Buša

Dobro ajde da sumiramo zakljucak, znaci bosanska busa je koliko teska, krava bik, koliko tele bude sa godinu dana i po mogucstvu koliko mleka ima a jos lepse bi bilo i visina grebena da se da?
Evo ja da kazem , mozda se ponavljam ali busa koja nije melezena na celoj teritoriji balkana ide u ovim razmerama, tezina od 250/400 za krave, bikovi od 250 do 500 (mozda 600) , tele sa godinu bude 170kg sa 6 meseci oko 100kg u 3 do 4 godini dostize punu tezinu bik, mlecna je max do 8l i to dobre mlekulje obicno je to 4-6l mleka na vrhuncu, visina je kod krava od 90 do 120, kod bikova je 10-15cm veca visina grebena u odnosu na krave. Eto navedi mi koje su to mere za tu bosansku busu za borbe pa da vidimo da li se uklapa, ili je ipak nesto drugo.
 
Bikovi za borbu su melezi /ukrstano visestruko/ buse i podolca /stare domace rase/, raznih varijeteta i uzgajaju se samo za borbe, nemaju neku drugu upotrebnu vrednost
 
Ja sam malo gledao na internetu i u memedovicevoj emisiji borbe bikova u bosni i video sam da ima i lakih bikova od 500kg i lice na busu ali ima i drugih rasa u drugima. Meni je jos u secanju pripovetka jablan od petra kocica, ali mislim da to nikako nije busa vec pre kolubarac, posavavska gulja, boskarin, podolac ili nesto trece iskobinovano od svega.
Busa jeste srcano govedo i dosta borbeno, moj komsija je imao zelenkasto sivo crnu kravicu buse, ma najmanja je bila u kraju, ovca mu je imala 3l mleka a ta busa malo vise, i jos je bila krnja(bez jednog roga) a on kaze da je znala da nadjaca duplo teze krave simentalke i bila je iskusna sa tim jednim rogom da poduhvati kravu i ubode je a jos je znala na krs(stenu/liticu) da dotera drugu kravu i gura je da padne i sve su morali da je vezuju.
sto se tice rogova kod buse oni idu u vis i u stranu, zovu se vencasti i ovako izgledaju (_) ali vrlo retko kod bikova, jer njima obicno zadebljaju i rastu samo u stranu.
 
Bravo Nemanja za postavku ove teme. Sto se tice velicine krava 400 kg zive vage je maximum i to u dobrim uslovima gajenja a bikova 550 kg.
Naravno da ima krava i od 250 kg bikovi oko 400 kg to je neki prosjek. . . Mljecnost je vrlo razlicita sto zavisi iskljucivo od ishrane i njege!!!!
Tako da ima krava i preko 15 l mlijeka dnevno, naravno pri dobroj ishrani.
Krava sa teletom na tvojoj slici je tipican primjerak buse.
Sto se tice buse u Bosni i bikova bodaca raspitao sam se i sve su to krizanci, gdje je baza busa a dalje sve moguce rase (gatacko kao najborbenije, pincgavac, smedje, podolac,simentalac i tako dalje a u poslednjih par godina uvoz rasa za borbu iz inostranstva na vise farmi po Bosni. Tako da cistih grla buse i nema . . . osim jedne farme buse u okolini Mostara koja ima stvarno super grla i odano radi na njenoj selekciji i ocuvanju.

---------- Poruka napisana u 19:32 ---------- Prethodna poruka je at 19:21 ----------

Tipican primjer neplanskog ukrstanja buse sa simentalcem OKO 25- 30% krvi simentalca. (mislim na slike koje je postavio "dudovcanin")
 


---------- Poruka napisana u 22:42 ---------- Prethodna poruka je at 22:41 ----------

Busa na izlozbi u Gospicu, Hrvacka
 
Poslednja izmena od urednika:
nema toliko oko 4-4.5 mjeseca

---------- Poruka napisana u 12:29 ---------- Prethodna poruka je at 12:19 ----------

sampionka izlozbe busa, vl. I. Paskojevic Dubrovnik
 
Poslednja izmena od urednika:
Mnogo se ove hrvatske i primorske razlikuju od nasih kontinentalnih, nekako ja nijednu ovakvu nisam ni kod sergeja (oko 150) ni perice(10/20) ni sase iz kovina(10) video, video sam i kod zorana iz vrsca oko 30 krava. pa za ovu samo mogu da kazem da je drugacija ;)

---------- Poruka napisana 03-01-12 u 13:31 ---------- Prethodna poruka je 30-12-11 at 23:17 ----------

@dr dragan
jel znas od koga je uzeo i gde ih drzi, voleo bih i koju sliku da vidim ako imas, I nek je dobrodosao u klub drzaoca starih rasa :)
 


---------- Poruka napisana 03-01-12 u 13:31 ---------- Prethodna poruka je 30-12-11 at 23:17 ----------

@dr dragan
jel znas od koga je uzeo i gde ih drzi, voleo bih i koju sliku da vidim ako imas, I nek je dobrodosao u klub drzaoca starih rasa :)[/QUOTE]kupio ih u Dubovcu opština Kovin taj što mu ih prodo ima oko 80 komada plaćo je po 400e junicu po Božiću idem kod njega pa biće slika on još ima crne svinje moravke i jedno konjče ono malo tursko
 
U potpunosti se slazm sa Nemanjom ! kazem to iz razloga sto sam imao krave buse mleka max 10 -12 l dnevno naravno na solidnoj pasi :osmeh: a stos tice bika od buse teskog 1t :sta: zaista bih voleo videti :haha: onda bi holandjani kupovali buse bosanske a ne mi holandske :ppozdrav:
 
U potpunosti se slazm sa Nemanjom ! kazem to iz razloga sto sam imao krave buse mleka max 10 -12 l dnevno naravno na solidnoj pasi :osmeh: a stos tice bika od buse teskog 1t :sta: zaista bih voleo videti :haha: onda bi holandjani kupovali buse bosanske a ne mi holandske :ppozdrav:


Tako je, bik busa je tezak maximaum oko 500 kg, mislim na cistokrvana grla i to u dobroj njegi i ishrani... Sto se tice dnevne mljecnosti krava moze i vise od 10-12 L ako se dopro paze i ako se vrsi odabir grla za priplod po dobroj mljecnosti.
 
206zq5v.jpg
evo malo crvene krupnije buse iz kursumlije, inace kopaonicka busa je ovakva

---------- Poruka napisana u 10:56 ---------- Prethodna poruka je at 10:52 ----------

21lpcth.jpg


---------- Poruka napisana u 10:57 ---------- Prethodna poruka je at 10:56 ----------

eto malo doprinosa od mene, aj sad ostali da vidimo sta ima kod ostalih odgajivaca :)
 
Nazad
Vrh