Cena tovljenika na tržištu

Ima istine u svemu sto ste rekli, ali ja sam pratio godinama ista slika sto se tice cene, cena svinja kod nas izgleda zavisi od temperature vazduha, cim leto i vrucine ode cena gore :haha: da bi od jeseni polako pocela da pada pa onda u januaru i februaru odosmo svi naravno u minus:haha: i tri lepe...
 
[h=1]Moguće poskupljenje svinjskog mesa[/h]Cena tovljenika u poslednjih pet dana porasla je za 30 do 50 dinara po kilogramu zato što je smanjena ponuda domaćih svinja.


KOMENTARI 0


INFO 21.07.2016. | 08:38 > 08:51
svinjogostvo.jpg
Klaničari su farmerima u Mačvi plaćali i 185 dinara za kilogram "žive vage" a ovaj veliki obrt na tržištu uskoro bi mogao da dovede i do poskupljenja svinjskog mesa. Ukoliko se rast otkupne cene nastavi i dostigne 200 dinara, kao što se očekuje, to bi nesumnjivo uzdrmalo cene mesa i prerađevina u mesarama i supermarketima.

Prema rečima agroekonomskog analitičara Čedomira Keca uvoz tovljenika je smanjen u poslednja dva meseca, što može dovesti do poskupljenja mesa u mesarama i supermarketima za četvrtinu.

"Smanjen uvoz doveo je do povećanja kupovine od domaćih farmera. To su, nažalost, samo velike farme jer su mnogi manji proizvođači izgubili bitku sa konkurencijom. Međutim, i pored najnovijih potresa na tržištu još nema razloga za povećanje cene mesa i mesnih prerađevina", kaže Keco.

Odgovor klaničara na nove tržišne prilike mogao bi da bude brži nego što se očekuje. Ako se rast nastavi i dostigne očekivanih 200 dinara, država može da interveniše prodajom zaliha iz robnih rezervi. Ukoliko se takav scenario ne dogodi mesna industrija će početi masovan uvoz iz zemalja koje izvoz subvencionišu sa 30 do 50 evra po tovljeniku, piše "Politika".


Naravno, to bi se odvijalo indirektno, jer su izvozni podsticaji zabranjeni. Uvoz se, kao i do sada, očekuje iz Mađarske, Hrvatske i Nemačke, ali takvo meso, prema rečima Keca, nije ni približnog kvaliteta kao domaće.

Zlatan Đurić iz Unije poljoprivrednih izvođača, kaže da je povećanje cena tovljenika dobra vest za farmere i nagoveštaj početka oporavka domaćeg svinjarstva.

"Svinja ima sasvim dovoljno iz domaće proizvodnje i nema razloga za uvoz. Ni klaničari nemaju pravo da traže povećanje cena mesa u trgovinama jer su trgovci i sadašnje cene formirali na osnovu otkupne cene od 220 dinara. Ostvarivali su poslednjih godina ekstra profit na svinjetini sa zaradom od sto odsto na štetu proizvođača i potrošača", ističe Đurić.

Svinje koje se uvoze po dampingovanim cenama su iz takozvanog "brzog" tova koje traje svega 86 dana, nasuprot domaćim koje se gaje do 120 dana i dostižu značajno veću kilažu. Hraniva koja im se daju sadrže komponente koje vezuju vodu da bi se postigla masa i tako uvećala zarada. Ovo objašnjava zbog čega se potrošači žale da meso prilikom pripreme peni i kalira više nego što je uobičajeno.

Država bi ovakve mahinacije mogla da spreči zabranom uvoza svinja lakših od 110 do 120 kilograma. Cena svinjskog mesa, za razliku od većine drugih namirnica, poslednje četiri godine bile su u padu. Prema nedavnom istraživanju "Politike" svinjski but je, u odnosu na 2012. godinu, pojeftinio sa 490 na 400 dinara. U tom periodu cvetao je uvoz mesa i živih svinja sumnjivog kvaliteta uprkos apelima proizvođača da je domaće svinjarstvo u teškoj krizi i da su otkupne cene neodržive. Interesovanje klaničara za domaće meso bilo je minimalno što je, prema nezvaničnim procenama, dovelo do gašenja trećine malih farmi koje su do tada poslovale.

Autor: Politika
 
Ma mesari zimus zakupili hladnjače i lagerovali polutke koje su kupovali za džabe sad preko noći podigli cenu svinja da bi podigli cenu mesa ima da se omaste dobro plus kad meso skoči država ima da intervenise ukidanjem prelevmana zbog zaštite standarda građana i iznenadnog oporavka srpskog svinjarstva
 
Nije smanjena toliko ponuda domacih svinja koliko je opao uvoz, koji nas je uvek terao u minus.
 
Procitao sam negde na nemackom sajtu da u eu nije ista situacija kao prosle godine sto se tice broja tovljenika, smanjena je ponuda i eu, prevashodno zbog toga sto su nasli nova trzista u africkim zemljama i nemuslimaskim zemljama kao sto je egipat i jos par zaboravio sam kojih zemalja. Oni su vec godinu dana pokusavali da preusmere izvoz u pomenuta podrucja ali tek pre dva meseca su uspeli, daleko od toga da je to isti obim izvoza kao sto je bio za ruse ali kazu da su oko 60% izvoza su preusmerili. Ja sam dao pre 10 dana nesto malo nekih 18kom po 140din sad imam opet dosta veci broj imaju oko 100-105kg jos su laki samo ne znam dokle smem da cekam cenu, Jbg uhranis svinju i sad se kockas s cenom, primera radi dam po 160din a posle pet dana 180din i na veci broj zajebes se samo tako...
 
Cena bi sledece nedelje mogla dostici 180din
Braca Agropapuk zagovorio za ponedeljak 175din
Zivkaju traze svinja I svakom daju neku cenu ko za tebe, nemoj nikom reci jbt ko da si ukro...
E sad sta ce biti to cemo jos viti...
 
To matijević izvlači lovu iz mesne industrije dok može a ujedno o istom trošku podiže cenu svojim mesarama jer je u pregovorima da proda tenisu.
 
Sve više je tih nameštaljki, njih par se dogovore i rade sa nama šta hoće i kako hoće. Oni prave ekstaprofite a nama neostaje ni da obnovimo proizvodnju. Inače kod nas trenutna cena 145 din.
 
Xaxa . panika hvata mesare. Uvozom sjebali domacu proizvodju. Sad evropa kad je okrenula izvoz na drugu stranu oni ostali bez jeftine robe. Sad ce biti svinje 200+

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh