Cena grozdja

Cika Lazo objani ove mere.
Predpostavljam da je kubik drva kocka 1x1x1 metara na kub.

A sta je metar drva.
Isto to , metar kubni ilti skraceno metar - za drva . Metar za psenicu , kukuruz itd je malo drugaciji i podrazumeva 100kg ili dva dzaka istih ratarskih proizvoda bar u mom kraju. Vagon istih je 10 tona
 
Berba je krenula a cene kojih se ja drzim su sledece: smederevka, rkaciteli, frankofka po 45, rizling 50, merlo i kabarne 60 i tamjanika i otonel 90.
 
Blizi se berba, kvalitet je dobar, kupci zovu i interesuju se za cene. Moje cene ce najverovatnije biti vece u odnosu na proslu godinu za 5 do 10din.
 
Vinogradari, ima li ko domaćeg belog vina na prodaju ?

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Kod mene proslogodisnje rasprodato, poklonjeno ili popijeno, ostalo samo nesto sto smo flasirali i ostavili na cuvanje.. Novo nece skoro pa sad pijemo roze.. :D
 
Ima i kod mene kupaža župljanke~smederevke i grašac~sovinjon.
U veliiiikim količinama.
 
Kolege koliko ide cena na veliko sovinjona belog, italijanskog rizlinga?
Ja nikad ne prodajem groždje ali ove bi možda prodao pošto imam potražnju?
 
Nece biti za prodaju pa se nisam ni raspitivao.. Berba ce krenuti pocetkom sledece nedelje verovatno ako ne okisa pa zaustavi zrenje..
 
Lepo, ocigledno da postoji nedostatak grozdja cim su takve cene. Ko je uspeo da odrzi vinograd do kraja mozda zaradi nesto ove godine prodajom :D
 
Slazem se ali bar su i cene malo otisle gore u odnosu na proslu godinu. U ratarstvu cene padaju a sve ostalo ide gore, da je srece da svuda cene prate rast inputa ali to kod nas nema pravila. Sledece godine ce cene inputa i za vinogradarstvo ostati iste ili vece a cena grozdja ce garantovano na stare cene..
 
Videcemo kako ce ispasti sa cenama mislim da je jos rano za prognozu, nadam se da nece neka pametna glava da uveze nekoliko hiljada tona pa da nas dokusuri sa obaranjem cene . Troskovi su enormno skocili za ovu proizvodnu godinu i isto sumnjam da ce inputi u blizoj buducnosti biti nesto drasticno manji. Cak sam misljenja da je ova cena realna (ili jos uvek mala) za proizvodnju kojom se bavimo uporedjujuci npr sa povrcem. Nekazem i nepodcenjujem rad tih ljudi ali ako je kg krompira 80-100din ili paradajza 120din onda koliko grozdje treba da kosta u odnosu na ulaganje, rad , uslove privredjivanja , vreme itd..... Bavim se prodajom stonog grodja direktno na pijaci i to je zadnjih 15 god sa cenom blago receno bilo ludilo npr od 2005 do 2019 cena skocila od 70din na 110 din(svake godine po 5-10din ili je stagniralo). Vise od deset godina za porast od 40-50din po kg. Dodju i kazu skupo e pa rodjo uzmi motiku pa kopaj pa vidi dal je skupo....
Ja sam da tako kazem uspeo da sacuvam rod imam malo problema sa pepelnicom u hamburgu i to samo u njemu i ti je nastradalo oko 10% ali kad sam video u okolini Aleksinca da su prinosi smanjeni za 80-90% a neki vinogradi nemaju nista onda se i tesim da sam dobro odradio posao ove godine. Kakvo je stanje u ostalim vinogradarskim rejonima Srbije neznam ali mislim da bas ne cvetaju lovorike i da je dosta smanjen urod ove 2023 god.
 
Nazad
Vrh