iz letećeg u onaj kao brašno, a to za posledicu ima oblak pepela koji delom završi u plućima. Nije sve ni u jeftinoći, a nije baš ni jeftino toliko...
 
Šta se radi kada se jesen okiša pa se ne uhvati sojina slama?Mora li se spremiti žitna slama za svaki slučaj ili se ide na faktor sreće?
 
Ja jos uvek koristim drva i ugalj. Za grejnu sezonu potrosim 10 m drva hrastovine i oko 5 - 6 t uglja suve vreoce.
Oko 1100 e. Greje se oko 250 m2, kuca bez spoljne izolacije.
I ugalj i drva su na dohvat ruke cim se otvara vrata kotlarnice.
Lozi se kad je najladnije vani na svakih 5 sati.
Razmisljao sam o grejanju na pelet ili gas ali sigurno bi novcano skuplje bilo.
O balama, teglenju istih i na njivi i kuci, i lozenju kad je hladno vreme na svakih 2 sata i boravku veceg dela dana u kotlarnici nego u sobi, ne razmisljam cak i jeftinije da prolazim.
 
Dukej kako te izadje 70din? Kod nas je baliranje 22-25 din i ekipa za utovar istovar 15din od bale... Za 40din ispod supe...
 
Šta se radi kada se jesen okiša pa se ne uhvati sojina slama?Mora li se spremiti žitna slama za svaki slučaj ili se ide na faktor sreće?

Zitnu slamu smo koristili samo prvu godinu i nikad vise imamo sve svoje i uglavnom presujemo kukuruzovinu i to posle kombajna,prvi put smo ove godine presovali slamu od uljane repice pa cemo videti kako je.
 
Nazad
Vrh