Breskva i Nektarina

Ne kapiraš, grane nikako da izbije, tj ni jedan pupoljak da krene :D Te prevremene ima na samom vrhu...evo imaš snimak, na 1:26 minuta, odma za njom ide ova što je krenula:

 
ma budu nekad lude pa znaju izbiti i u 6-7 mj.
aali najvjerojatnije da ti se nije primila
svako je ostavi još pa ćeš vidjeti
a ovu obavezno špricaj protiv osice da ovih par grančica ne zakržlja ili da se ne osuše radi osice

---------- Poruka napisana u 23:24 ---------- Prethodna poruka je at 23:17 ----------

meni se smrzlo ove god oko 100 njak bresaka bilo je i do -30


http://imageshack.us/photo/my-images/137/p4010282.jpg/
 
Poslednja izmena od urednika:
Znači osetljiva ta breska :) Protiv osice može dimetogalom, njega imam? To kad precveta ili kako?
 
a kod nas na severu backe mraz potuko sve sto se moglo
bilo je i -8 u nekim zasadima.... ono sto je prezivilo ovu ne bas tako bajnu zimu mraz je zeznio
nama su breskve vrlo dobro prezimile (imam maju i red heven) i bas u punom cvatu ih smrzne
sad nam ostaje da vidimo sta je prezivilo.....
kako je kod vas stanje?
 
možeš dobro sredstvo koliko je 1l kod vas,to je sistemični insekticid i kontaktni insakticid (dimeototat ak.tvar)

pošto je sistemični , znači da ulazi u biljku i ostaje u njoj oko 20ak dana i sprečava nastanak bolesti

trebao bi špricati ,ali samo ove biljke što ti neće rađati ove god znači svakih 20ak dana ,osica ti napada novi prirast znači čim počne rast grana ona se zabada u mladu granu i polaže jaja

na kruški ti se najbolje vidi,mladi vrh grane ti bude kao pofuren i polegao,tu kad bolje pogledaš imaš rupice kao iglom napravljene po grani

možeš špricati ti i ostale voćke sa dimeotatom ali pazi na karence radi plodova i mislim da je on ,kao, preporuka da se sa njim tretira isti nasad do 2 puta u jednoj god.

nekad ta osica i dobro dođe,ali ne u ovakvim god.kad je dosta pupova izmrzlo i mali je prirast grana,pa ona onda i to malo prorijedi
kad je normalna god. i ima malo osice ok. onda bude i manje ljetorasta a samim tim i zelena rezidba lakša
 
skrati ih na oko 60-70 cm od zemlje i sam si formiraj finu krošnju,preporuka vaza,mada se i vreteno pokazalo po meni dobrim
ili produžena vaza


Koji je to oblik krune


produžena vaza



u čemu se razlikuje od krune vaza (uža forma) ili od kotlaste krune (šira forma).
 
znači napravimo uzgojni oblik vaze i u sredini se ostavi provodnica
kad poraste oko 1m radimo isto tako vazu i dobijete kao da je voćka na voćki
imam i takvog uzgojnog oblika ali nemam slika pa kad uslikam postavim slike
radio sam svakakve uzgojne oblike iz razloga mog tadašnjeg ne znanja a i voćka kako je dozvoljavala
ali opet svaki uzgojni oblik ima prednosti i mana
 
zar to nije piramidalna kruna? Ostavljaju se 3 bočne i provodnica, kad provodnica naraste ona se skrati da opet izbije bočne i novu provodnicu i tako sprat po sprat
 
azlatko je napisao
Pri ovoj sadnji po hektaru bi trebalo da izadje negde oko 1200 sadnica,tako ja otprilike izracuna.
Pozdrav :osmeh:

koji ti je to razmak red od reda i razmak u redu
to mi je malo puno previše 1200? po ha

---------- Poruka napisana u 22:09 ---------- Prethodna poruka je at 22:05 ----------


Razmak koji sam ja racunao,cinimi se da je 4x2.5.Madjutim znao sam da je racunica verovatno netacna jer sam racunao na parcelu koja je idealnih dimenzija,kvadrat.Ali sada sam pogledao ponovo i vidim da nisam dobro izracunao,u stvari dobije se 1000 pri ovoj gustini.Medjutim verovatno je ispod toga,jer vecina parcela nije kvadratna.Ima i guscih zasada,ali oni zahtevaju izgleda naslon.Ovaj ne zahteva.Bar sam tako negde procitao.
 
problem po meni sa gustom sadnjom kod breskve je u tome što ona vrlo lako "pobjegne" ukoliko se lošije orezuje,ne loše nego mali propusti i ona ode
ne znam kakvog su veka takvi nasadi,ali sumnjam da mogu izdržati 15ak god koliko bi breskva trebala da je u voćnjaku

još nakon godine koja je kao ova da ostaneš bez roda,a drvo poraslo za 1 god.
 
