Cena Suncokreta rod 2014.g.

05. март 2014. | 11:49 → 17:51 | Извор: РТВ, Танјуг
Читaј ми


[h=1]Загарантована цена сунцокрета 250 евра[/h]БЕОГРАД - Делегација Независне асоцијације пољопривредника (НАП) постигла је данас договор са преређивачима у Министарству пољопривреде, да произвођачи добију загарантовану цену од 250 евра за тону сунцокретау откупу. Пољопривредници, међутим, кажу да ништа испод 350 евра по тони не може да покрије трошкове производње.
video_icon.gif

Како је изјавио Танјугу председник Управног одбора Асоцијације Јовица Јакшић, прозвођачи ће сада моћи да планирају да ли им се исплати производња и да ли да улазе у сетву, јер су до сада добијали само бланко уговоре, који им ништа нису гарантовали.
zetva-suncokret-beta-dragan-gojic_660x330.jpg
Бета (Драган Гојић)

Он је рекао да су трошкови производње већи и од загарантоване цене, али да ће свако наћи своју рачуницу, јер се настојало да се пронађе баланс између произвођача и прерађивача.
Гарантована цена значи и да ће пољопривредницима по испоруци бити исплаћена тржишна цена, уколико она буде већа од гарантоване, а уколико буде мања, произвођачи ће добити 250 евра по тони сунцокрета.
"Преговори су били напорни, јер су они од нас очекивали да им кажемо колико количина ћемо произвести, што ми не знамо тачно, али планирано је да се засејемо око 30.000 хектара", казао је Јакшић.
Пољопривредници су за РТВ рекли да ништа испод 350 евра по тони не може да покрије трошкове производње и да ће донети одлуку да ли ће ове године сејати сунцокрет.
У преговорима су учествовали и директори Викторија групе Никола Вујичић, Дијаманта Славица Кешељ и Баната из Српске Црње Алекса Јаничић, као и директорка Пословне заједнице Индустијско биље Олга curovic



- - - - - - - - - -

[video=youtube_share;85CsBFVqhQs]http://youtu.be/85CsBFVqhQs[/video]
 
Kakva cena, toliko i suncokreta, ja smanjujem planiranu povrsinu za pola, posejacu soju. Suncokret cu posejati samo na jednog parceli, gde moram. Bice bolje sledece godine, taman da rasprodaju ove nagomilane zalihe. Sada bar znamo na cemu smo.
 
Meni ostalo semena za 2kj od prosle godine,to cu posejati i nista vise.Ima na jesen da placu nase uljare za suncokret,al dzabe nece je biti nek seju u svoje dvoriste za ovu cenu ja castim hemiju i seme samo napred
 
Čekajte ljudi nije da ih branim, ali oni NE kažu da će cena biti 31-32din. oni kažu da ne može biti niža od te cene....
Sad drugo je pitanje ako se oni u žetvi uhvate te minimalne zagarantovane cene i po tome budu da isplaćuju...
Ako tržišna cena suncokreta u evropi bude 400e/t oni će valjda plaćati 350e, ili svih 400e!?

- - - - - - - - - -
 
Očekujem ako im bude falilo suncokreta da plate tržišnu cenu.... Prošle godine su imali i za izvoz, jer je rekordno rodila, a bilo mnogo zasejano, pa su iskoristili priliku i platili manje. Čak nadomestili to što su 2012. platili više...
 
Problem je u tome sto se suncokret ne moze kuci lagerovati, u protivnom sada bi mu cena bila oko45-50rsd.To dobro znaju i oni i zato nas ucenjuju sa cenom,a mislim da upravo zbog toga nece ni povecati cenu od garantovane

Ja sam jutros otkazao seme Kondi sa hemijom
 
Ove godine imaju debele zalihe tako da sumljam da će im faliti.Jedino ako se bude grunulo u izvoz sa rodom 2014 ka Glencoru u Mađarskoj.E i u tom slučaju će država stupiti na scenu i opet zabraniti izvoz kako bi sačuvala socijalni mir cenom ulja.
Ako se do kraja marta situacija ne promeni definitivno smanjujem od već smanjenih povšina za još 50%.
 
Smanjujem i ja, a da li sigurno znaš da imaju zaliha, ili je to ono što oni pokušavaju da nametnu raznoraznim pričama....?
 
Ma otkud mogu sigurno znati.
Konkretno za Dijamant sam čuo da ima što u gotovim proizvodima što u poluprerađenom obliku toliko da ne otkupe ni KG za celu 2014 godinu.To je priča jednog njihovog terenca-menadžer.Lično sa svojim ušima to čuo.
 
Preuzeto sa fejsa.

NEMA GARANTOVANE CENE, STIGAO DEMANT UDRUZENJA ULJARA !
Direktorka Poslovne zajednice za industrijsko bilje Olga Čurović demantovala je u izjavi za Tanjug tvrdnje iz NAP-a da je cena od 250 evra grantovana, mada je bila pomenuta, dodajući da će ona eventalno biti potvrđena kroz ugovore koji se potpisuju sa svakom farbikom ulja pojedinačno.
 
Preuzeto sa fejsa.

NEMA GARANTOVANE CENE, STIGAO DEMANT UDRUZENJA ULJARA !
Direktorka Poslovne zajednice za industrijsko bilje Olga Čurović demantovala je u izjavi za Tanjug tvrdnje iz NAP-a da je cena od 250 evra grantovana, mada je bila pomenuta, dodajući da će ona eventalno biti potvrđena kroz ugovore koji se potpisuju sa svakom farbikom ulja pojedinačno.
Ovo sam cuo i ja juce kada su se hvalili da su ugovorili garantovanu cenu .
i sta sad ,ja sebe nevidim u ovoj ceni, u stvari cene i nema . Ako bude mnogo posejano opet sipak ako nebude onda mozda i plate min cenu,a mozda im i nebude trebao.
Moze se suncokret lagerovati ja imam kuci od prosle god za cedjenje i ostalo ide za svinje.
 
Izgleda da su brzo skontali da su sami sebi uterali kad su pristali na bilo kakvu cenu.Mnogo vise bi imali zasejano suncokreta da su cutali a ne ovako.Sad ako im treba sirovine morace da izadju sa konkretnom cenom jer neverujem da ce se puno njih kockati i sejati ga.Uglavnom mislim da igranka tek sad krece.
 
Nazad
Vrh