Cena soje rod 2015.

Ne bih se slozio da ce se sa manje posejane soje postici veca cena. Bezbroj puta se pokazalo da zasejana kolicina nema veze sa cenom. Nismo mi faktor na trzistu koji moze da poremeti bilo sta.
Nasa soja ne moze biti nikakav faktor na trzistu u Srbiji jer je ogroman ulaz gmo soje, a sirotinja kakva smo mi jede samo jeftino ne gledajuci na zdravlje. Ovog momenta na nasoj soji najvise zaradjuje drzava i izvoznici jer ona ide za zemlje EU gde se placa kao zdrava soja koja nije GMO.
.

Ja se ne bi slozio sa tobom.

Sama Vojvodina proizvede 35% soje koliko se proizvede u svih 27 EU drzava evrope.

Sta mislis da bi se desilo sa cenom, kad bi mi prestali da gajimo soju, koju (nasu non-GMO) u EU koriste iskljucivo za ljudsku ishranu.

 
Ja sam prodao po 40rsd tel kel iz kucnog lagera,Naradili se sa utovarom istovarom za minus 1 rsd po kg,
 
To je u redu trtmrt da se radi samo o GMO free soji, ali ti ne citas sta sam napisao. Izgubili smo bitku sa GMO sojom na nasem trzistu, ali jos uvek nasa soja vredi u EU samo sto mi ne zaradjujemo vec drzava I trgovci. Nama su podvalili kukavicije jaje, ako razumes.
 
To je u redu trtmrt da se radi samo o GMO free soji, ali ti ne citas sta sam napisao. Izgubili smo bitku sa GMO sojom na nasem trzistu, ali jos uvek nasa soja vredi u EU samo sto mi ne zaradjujemo vec drzava I trgovci. Nama su podvalili kukavicije jaje, ako razumes.

Ah, naravno da sada razumem, jeste tako je.


A sto ne bi mi smanjili povrsine non-GMO soje t.j. bilo kakve jer GMO ne mozemo da gajimo i tako dignemo cene?

Evo primer, kod nas se pre nekih 20tak godina desilo nesto slicno, naime kad su cene ratarskih kultura pod Milosevicem bile ispod proizvodnih, pocelo se sa gajenjem kima i maka, cena super kim 2.5/3 DM mak 3/3.5 DM placanje solarno (pare na sunce). Kroz par godina u ataru skoro svaka druga njiva kim ili mak, a cene padale, zasitili smo trziste, cena kima 0.8 DM a mak nema cenu jer nemas kome da prodas. Da vidis kako su se povrsine pod ovim kulturama expresno smanjile i cene za dve godine vratile na normalu. Isto se kod nas desilo i sa sirkom metlasem i hmeljom, proizvodnja hmelja se nikad vise nije popravila, ljudi povadili hmeljarnike i Srbija je od izvoznika hmelja postala uvoznik, sirak se delimicno popravio ali kako je druga najveca fabrika na svetu za proizvodnju metli u nasem mestu propala zbog Milosevica (sankcija) i onda oliopola privatnih proizvodjaca metli nikad vise nije dosla na nivo od pre sankcija, sad je cena sirka visa nego ikad pre, pojavili se Turci i placaju solarno i voze za Tursku. Zivot ide dalje seljaci seju ono sto im donosi pare a nakupci i monopolisti nek sami gaje i ucenjuju sami sebe...
 
Poslednja izmena:
To je u redu trtmrt da se radi samo o GMO free soji, ali ti ne citas sta sam napisao. Izgubili smo bitku sa GMO sojom na nasem trzistu, ali jos uvek nasa soja vredi u EU samo sto mi ne zaradjujemo vec drzava I trgovci. Nama su podvalili kukavicije jaje, ako razumes.
Ne mogu da tvrdim ali mislim da je problem baš u tome što je EU poklekla pred GMO lobijem i počela da koristi modifikovanu soju. I tamo gledaju da što jeftinije prehrane stanovništvo a sa druge strane nemaju ni oni previše izbora pred ultimatumom moćnijih.
 
Sa sojom se nesto opasno desava,nudim je po 38 din niko je nece od danas spustam cenu na 36din pa ce da vidimo.
Sta reci osim SRAMOTA! Mi smo je jesenas kad je ovrsena prodali po 41din.
Galicije, izgleda da si 100% u pravu. Sacmu koju kupujemo je poreklom iz argentine i sigurno je od GMO soje, a Viktorija je 2014. za 1kg soje davala 0,8kg sacme. Pa gde im je tu racunica osim ako ne uvoze GMO po mnogo nizoj ceni.
 
Izvoze nasu soju i debelo zaradjuju na njoj,uvoze gmo sacmu i sojiU kao i preradjevine od soje koje podmiruju konditorske proizvode,cija je proizvodnja jako dobra.Prost pitanje zasto konditori nece nasu soju nasi konditori???Ili mi ne znamo da hoce...
 
I ja prekljuce pustio sa lagera po 40 din ::lose::,sreća da se lager ne naplaćuje ,inače najveća cena bila 42 din... Demax Srbobran
 
Danas Farm commerce 41.80 din.Prošle nedelje maltene svaki dan 0,5 din. dole cena. ::lose::
 
Nazad
Vrh