Centralno i etazno grejanje.

Pa i ja ću krenuti s 40 pa kako budu padale temp ispod 0 ako ne može da zagreje svakako ću podizati polaznu temp. Sve dok radi u kondenzaciji je odlično.Uostalom kako nije, do 53 stepena povratne temp kotao je u kondenzaciji.
Neide to bas tako,povratna bi trebala da bude znatno niza od polazne,ako se nevaram?
 
To zavisi od gubitaka ali je u praksi uvek tako da je povratna niža od polazne. Svi kažu da je kotao u kondenzaciji dokle god je povratna do 52-53 stepena
 
Tako je. On i jeste sobni jer stoji u sobi, ali istovremeno upravlja i u kojem režimu će raditi bojler, tj. on je mozak celog sistema. Održava temperaturu u sobi a da to bude na najekonomičniji način, a da opet bude i konforan (npr. da ne čekaš pola dana da soba dostigne zadatu temperaturu). Npr. ako je u sobi zadato 23, a trenutno je 22,5, sobni termostat će reći gasnom bojleru da u radijatore šalje vodu od npr. 29 stepeni. Ako bi u radijatore poslao npr. 45 stepeni sigurno bi prešišao 23 u sobi zbog tromosti sistema. To bi dovelo do gašenja plamenika i ponovnog paljenja nakon određenog vremena, a u međuvremenu bi se voda u radijatorima ohladila pa onda za njeno ponovno zagrevanje treba više gasa nego da ju je stalno održavao na nižoj temperaturi. A ako je u sobi 19, a zadato 23, termostat će reći bojleru da u radijatore šalje npr. 45 da bi što brže stigao do 23 jer nije baš prijatno da sa 29 polaza dostiže sobnih 23 tri sata. Ali zato čim se približi sobnih 23 termostat upravlja bojlerom tako da ovaj smanjuje temperaturu polaza kako bi se što preciznije održavalo zadatih 23, da ne dovede do gašenja plamenika jer je temp u sobi premašila zadatu za više od 0,5 stepeni. Jer kažu stručnjaci da se u ukupnom iznosu manje gasa potroši ukoliko on stalno greje vodu na neku nižu temperaturu nego da greje vodu na višu i pali se i gasi. Pored te potrošnje i subjektivni osećaj topline je bolji kad su radijatori stalno mlaki nego kad su topli pa potom hladni...
Sve to ti odradi sobni termostat.Samo što je tvoje da staviš na kotlu polaznu-50 do55 i nemaš šta da diraš do proleća,jedino u ekstremnim slučajevima i ako nemaš izolaciju.Veruj mi da znam a ne pitaj me odakle.
 
@Zoran0230
Kod modulirajuceg termostata uz senzor spoljne temperature to sve termostat radi tj modulira plamen u kotlu u zavisnosti od spoljne, unutrašnje i zadate temperature na termostatu. Dal modulirajuci vredi tih novaca to je sad pitanje?
 
Ja sam moje mišljenje izneo a svako neka se vodi svojim viđenjem problema, i novčanikom naravno. A što se tiče modulišućih i on/off termostata, mislim da će u budućnosti to ići kao i invertorske i on/off klime, tj da će ovi drugi nestati sa tržišta...
 
@Zoran0230
Kod modulirajuceg termostata uz senzor spoljne temperature to sve termostat radi tj modulira plamen u kotlu u zavisnosti od spoljne, unutrašnje i zadate temperature na termostatu. Dal modulirajuci vredi tih novaca to je sad pitanje?
Znam ali nije neka prednost i verujem da je dosta skuplji,po meni nepotrebna investicija.
 
Kad treba da pričamo onda evo moje razmišljanje na Zoranov savet ("staviš na kotlu polaznu-50 do55 i nemaš šta da diraš do proleća"). :)

Videli smo kakva je bila ova zima, u februaru napolju 10+ stepeni. Pri takvim spoljnim temperaturama ako u radijator guramo vodu od 50 stepeni, on će biti vruć i intezivno će grejati sobu. Kad dostigne zadatu temperaturu u sobi on/off termostat će isključiti gorionik. Bojler prestaje da greje, gasi pumpu, ali u radijatorima je još ta voda od 50 stepeni i oni nastavljaju da oslobađaju toplotu u prostoriju. Temperatura u sobi će porastiti još malo. Radijatori će se brže hladiti nego soba, i u kombinaciji sa izolacijom, spoljnom temperaturom, dobićemo efekat da se voda u radijatorima ohladi potpuno a tempertura u sobi još nije pala na nivo da bi termostat ponovo upalio bojler. Tu se dobija loš subjektivni osećaj grejanja jer izostaje toplotno zračenje iz radijatora. Pored toga kad termostat ponovo upali bojler on treba opet da zagreje kompletnu količinu vode i radijatore od potpuno hladnog stanja (sobne temperature) pa do onih 50 stepeni. I onda opet Jovo nanovo...

