Cena šljive 2012.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa ne znam baš za to da li se isplati ili ne. Ono što mi, kao proizvođači, moramo da uradimo je da se adaptiramo na novonastalu situaciju. Na žalost više se ne može živeti od druge klase robe. Druga klasa ako potkrpi osnovne troškove i to je to. Šljiva ima budućnost ali ta budućnost ne leži samo u ruskom tržištu već i na tržištu evropske unije. Za nekoliko godina mi ćemo tamo prodavati svoju robu ali ćemo morati da ispoštujemo sve njihove uslove (uz fer cenu) što je sasvim u redu.
Mi danas prodajemo Rujkama (ili bolje reći bivši SSSR) robu po 35 dinara a realna cena toj robi je 50. Ako budu tražili podjednak kvalitet i gore i dole onda je realna cena je sigurno preko 60.
 
Sad me podseti na onaj skeč,kad dolazi japi na pijacu sa mikrometrom,i staje kraj tezge neke babe sto prodaje kojekakvo povrce.Pocinje da meri luk,krompir,duzinu sargarepe,pa se poce drati na babu "STA JE OVO,ZASTO JE SVE NEJEDNAKO,OVAKO NE MOZE,NIJE PO EU STANDARDU..." :haha:
E takva nas buducnost ceka,da svaka sljiva(posto smo na temi iste)bude jednakih dimenzija,bez oscilacija

- - - - - - - - - -

Sreca sto mi imamo keca u rukavu koji se zove kaca,u nju paše svaka dimenzija :osmeh:
 
stenlej je trebao biti bar 23,mozda i 25

A zasto ne 26, ili zasto je 22 malo a 23 dovoljno?

Ne zezam se ali stvarno je tesko odrediti sta je realna cena sljive. Nema se konkretnih podataka i nemoguce ih je imati.
Ako je polaziste potrebea proizvodjaca onda ni jedna cena nije previsoka, a ako su u pitanju kalkulacije na osnovu inputa onda je i 20 dinara cena koja omogucava neki profit.
Sta je realan profit je takodje diskutabilno ali
I sljiva i sve ostalo se mora posmatrati u kontekstu ukupnog privrednog ambijenta, pa je nerealno ocekivati da proizvodjac bilo cega pa i sljive u Srbiji zaradi onoliko koliko zaradi proizvodjac istog proizvoda u Francuskoj npr. Jednostavno, tamo je jaca privreda i sve je isplativije raditi u Francuskoj nego u Srbiji.

Za nekoliko godina mi ćemo tamo prodavati svoju robu ali ćemo morati da ispoštujemo sve njihove uslove (uz fer cenu) što je sasvim u redu.

I uspecemo garant.
Ako neko moze da parira bilo kome u evropskoj uniji sto se kvaliteta tice to su vocari, narocito proizvodjaci sljive. Imamo sve neophodne uslove i zaista nema razloga da neko bude bolji.
Fraza o losim navikama naseg seljaka je ipak samo fraza jer ni Rusi vise ne kupuju nekvalitetnu robu, a npr proizvodjaci tresanja dosta lako zadovoljavaju visoke kreterijume.
Sto se ujednacenosti plodova tice ni to nije preveliki problem, obicna masinica, neki kalibrator lako odvoji plodove po krupnoci pa oni kvalitetniji budu palceni skuplje ali i oni manje kvalitetni nadju svog kupca.
Na nama proizvodjacima ce ostati samo da se trudimo da je sto vise onih prvih.
A na posao sa SSSRom, koji je podrazumevao susenje polutrule do trule sljive, koja se lopatama ubacivala u dzakove, pa na voz i pravac Moskva stvarno treba da zaboravimo.
 
Ej,da sam ti ja na osnovu tvojih postova davao nick,bolje ne bih dao :osmeh:
Proslih godina je razlika u ceni izmedju cacanke rodne i stenleja bila 3-4 dinara,pa sam na osnovu toga rekao da bi ove godine cena mogla biti veca,pa volj ti i 22 il 26 :osmeh:
Sto ne rece da ti se i 17 dinara uklapa u racunicu,pa da otkupim koju tonu za rakiju i koju za susenje :osmeh:
 
Sto ne rece da ti se i 17 dinara uklapa u racunicu,pa da otkupim koju tonu za rakiju i koju za susenje
Uklapa se i 17, naravno.
Ali zasto bih ti davao po 17 ako mogu da prodam po 20?
Inace rodnu ove godine nisam dao ni za 20 u dzakovima. Ako poznajes otkupljivace i svercere u valjevskom kraju mogu da ti dam ime coveka koga sam odbio iako je nudio za rodnu 20 u dzakove.
 
Kod nas u okolini Niša cena je trenutno oko 20 dinara za stenlej mada kod nas tek sad stiže. To je cena za u gajbice ali bez peteljke, mislim da je za sušenje.
 
Cena u sustini slicna proslogodisnjoj gledano u evrovima.Kod sljive se samo isplati kolicina,sto veca to bolje.
 
Lepotica mi je stigla ranije tj. bila je za konzum pre 20 dana, ali ja je čuvam za rakiju jer je malo zakačio grad, doduše malo, tako da je sad onako lepo zrela i otrusaću je za koji dan da odstoji na zemlji jedno 2 dana i onda ću je pokupiti. Stenlej i rodna su oš sa ponekom zelenom tačkom na sebi ali mi rodna dosta opada iako sam ih 5 do 6 puta zalivao.Inače kod nas slabo ima otkupa za lepoticu tako da nisam našao kome da je prodam iako je i ona bila dobra za sečenje uprkos malim oštećenjima od grada i to na svakoj drugoj šljivi.
 
Cena šljive za rusa 35 din (obim preko 33mm)

jel moze neki kontakt tih rusa? berem za vikend oko 5t :)

Juče bio kod Mike u hladnjači. Davali Švabama po 37 robu preko 35mm. Valjda je nešto stalo sa tim pa sad ide samo za Ruje.

Obim 33mm
icon_biggrin.gif
!

i ako moze kontak Mike!
 
jel moze neki kontakt tih rusa? berem za vikend oko 5t :)



i ako moze kontak Mike!
[TABLE="align: center"]
[TR]
З.З. „Агрокооператива Домаћин”
Винча - Топола [TD="class: Top_text-stranice, colspan: 5"]
тел: 034/826-585, 826-588
факс: 034/826-587
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh