Cene junadi i gotovih bikova

ne verujem da ce pasti jos,ja sam dao 1.95,a malo musko tele kod mene bez 300eu nema sanse da se nadje?
 
Pozdrav svim članovima foruma!
Od nedavno sam sticajem okolnosti ušao u posao trgovine grlima stoke.
Vlasnik sam firme koja se bavi prodajom širokog spektra razne opreme (da ne ulazim u te detalje). Nedavno smo zatvorili jedan posao pa bi mi dobro došla mala pomoć pre nego što sve krene.
Neću navoditi nazive firmi da ne bih reklamirao nikog a i ne želim da pričam previše otvoreno o poslu koji tek treba da krene (naredne nedelje).
Naime, mi našem kupcu isporučujemo našu robu. U kompenzaciji uzimamo grla žive stoke koja prodajemo dalje klanicama.
Pošto smo posao sa našim kupcem već ugovorili (potpisan ugovor), sad smo u fazi pregovora sa nekoliko klanica. Pošto nismo iz ove branše, a suočavamo se sa gomilom raznih informacija na temu cene stoke, dobro bi nam došlo mišljenje ljudi koji jesu u ovom biznisu dugi niz godina a nalaze se sa strane kao nezavisni posmatrači.
U kompenzaciji ćemo uzimati isključivo Holstein (crno bela) goveda i to:

- muzne krave, ekonomski škart, 1., 2. i 3. kategorije
- tovnu junad
- tovnu junad EŠ 2. i 3. kategorije
- tovne junice EŠ 1., 2. i 3. kategorije

Kod nekih klaničara imamo opciju da prodajemo grla žive stoke gde klanica šalje kamion i preuzima stoku a kod drugih imamo opciju da klanica organizuje transport ali nam plaća toplu polutku.
Moja pitanja:

- koja je trenutna cena grla žive stoke Holstein (gore navedeni spisak)?
- koja je otkupna cena tople polutke za svaku od gore navedenih kategorija?
- koliki je randman za gore navedene kategorije?
- šta nam Vi kao iskusni uzgajivači savetujete u ovakvoj postavci posla?

Iskreno, značile bi nam bilo kakve informacije, posao ima indicija da poraste u obimu pa bi bilo dobro da ovladamo materijom što pre i izbegnemo eventualne gubitke. Mi našu robu prodajemo sa minimalnom zaradom pa je mogućnost da kiksnemo finansijski veoma izvesna, ukoliko se ne iskalkulišemo dobro.
Posao će se odvijati nedeljno, dakle nije jednokratan i pričamo o količinama od preko 10 grla nedeljno (nekad ćemo vući i do 50 grla).

Hvala puno na svakoj informaciji!
 
Da li skart roba znaci sa polomljenom nogom ili kategorija tezinska npr. do 500kg do 700kg i preko 700 kg? cifre sam napisao radi primera.
U tom poslu se tesko probiti na trziste ako ste nov i ako ocete da placate preko racuna jer prvo ko ce dati robu na poverenje nekom novom i na 3 dana ? svi zele kes pare na vagi ili dosta njih i djuture prodaje sto je lose uglavnom po prodavca jer ljudi koji se bave trgovinom mogu da procene bika ili kravu da ne kazem u kilu.(pare na vagi su zakon jer roba se trazi nema je puno a u svakom mestu postoji klanica koja je zavrnula ljude i oni ne zele vise da rade na takav nacin)
Naravno da bi bio pored svega interesantan kao novi kupoac moras izaci s cenom vecom od ostalih.
Konkretno za radman mesa to tesko da neko moze reci jer varira i za to takodje je potrebno dobro oko i iskustvo,nije svejedno s koje strane gledate zivotunju,kao ni dal je ona u slobodnom drzanju ili pustena,ima tu jako puno caka koje cete morati proci sami i morate racunati na gubike ako se jako odjednom zaletite u kupovinu,jer mislim da ako izadjete s manjom cenom niko nece dati robu.
Ovo je neko moje misljnje,i ja ovako vidim ovu vrstu trgovine sa zivotnjama,tj.neko moje zapazanje kada kupci dolaze i gledaju.
 
