Bušenje bunara na njivama

Problem je u slabom dotoku vode za tako jaku pumpu makar ona radila i u leru ,napočetku ona usisa svu vodu od 2-8,5 m i onda stane ,kad se nivo digne ona povuče vodu i tako može do sutra .Usisno crijevo možeš bacit na dno bunara jednostavno nema pomoći jer voda slabo dolazi za takav kapacitet pumpe .
Solucije :smanjit crpljenje vode na max moguće davanje bunara mjerenjem dinamičkog nivoa vode
očistit bunarsku konstrukciju ,filter ili dno bunara (nisi naveo šta imaš dolje)
 
šokac

Moze li pomoc prijatelja.Pokusacu da objasim pa ako moze savet.Imam parcelu i trenutno navodnjavam direktno iz vodovoda,postoji i iskopan bunar na 54 m, evo sta je problem a ljudi od kojih sam kupio ne znaju da mi objasne. Taj bunar je iskopan i obzidan do 7-og metra i tu su poceli busenje i tu je cev, oni kazu da su silazili dole prikljucivali agregat na neku potapajucu pumpu i tako dobijali vodu.Ima li resenje da se ta cev produzi gore do nivoa zemlje i odatle da prikopcam neku pumpu.Koji tip pumpe bi mi trebao ?
 
Koji tip pumpe ćeš priključit prvo ovisi o :dubini nivoa vodnog lica -smatra se prihvatljiva dubina 8 metara od usisa do vode za centrifugalne pumpe da bi pumpa radila .
Koliko sam razumio ,oni su vjerovatno spuštali pumpu u taj obzidani dio jer im nije mogla raditi na površini .Ako bi i produžio cijev do površine ne pomaže ništa .Uzmi špagu i izmjeri koliko imaš do vode .Najvjerovatnije je da je voda preduboko(preduboko za centrifugalnu pumpu sa površine) ,inače bi taj obzidani dio bunara bio ispunit vodom.
Znači prvo izmjeri koliko je do vode ,pa se čujemo.
I ja sam nabušio neke bunare gdje je nivo vode bio od 8-12 m onda smo smo iskopali šahte da može pumpa radit normalno..
 
Hvala, oni kazu da su neku rusku pumpu potapali kroz cev dole u vodu,ma nemaju pojma,covek koji je to sve radio je umro i ja sada muku mucim, Znaci druze neka pumpa je bila u vodi.Ja sada zalivam 30 a maline iz gradskog vodovoda,uspesno ali narednih 30 ce biti problem.. Jedino iz vise puta pa podelim povrsine....
 
Dok ne probaš bunar nećeš znat ,dal potopnom il centrifugalnom,po meni svaki bunar na njivi je dobar,barem ćeš imat za ruke oprat ako nevalja.
 
I ja sam tako sebi izbušio prvi bunar,dvojica komšija i gajba piva ,još uvjek radi mada ima malo vode ,taman za bašču,,,
 
Pozrav,probacu da objasnim.Treba da busim bunar za zalivanje 12 redova maline,duzine 140 m po redu.Tu na njivi je voda vec na trecem metru a svi bunari su buseni na 30 m.Majstor me ubedjuje da je dovoljan precnik 50 mm do pumpe i kaze da on garantuje 60 l u minuti,da li je to dovoljno i koja pumpa bi trebala a ja bi da glavno crevo od pumpe bude 2 cola. Hvala
 
Zašto bi majstoru bio problem da ti ugradi alkatan 63mm ,bio bi siguran ako kasnije povećaš plantažu koju misliš navodnjavat ,a pumpa najbolja je ona koja radi na struju .
Ide na 50 mm i više vode od 60 l ako je dobar teren,baci malo matematiku za količinu ,metri puta l/sat za kapljače pa ćeš vidit koji ti je najbolji izbor.
 
Pozrav,probacu da objasnim.Treba da busim bunar za zalivanje 12 redova maline,duzine 140 m po redu.Tu na njivi je voda vec na trecem metru a svi bunari su buseni na 30 m.Majstor me ubedjuje da je dovoljan precnik 50 mm do pumpe i kaze da on garantuje 60 l u minuti,da li je to dovoljno i koja pumpa bi trebala a ja bi da glavno crevo od pumpe bude 2 cola. Hvala
Nešto mi malo 60 litara na fi50 ja imam fi50 na 22 metra dubine i dava više vode
 
Nazad
Vrh