Mislim da je prednost kako god obrnes.A godina je kakva je.Na nju nemoze da se utice,bar kod nas i bar vecina.A da se odrzava,to mora ionako.Kad vec rezes.
Bar je to moje misljenje.
 
Sad nemam,a sledece godine se nadam da hocu.Al burazerov prijatelj ima ekstra zasad breskve,gusto sadjene.I ona njegova prica u vezi takvog zasada se potpuno slozila sa mojom tako da nemam dilemu u vezi toga.
 
Slikaću vam, nikako se ne setim...kod mene u selu breskve i nektarine gaje u gustim zasadima, ako se to tako može nazvati...razmak između voćaka je odokativno 2.5 metara a međuredno tek da prođe traktor i malo više od širine tanjirače, tako da bih rekao da i to nije više od 3 metara.
Uzgojni oblik je neka kao vaza, ima 3, 4 osnovne grane debele i čini mi se da sve ostalo skidaju ili kao grožđe na dva okca režu, nikako da ulovim fazon...tek kad voće procveta na proleće i prođe tako par dana oni ga orežu i ostave grane u njivi dve tri nedelje...dal da se šareni voćnjak pa da privlači više pčele šta li ne znam, kad pogledam voćnjak posle rezidbe mislim napraviše silnu štetu, a kad rodi, sve mi bude jasno :) Bude po stablu odokativno 30 do 50 plodova, al sve budu krupni i natečeni :D
 
moj nasad je 3,5x2,5 i meni to nije gusto nego malo gušće nego nekakva normalna sadnja
u drugoj godini sam imao prosjek po stablu 15kg bresaka
imam i vazu i vreteno, i mogu vam reć da mi se ono bolje pokazuje(ima više roda)

znate kako ja kažem kad pokazujem nekom orezivanje breskve a on pita šta učini oguli je
reko kad ti se počne plakat koliko si je orezao, e onda još malo i dosta je

ili daj nekom ko te najviše mrzi da ti reže breskvu,misliće da te zeznio, a ustvari ti napravio dobro
 
ma samo reži ne žali
isto tako je bitna i prorijeda plodova
rane breskve ostavim gušće,one su ionako sitnije od kasnijih sorti a po kg.ima ih više na stablu,i više novaca jer ove kasnije sorte nemaju cijenu pa mora se ići na kvalitet tj.izgled i veličinu,a rane odu jer su je svi željni pa nije bitno i ako je sitnija

breskva vam je kao vrba kako god da je osakatiš ona će izbiti i krenuti dalje
a ono što oktopod kaže orezuju na dva pupa, pa više ti i ne treba to ostavljaju za rodne grane za nagodinu, pošto breskva rađa na jednogodišnjim granama i treba je kod guste ili kod bilo koje sadnje rezati što bliže osnovi,da ne pobjegne u visinu i širinu
zato i kažem da kod gustih nasada po meni je malo problem 10ak god. rezati breskvu a da ne pobjegne toliko da guši ne jedna drugu,tu stvarno treba biti iskusan

---------- Poruka napisana 15-04-12 u 13:20 ---------- Prethodna poruka je 14-04-12 at 22:27 ----------

Sretan Uskrs
 
Poslednja izmena:
Pa,tu meni u buduce predstoje dve stvari.Il da naucim sam da rezem ili da platim kao vecina kod mene.Ali uvek biram prvu opciju.
Daevu,jel znas koliko moze da rodi takav zasad(kao tvoj ili onakav kao ja sto sam naveo u punom rodu)?Ja znam teoretski i knjizevno,al me zanima iskustveno.
A za gustinu sadnje sam i negde procitao da taj razmak spada u guscu sadnju.Al taj drugi,gusci je sa naslonom.Jer za bas gustu mora naslon.Uostalom kao i jabuke i kruske.
 
Bolje sam nauči. Prvo, siguran si u to što radiš, ima dosta "znalaca" koji samo pare uzmu. Drugo, od samog početka ćeš znati šta hoćeš i kako i pratićeš napredak :)
 
Nazad
Vrh