Sa druge strane modulišući termostat će znati da je 50 stepeni puno za date uslove pa će reći bojleru da napraviti temperaturu polaza od npr. 35 i onda u toku rada naći onu temperaturu polaza koja će obezbediti zadatu sobnu temperaturu ali tako da se gorionik ne gasi već da radi na minimalno potrebnoj snazi. To će rezultovati mlakim radijatorima (tj. sa nekim "inztezitetom mlakosti"), ali konstantno, što doprinosi boljem subjektivnom osećaju grejanja. Takođe nikad neće morati da kreće grejanje od nule (tj. od hladnog stanja) već će konstantno dodavati samo toliko energije koliko je potrebno da se održi potrebna temperatura vode.

Ja nisam stručnjak za ove stvari, nemam lično iskustvo da mogu da poredim oba prethodno opisana načina rada i ne mogu ništa da tvrdim, ali gde god sam se raspitivao ili čitao, svugde sam našao informaciju da je ovaj drugi način štedljiviji u potrošnji gasa.

Naravno, uvek može i u prvom načinu rada (on/off) da se ručno zada niža temperatura polaza (pisao sam već da jedan moj kolega tako radi a temperaturu polaza podiže ili spušta na osnovu dužine intervala on/off (kraći on i duži off - spušta temperaturu polaza, i obratno)) ali tvrdim da to kad tad dosadi, i da se na kraju uradi ovo što Zoran kaže - namesti jednu temp. i ne diraj do proleća. A zašto bi to radili kad modulišući termostat to može da radi za nas, pri tom on to radi stalno, jer su i uslovi stalno različiti (dan/noć, hladan dan pa topao, duva vetar pa brže hladi kuću itd.). Ovi najsavremeniji bojleri imaju još i frekventne pumpe pa onda još i različitim protokom doprinose da se u radijatore dodaje taman toliko toplotne energije koliki su gubici prostorije u datom trenutku. Koja je svrha takve pumpe sa on/off termostatom? Postavlja se tu pitanje zašto je sva ta moderna tehnika potrebna kad greje i ona stara, ja to volim da poredim sa automobilima, i stari auti su prevozili ljude ali ovi novi manje troše (da li su udobniji i lepši - to je drugo pitanje)...

I još jednom ću naglasiti, ovo je samo moje razmišljanje koje je zasnovano na minimalnom iskustvu. Gas koristim tek mesec dana sa modulišućim termostatom, za tih mesec dana sam video kako se ponaša, a on/off sam video (više čuo) kako radi kod drugara koji imaju on/off termostat. Možda će praksa pokazati da nisam u pravu, verovatno Zoran iz svog velikog iskustva tvrdi to što tvrdi (koliko sam shvatio greje se godinama na gas), ali eto, za sad ovako mislim... :osmeh:
 
Pa to kolega uradiš i sa sobnim.Ne staviš ga na 50 nego ga staviš na 40 a imaš i manuelnu opciju da ga staviš na manju temperaturu i da ti radi non stop.Najbitnija stavka su ti zadate sobne temperature.Na većim temperaturana će brže dostići i obrnuto.
Nemoj da misliš da ja mislim da modulišući termostat ne valja.Samo ću ti reći jednu stvar.Na temperaturu spoljnu utiče mnogo faktora.Da li on registruje brzinu vetra,temperature nisu iste na metar ili na 2 metra,da li ima zavetrine...
 
Hvala dukeju na zaista iscrpnom i iskrenom odgovoru kako on vidi modulacijski termostat u odnosu na onn/off.
Čekamo @Zoran0230 da iznese svoj ugao gledanja i da li Ima opravdanja ulaganje u modulacijski t koji nimalo nije jeftina igračka. Sad bar znamo kako radi i koje su mu prednosti. Ni ja se jos ne grejem na gas da bi iznosio svoje iskustvo, juna ubacujem još panelnih radijatora i najverovatnije ariston Class one 24kw kondenzacioni kotao iz rumunije. Sad imam dilemu za donje kupatilo koje se najverovatnije neće koristiti za tuširanje koliki panelni da stavim, najverovatnije će ići od 1.1m
 
Imam jedno pitanje za vas što imate gasne kotlove.Nisam se do sada susretao sa gasom ali mi je ispao jedan gasni kotao koji je kum doneo iz Austrije.Bio jeftin i ja kupim zato što je baš jeftin 150 evra i uz to mi da ekspanzionu posudu i malu Wilo cirkulacionu pumpu E sad na kotlu piše od 3,5-17kw.Pitanje za vas,da li on ima neku modulaciju?Nisam imao vremena da tražim po netu.
 
Čim imaš posebno ekspanzioni sud i pumpu-verovatno imaš samo termostat na kotlu a ostalo se da ugraditi.
 
Nazad
Vrh