Budućnost sela u ovoj državi.

Farmer II

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2009
Poruka
5.839
Lokacija
Vrsac
Otvaram ovu temu za diskutovanje o buducnosti sela . Provlaci se ovo pitanje kroz vise tema,pa bude off pa sledi brisanje i tako u krug. Mislim da bi bilo ok da postoji tema da se o ovome diskutuje,ako ne ,slobodno je izbrisite.
Evo ja cu prvi,uopste nisam optimista po ovom pitanju,i mislim da ce sela u ovom obliku ubrzo prestati da postoje. Zadruge privatizovane i vise ne zaposljavaju radnike iz sela,sad je to druga prica sa velikim masinama i ogromnim ucinkom koje opsluzuju 3 coveka npr. Infrastruktura losa, i ne ulaze se u nju,ambulante ne rade svim danima,ima gde se i mesne kancelarije gase i prebacuju u veca mesta.....
Mislim da ce u buducnosti biti problem i za manje gradove da opstanu, a sela ce postati vikend naselja
Zasto sam otvorio temu,dusa me zaboli kad sednem u auto i idem da pogledam neku masinu 100 km u cugu,ima tu lepih i novih kuca,koje bi zasenile i mnoge u gradu, ali ulice PRAZNE,nema ljudi,tek poneki,da se izgubim,ne bi imao koga da pitam za pravac.
Sa druge strane perspektivu na selu imace par ljudi koji budu radili ceo atar, tipa svakom po 500ha (otprilike,vise manje,nebitno trenutno),ali zar ima smisla da neko obradjuje toliko zemlje zivi u mestu sa jos par takvih.Kapiram da ce i oni brzo preseliti u najblizi grad i dolaziti da rade zemlju. Zakljucak se sam namece
Pisite
 
Šta reći...
Živim u selu na 5 km od centra grada. Lazarevac je Beogradska opština. Osnovna škola u selu je četvorogodišnja. Od petog do osmog išao sam u Lazarevac, imali smo organizovan prevoz ali sam često išao i peške (potrebno je nekih 45 min normalnog hoda). Ovo pišem da bih vam dočarao koliko je selo Dren blizu grada. Medjutim, poslednjih godina dešava se da ljudi i pored sredjenih domaćinstava kupuju placeve u gradu i tu prave kuće. Bukvalno na par km samo. Kolubara je veliki gigant, plate odlične u odnosu na srpski prosek, većina u selu zapošljena, i opet napuštaju se sela. Kad je tako u mom selu iz kojeg se iz skoro svakog dela vidi Lazrevac kao na dlanu, šta će biti sa onim zabačenim selima ne smem ni da pomislim.
 
Sela su odavno izgubljena. Sada treba sačuvati varošice.

Naselje Bogutovac , da kazemo varosica u blizini Kraljeva poznatije i kao Bogutovacka banja ima ( relativno ) novu osnovnu skolu

projektovanu za 400 djaka , ove god 0 ucenika upisalo prvi razred , iduce ce biti slicno a svake sledece sve gore. . . . .

I sta ce biti kada tih 0 ucenika vremenski dodje do 8 razreda . . . . . skola ce biti prazna . . .E to je problem buducnosti sela

a i sire Srpske drzave . . .S tim u vezi , juce gledam neku emisiju ( posle rucka ) i rekose da je zvanican podatak kako se u nasoj

drzavi dnevno izvrsi 500 abortusa ?!? Za 30 dana to je 15 000 a godisnje x 12 . . . ne smem ni da racunam

Problem je dosta siri , sve je u drustvu usko povezano , pokrenuli smo lancanu reakciju , sto znaci da gasenjem sela odumire i drzava pooolako . . .
 
Poslednja izmena:
Otvaram ovu temu za diskutovanje o buducnosti sela . Provlaci se ovo pitanje kroz vise tema,pa bude off pa sledi brisanje i tako u krug. Mislim da bi bilo ok da postoji tema da se o ovome diskutuje,ako ne ,slobodno je izbrisite.
Evo ja cu prvi,uopste nisam optimista po ovom pitanju,i mislim da ce sela u ovom obliku ubrzo prestati da postoje. Zadruge privatizovane i vise ne zaposljavaju radnike iz sela,sad je to druga prica sa velikim masinama i ogromnim ucinkom koje opsluzuju 3 coveka npr. Infrastruktura losa, i ne ulaze se u nju,ambulante ne rade svim danima,ima gde se i mesne kancelarije gase i prebacuju u veca mesta.....
Mislim da ce u buducnosti biti problem i za manje gradove da opstanu, a sela ce postati vikend naselja
Zasto sam otvorio temu,dusa me zaboli kad sednem u auto i idem da pogledam neku masinu 100 km u cugu,ima tu lepih i novih kuca,koje bi zasenile i mnoge u gradu, ali ulice PRAZNE,nema ljudi,tek poneki,da se izgubim,ne bi imao koga da pitam za pravac.
Sa druge strane perspektivu na selu imace par ljudi koji budu radili ceo atar, tipa svakom po 500ha (otprilike,vise manje,nebitno trenutno),ali zar ima smisla da neko obradjuje toliko zemlje zivi u mestu sa jos par takvih.Kapiram da ce i oni brzo preseliti u najblizi grad i dolaziti da rade zemlju. Zakljucak se sam namece
Pisite
Šta je to zadruga,ovo što ja znam da postoji su samo privatne firme u nazivu imaju zadruga.Ende.
 
Neke se stvari mjenjaju tako i sela, sad jedan covjek radi kao nekad deset ili vise...

Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
Jeste,i ne mogu se uzeti svi regioni zajedno pod isto,drugo je voša ,a drugo je Srbija,drukčiji su uslovi rada,a kod tebe ne znam vi ste druga država,odatle su za vreme tite bižali za sloveniju neki tu u vošu,tako da i broj ljudi koji su bili i koji su sad nije svugde isto.Kod vas u bosniji su bar kuće obnovljene nisu oronule kao ovde.
 
Иде се на индустријску производњу. Као некад у комунизму. Село има једину шансу да преживи тако што ћеш радити негде у индустрији а живети на селу удаљеном 20-30 км. Наравно ако пре тога не желите да живите у граду. Као што је написано што се тиче пољопривреде радиће 20-так великих цео атар и то је то. Једно време је спомињано да у развијенијим земљама ради само 1-2% радника у пољопривреди. Решили да их стигнемо...

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
То не постоји. Барем не у том формату. Више је као што члан саво каже.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Pa da ,na to sam mislio,da su te stare zadruge privatizovane ,mozda se nisam dobro uzrazio
 
Bečej je nekad bio grad sa 28000 stanovnika. 4 osnovne škole od 1-8 razreda su pre 25 godina bile pune djaka u dve smene. Sada je jedna škola pred zatvaranjem a u ostale 3 skoro svi đaci od 1-8razreda staju u prepodnevnu smenu. U okolnim mestima koje pripadaju opštini je još gore.

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
Мало која задруга је преживела. Једна од њих је била у сивцу. Али дошао је алибаба и одееее.
Остале у околини су "пропале" а свака је имала барем 150 хектара земље. Е да, још ради у липару али како чујем ни тамо не цвета цвеће. У бајши је била велика задруга са разрађеним послом, утоварима, тов свиња и говеда. И на крају после пар приватизација купио је један из села. Али без земље, она је мистериозно нестала.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Kako stvari stoje moraćemo sami da se postaramo za budućnost ako budemo čekali na vlast i državu ima da nas nema. Oživeti salaše, ženama koje rode 4 i više dece dati penziju... Ali to nije do nas, samo nas vrlo malo ludaka radi na tome :haha:
 
Moje selo Grgurevci 17 km od Rume ,tako od Sremske Mitrovice ,Beograd 70 km ,Novi sad 35 km mozda i blize ako bude tenel, lepo fruskogorsko selo ispred sela atar iza sela šuma ,struja voda telefon internet gas ,dobar put ,osnovna skola ,obdaniste ,ambulanta ,fali samo apoteka i deca ,od 300 djaka spali smo na to da spajaju razrede ,1 ili ni jedno u razredu ,dobar deo omladine otisao ili odlazi u grad ,ko bi hteo da se vrati svi ga napadnu da je lud ,kad sam resio odnosno izabrao da se bavim poljoprovredom umalo da me strpaju u ludnicu ,imam sredjeno domacinstvo suprugu i dvoje dece,sve sto sam hteo i palo mi na pamet kupio sam ,namenjao sam se auta ko cigan konja sve nove isterao iz salona ,nikad nisam razumeo ljude sto odlaze u grad da se nabiju u 20 kvadrata da zive i ceo vek otplacuju ,ja sam sremac vojvodjanin volem da mi pogled ide široko i sto dalje u daljinu a ne do komsijine terase
 
Srbija se kroz istoriju nekoliko puta punila i praznila.. Zbog ratova, bolesti, seoba... To sto je trenutni trend opadajuci, ne znaci nista. Nasledice nas neki bolji ljudi koji ce je napuniti, Boze zdravlja.

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 
Pa nema tu sta mnogo da se kaze.Sela,i manji gradovi propadaju tamo gde nema posla.Na selima se nekada normalno zivelo i od 10-15 jutara zemlje,malo stoke itd.Znate vec o cemu pricam.Danas moras imati mnogo zemlje da bi mogao ziveti iskljucivo od nje,moras imati mnogo stoke da bi mogao ziveti samo od toga,a sve to kosta.Ustvari,trazi ulaganja koja jedan mali seljak ne moze da izdrzi i ne sme da se usudi,na ovakvom trzistu.Pogledajte u vasoj okolini svi koji imaju puno zemlje mogu lepo da fukcionisu,konkretno objekte za tovljenike ako imas puno mozes da napravis lepu pricu.Nekada ti je trebalo malo zemlje i bila je jeftina a danas ti treba puno zemlje i preskupa je a da ne pricamo o paritetima koliko se nekada zaradjivalo na setvenim kulturama a koliko danas.Logican sled okolnosti je da onaj koji na selu nije obezbedio uslove da moze finansijski lepo da zivi mora da se pomera iz iz tog sela i ide gde moze da nadje posao.Kad vec nadju posao van sela mnogi se i presele,u mesto gde rade.Na taj nacin sela ostaju bez ljudi.
 
Nemojte ljudi da ste na kraj srca biće bolje, evo sad smo dobili Ministarstvo za selo sad ima da nam kreneeeee ko nikad do sad. Mi seljaci treba da smo ponosni jer imamo dva ministarstva, ministarstvo Poljoprivrede i ministarstvo za selo, pa to nigde nema. Samo se plašim nameta jer treba izfinansirati dva ministarstva.
 
U svakoj opstini je nekada bila i neka fabrika, tr. firma, kombinat, po selima zadruge, z.ambolante itd. gde je bilo dosta zaposlenih pa su seoska domacinstva imala i dodatni prihod...
Sada mladi u potrazi za poslom idu u velike gradove i tu je uglavnom kraj price za to domacinstvo
Bilo je i ranije odlaska mladih u velike gradove ali je u kuci bilo 2+ muska deteta pa jedan ode, dok sad bude jedno musko i ono ode a ima primera gde i od dva sina obe odu...
 
Nazad
Vrh