Bušenje bunara na njivama

Kako bunardzija zna koliko imas protok vode ?.Mislim sve dok ne postavis pumpu te litraze,sve je to po meni jako nesigurno.Kod nas su sad nedavno za selo busili reversni fi 800 na oko 80m,nzm jel celom dubinom taj precnik niti koji je fi sita,ali sigurno bunar ima veliki protok...
 
Veoma lako...
Pre ubacivanja pumpe i svega drugog znas potpuno tacan kapacitet bunara.
U toku busenja, kompresor svu vodu isteruje na vrh, tu se motikom okolo napravi u krug kanal i sva voda koja izlazi se prihvata u neki sud i meri vreme.
Mozda nisam najbolje objasnijo, ali shvatices.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Pored bunara se iskopa rupa koja sluzi za ispiranje bunara, da se mulj talozi u nju.
Ta rupa se napuni vodom i sipaju neku kao glinu i pomesaju dobro i kada u toku busenja naidju na vodu, ta smesa vode i gline sto je u rupi potisne vodu u te pukotine iz kojih izlazi i na osnovu toga koliko povuce te vode i gline iz rupe procene koliko ima vode.
Po tome procene koji je kapacitet vode, vide da li se isplati zacevljivati bunar.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
To je kad se radi bez kompresora...


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Pozdrav svima! Potreban mi je bunar za zalivanje vocnjaka. Dolazio je hideogeolog, gledao mape, itd. Parcele koje posedujem nisu izdasne sa vodom, u tom kraju mogu samo plitki bunari 10-15m, ocedna voda sa okolnih brda i kopati na sto nizem delu placa. Nalazim u blizini Stepojevca, ibarska magistrala, a bunar bi trebao biti sirine oko 1m, dubina oko 10-15m. Pozeljno zidan opekom (ako to iko jos radi), ako ne onda betonski prstenovi.
Zvao sam neke bunardzije iz Grocke, preko oglasa, ali to je sve katastrofa, sa takvim osobama ne bih ulazio u pricu. Imate li nekog za preporuku, prilično brzo bi to trebalo odraditi? Hvala unapred!
 
Znate li nekog ovde na jugu da kopa bunara ? I koliko ide po metru cena ?
Brat od strica me pitao da se raspitam, mislim da je mislio na klasican bunar. Ne cevka, nego klasican bunar.
 
Potreban mi je bunar za zalivanje vocnjaka. Parcele koje posedujem nisu izdasne sa vodom, u tom kraju mogu samo plitki bunari 10-15m, ocedna voda sa okolnih brda i kopati na sto nizem delu placa.
Zvao sam neke bunardzije iz Grocke, preko oglasa, ali to je sve katastrofa,
Иста ситуација је била и код мене пре неку годину. На крају "у се и у своје кљусе". Нађем траву "циганкару" (баш је била на најнижој тачки) и позовем ровокопач, дубина колико може да дохвати, Ø 200 цм. и сам поређам стару циглу и то је то. На пролеће прелива, у августу 25%.
Ради што пре иначе ће, вероватно, наши да копирају Шпанце па ће копање бунара бити илегална активност.
 
Pa i sad ozbiljnije firme za vece bunare,nece busiti bunar na crno.Mislim na bunare za ratarstvo nesto ozbiljnije fi 200/fi 400 ,cena je bila preko 200 eur /m.
 
Pitacu sutra brata sta tacno planira, mislim da mi je reko da hoce klasican bunar. Na njive koje ima pored Morave ima cevi. Idem sutra/prekustra do njega da mu razbijem neki beton pa cu ga pitati sta i kako.
 
Опаа! Нисам знао. Па од кога се тражи одобрење и да ли после наплаћују ренту?
Ја знам масу људи које су навукли на као 40% поврата на бунаре и бунарску опрему, а после им накачили сатове на бунаре и наплаћивали им воду.
 
Опаа! Нисам знао. Па од кога се тражи одобрење и да ли после наплаћују ренту?
Nzm to,nisam ih pitao nista u detalje povodom toga,samo je spomenuto kroz razgovor kao da ce to biti potrebno odraditi zbog velicine bunara,tj litraze 10+l/s.
 
Znam da je bilo do 20 ili 21m dubine bunara (površinske vode) da nisu trebali vodni uslovi, sve preko toga se moraju vaditi vodni uslovi za busenje jer se eksploatise prirodno dobro. Kod nas je mislim busenje do 30-35m oko 30e po metru za neki manji fi čini mi se da sam čuo do fi160

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
Сунце ти пољубим шта све дерикоже неће да смисле: http://www.parlament.gov.rs/upload/archive/files/lat/pdf/predlozi_zakona/4978-13Lat.pdf
Једино повољно што сам нашао је да ко плаћа наводњавање не плаћа одводњавање.
Закон о водама каже у члану 124 да не треба водна дозвола у следећим случајевима:

"...vlasnik, odnosno korisnik zemljišta može, bez vodne dozvole, za potrebe sopstvenog domaćinstva da koristi:
1) atmosfersku vodu, koja se sakuplja na njegovom zemljištu;
2) vode koje izviru na tom zemljištu, ali ne otiču izvan njegove granice;
3) podzemne vode na njegovom zemljištu za piće, napajanje stoke i sanitarne potrebe."
 
Poslednja izmena:
Pozdrav forumaši
Zanima me da li ima neka jeftinija opcija za bušenje bunara koji bi hvatao "površinske vode". Tu bih postavio onu ručnu pumpu za bunare. Ne treba mi neki veliki protok. Čisto da se umijem i zalijem par voćki na placu. Parcela pripada opštini Farkaždin ka Čenti.
Bio bih zahvalan ako neko ima kontakt ili je radio nešto slično.
 
Nazad
Vrh