Cena kupine 2022

Plašim se da cena maline dogodine ne bude npr 300 din { može da bude i 200 a može i 800}, ali recimo neku cenu koju ja lično tipujem je 300. Deluje podnošljivo ali ako uzmemo u obzir da će repromaterijal još ići na gore , a berači će ostati iznad 40, 50 evra , teško da će se i malinari provesti .
Isto se desilo sa borovnicom , bila 5.25e i odjednom pala na 300din.
I naravno za dobar zasad borovnice treba 100 000 e po hektaru , a za malinu i kupinu 5 x manje , mada većina ljudi podignu hektar kupine ispod 1000evra , nadju svoje kolje , sadnicu od komšije , žicu polovnu itd itd
 
Polka je prosle godine bila skuplja od vilameta, ove je jeftinija 100din po kg. . Nasadilo se sacuvaj Boze, kod mene ovde su svaki cosak posadili malinu,bukvalno pod prozor od kuce... Jesanas nisi mogao naci sadnice za leka, ja koji zivim od toga,hteo sam nesto prosiriti i nisam, jer prvo nisam hteo platiti 50din sadnicu zarazenu rakom korena, druGo kad vidim da sade oni kojima to nizasta nee treba nego su kalkulisali na 700din/kg,a onda je i razgrabljeno sve sto lici na stapic maline... I onda je realno ocekivati u narednim godinama šišanje na nulu
 
To ti kažem .... Ima mnogo voćara i uopšte poljoprivrednika koji pola dana provedu u štali ili livadi, malinama a pola dana u opštini i uvlače će vlasti , takvi će uvek da zarade ...
 
Nešto se kod nas priča da je cena skočila preko 130 a da će od ponedeljka biti preko 200, šta se dešava kod vas ?
 
Ovde 120 sinoć 19.jula. klasika , otkupljivaci i hladnjačari pokradu proizvodjaca kao i svake godine .
 
Kakav je vama prinos u odnosu na prethodnu godinu ? Prošle godine sam imao duplo manji rod nego pretprosle godine a ove godine imam duplo manji rod nego prošle godine . Još nešto sporo zri.
 
Nazad
Vrh