  • Like
Reagovanja: hhq
Mislim da se nismo razumeli, mene ne zanima kupovina vec prodaja stoke. Ja stoku dobijam u kompenzaciji, treba mi savet oko prodaje, uglavnom oko cena. Grla koja su ekonomski skart se grupisu u kategorije po kilazi i opstem stanju zivotinje. Treca kategorija je ponekad u losijem stanju u smislu da zivotinja ne moze sama da stoji na nogama. Grla nisu pustena, krave se drze u klasicnim stalama za muzu (vezane).
Ja grla dobijam u kompenzaciji za cene:
krava ekonomski skart 1kateg - 150 din, 2kateg - 110 din, 3kateg - 70 din
tovna junad - 210 din
Ovo su cene bez pdv-a. U interesu mi je da prodam ova grla u najgorem slucaju po istoj ceni.
 
Mislim da se nismo razumeli, mene ne zanima kupovina vec prodaja stoke. Ja stoku dobijam u kompenzaciji, treba mi savet oko prodaje, uglavnom oko cena. Grla koja su ekonomski skart se grupisu u kategorije po kilazi i opstem stanju zivotinje. Treca kategorija je ponekad u losijem stanju u smislu da zivotinja ne moze sama da stoji na nogama. Grla nisu pustena, krave se drze u klasicnim stalama za muzu (vezane).
Ja grla dobijam u kompenzaciji za cene:
krava ekonomski skart 1kateg - 150 din, 2kateg - 110 din, 3kateg - 70 din
tovna junad - 210 din
Ovo su cene bez pdv-a. U interesu mi je da prodam ova grla u najgorem slucaju po istoj ceni.
Napisao si cini mi se da je to holstajn rasa,e ovako,ovde bar kod nas klanicari plaacaju takve bikove po ceni junica ili ti oko 1.7-1,8,a ako je loba losa i de i jeftinije,te skart krave sigurno nisu debele i za njih ces dobijati zavisno koja je kategorija skarta od 0.8-1.2max,ali tesko mozda i toliko,za te krave sto ne mogu da idu kod nas placaju od 100-200e na komad i ozbiljne klanice ne kupuju to,jednostavno nece da kljaju ugled,.....
Najbitnije je da povedes nekog ko se razume da ti kaze koliko je ta stoka u losem stanju,pa tek onda da vidis ...
 
  • Like
Reagovanja: hhq
Ok znači imamo prostora sa cenama. Hvala!
Grla nisu u lošem stanju, samo su produkciono iscrpljena (proizvodnja mleka). Organizacija proizvodnje u firmi od koje dobijamo grla je na visokom nivou, prosto to nisu tovna grla.
 
Posto ti ta grla prodajes,kupcu je najbitniji radman mesa i po tome ce ti formirati i cenu,nije isto kad krava baci 35% i 40% mesa na primer,ili primer tova junad,junad iz slobodnog tova kad su simentalci u pitanju bace preko 60% mesa,a oni trenutno idu 1.9e,znaci ako ti tvoji bikovi bace manje,a sigurno hoce,cena ce ici jos dole....
 
  • Like
Reagovanja: hhq
Iz dosadašnje prakse i informacije koje smo pokupili koliko toliko, Holstein tovna junad od oko 450kg imaju randman 55-60%. Tu sam dobio cenu 3,4 EUR + PDV za toplu polutku, kupac organizuje transport. Ako ne bude bilo ispod 55%, čak sam i na malom dobitku.
Krave su slabije, treća klasa ima oko 40% u proseku, druga oko 45% i prva oko 50%, nekad 52%. Ali ne znam koje su cene toplih polutki od tih grla. Svi klaničari sa kojima smo do sad komunicirali se postavljaju u fazonu, lako ćemo, daćemo fer cenu, ne shvatajući da nama 10 centi niža cena može da znači rad sa gubitkom. To je i razlog zašto pokušavamo da prikupimo što više informacija sa strane.
Hvalal puno svakako!
 
Ja sam i reko da je za simentalce,moje misljenje je da cak i melez sa simentalcem( holstajn x simentalac) ne moze da da takav radman,a isto mislim i za ove krave gore sto je neveo 52%
 
Nazad
Vrh